W szponach białej śmierci

Wydawnictwo: Orion

Bohaterowie tej powieści to postacie autentyczne. zmagania z problemem narkomanii dotyczą jednak nie tylko tych dwojga młodych ludzi, których poznajemy na kartkach książki....

isabelle142 | 2013-10-17
Przeczytana: 17 października 2013

Z czym Wam się kojarzy termin 'biała śmierć'? 'Cukier - biała śmierć'? 'Sól - biała śmierć'? Spotkałam się nawet z określeniem 'mleko - biała śmierć'! Ale nie, tutaj nie chodzi o żadną z powyższych trywialnych przecież rzeczy, a o problem znacznie poważniejszy - mianowicie narkotyki.
Czytam wszystko o tej tematyce co mi wpadnie w ręce, więc kiedy odwróciłam w bibliotece tę niepozorną (także białą!) książkę grzbietem do góry i ujrzałam tytuł wskazujący dość jednoznacznie, o czym owa powieść będzie, bardzo się ucieszyłam. Opis na odwrocie potwierdził moje przypuszczenia. Ponadto zauważyłam, że książka podzielona jest na bardzo krótkie rozdziały (uwielbiam!). Czym prędzej zabrałam się za lekturę (no ok, parę tygodni czekała sobie grzecznie na półce, ale mając do wyboru wiele innych utworów sięgnęłam właśnie po nią).
Właściwie nie jest to jedna książka a dwie, toteż można ją czytać na dwa sposoby: tak jak ja, czyli za koleją, lub przeskakując co drugi rozdział; najpierw parzyste, a...

Meszuge | 2014-03-16
Przeczytana: 29 stycznia 2009

Jest to równolegle kontynuowana opowieść o dwojgu nastolatków, Anecie i Przemku, ich pierwszych, „niewinnych” kontaktach z narkotykami, o postępującym procesie uzależniania się oraz związanej z tym degrengoladzie moralnej, uczuciowej i społecznej: prostytucja, przestępstwa, samobójstwa.

Książka mogłaby być wydarzeniem na miarę… no, „My dzieci z Dworca ZOO” to raczej jednak nie, ale „Pamiętnika narkomanki” na pewno. Mogłaby być, gdyby nie tragiczny język, jakim została napisana. Być może był to zabieg celowy, być może autor znakomicie zna współczesne nastolatki, i potencjalnych czytelników w ogóle, i uznał, że takim językiem szybciej do nich dotrze, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Język powieści… sztuczny, napuszony, często pompatyczny i nieznośnie dydaktyczny z „drewnianymi” dialogami. Starannie skonstruowane zdania, które mogłyby wyjść spod pióra pilnie uczącego się gimnazjalisty, starającego się zadaniem domowym zadowolić starą, wymagającą polonistkę.

„Obawiałam...

vivien | 2011-11-26

Masakrycznie schematyczna, nudna, po prostu zła. Zdaje się, że autor słyszał o narkomanach tylko z legend i szerzonej przez społeczeństwo propagandy.

Izuzi | 2012-11-29
Przeczytana: 27 listopada 2012

Wspaniała książka pokazująca jak życie narkomana krok po kroku zmierza do śmierci...Głownie bohaterzy przewrócili swe życie do góry nogami...ich plany,ambicje,marzenia,rodzina,młodość zeszły na dalszy plan,narkotyk przesłonił im świat.Ich życiem były narkotyki "wspaniała"przygoda kierująca w nicość,samotność,obłęd,nienawiść,śmierć...Ale to podobno śmierć jest naszym przyjacielem:)

kawazmlekiem | 2014-04-27

Świetna i wciągająca książka, bardzo ciekawa i godna polecenia. Jedna z lepszych jakie kiedykolwiek przeczytałam :)

Yvonne | 2016-09-05
Adrianna | 2015-12-26