Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014

Cykl: Rosja. Wczoraj, dziś i jutro (tom 18)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
kakadu80

„Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014″ Michała Lubiny to pierwsza w języku polskim całościowa monografia opisująca współczense stosunki rosyjsko-chińskie. Bazując na bogatym materiale źródłowym i osobistej znajomości Rosji i Chin, autor głosi, że lata 1991-2014 stanowią okres przełomowy w stosunkach na linii Moskwa-Pekin. Po raz pierwszy w historii najnowszej to Chiny stały się parterem silniejszym, zyskując wieloaspektową przewagę nad Rosją w relacjach wzajemnych, która to przewaga będzie się tylko pogłębiać.

Książka ta ma na celu przybliżyć współczesne stosunki rosyjsko-chińskie od roku 1991 do listopada 2014 roku. Pokazać, w jaki sposób rosyjski „niedźwiedź” znalazł się w cieniu chińskiego „smoka”. W ciągu dwudziestu trzech lat Pekin był w stanie narzucić Rosji własną wizję relacji – oczywiście nie bez problemów i nie zawsze ze stratą dla Rosji. Uczynił to – i nadal czyni – jednak właśnie w sposób przypominający grę w go. Tak, że chociaż gra toczy się dalej, to wyraźnie zarysowuje się przewaga chińska, ale nie jest ona zero-jedynkowa (kiedy zysk jednego gracza powoduje stratę drugiego). Tu wszystko jest zdecydowanie bardziej względne, tak jak względny jest chiński świat, w którym nie ma miejsca na jednoznaczności. Przekładając to na relacje rosyjsko-chińskie, oznacza to, że zysk Chin niekoniecznie zawsze oznacza stratę Rosji. Albo też, że przegrany może nawet nie zorientować się, kiedy został pokonany.

źródło opisu: http://www.polska-azja.pl/ksiazki-polecane/

źródło okładki: http://www.polska-azja.pl/2014/12/28/ksiazka-dr-mi...»

Koval | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Renesans geopolityki, który nastąpił kilka lat temu znalazł odzwierciedlenie w literaturze poruszającej problematykę współczesnych stosunków międzynarodowych i sytuacji na świecie. Już chyba nikt nie kwestionuje faktu, że weszliśmy w okres chaosu, burzenia starego i budowania nowego ładu (a przy tym architektury bezpieczeństwa), co wywołuje silne niepokoje na całym globie. Wiedząc, że najważniejszymi obecnie graczami są Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, warto im się przyglądać i próbować odczytać politykę, jaką prowadzą oraz potrafić się w niej odnaleźć – zwłaszcza jeśli dotyczy to mniejszych graczy takich jak Polska. Pomaga w tym publikacja Michała Lubiny, który podejmując się opisu relacji między dwoma głównymi antagonistami USA ułatwia zrozumienie na czym polega prawdziwa polityka jednocześnie tłumacząc kilka aktualnych do dzisiaj mitów związanych z oboma krajami.

Książkę, jak mówi sam autor, najlepiej opisują cztery główne tezy. Pierwsza to rosnąca asymetria, czyli ukazanie...

Łukasz | 2018-02-25

"Niedźwiedź w cieniu smoka", to moim zdaniem jedna z najlepszych polskojęzycznych publikacji na temat relacji chińsko-rosyjskich. Autor wykonał olbrzymią pracę, analizując aspekty historyczne, militarne oraz polityczne tychże relacji. Ta książka to idealne źródło wiedzy oraz doskonała baza źródłowa do poznania innych książek na ten temat. Każdy student nauk politycznych powinien ją przeczytać.

Sebastian | 2017-02-14

epicka książka. szacunek dla autora za włożony w jej przygotowanie i napisanie trud.

Grzegorz | 2017-01-02

Opracowanie z najwyższej półki. Perełka.

Jedyne moje obiekcje są takie, iż jako historyk z wykształcenia mam co prawda swoje wątpliwości natury raczej metodologicznej co do pracy z zakresu politologii, ale nic się na to poradzi, iż obie nauki funkcjonują nieco inaczej.

Druga sprawa to lekka niespójność i chaotyczność samego toku wywodu Autora. Przykładowo wielokrotnie pewne myśli się powtarzały, miałem też czasami po prostu wrażenie lekkiego chaosu i "strumienia myśli". Uważam, że można było poszczególne zagadnienia ujmować nieco zwięźlej i klarowniej, wymagałoby to dodatkowego przeredagowania, ale efekt byłby tego warty. Opracowania naukowe powinny być minimalistyczne jeśli chodzi o słowa, przy tym maksymalnie klarowne i przejrzyste. Oczywiście materiału był ogrom więc jest to zrozumiała sprawa, iż Autor dawał się ponieść, ale chyba warto byłoby minimalnie książkę skrócić, czy delikatnie przeredagować.

Ale zaznaczam, iż nie są to zarzuty merytoryczne - gdzie mi tam do...

Łukasz Lelonek | 2015-11-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 17 listopada 2015

Świetnie opisany przedmiot relacji rosyjsko-chińskich, istotny na obecnym obszarze geopolitycznym. Bez zrozumienia relacji między tymi państwami nie sposób zrozumieć obecnych zjawisk na arenie międzynarodowej.

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych BRICSem i ogólnie kształtującym się nowym porządkiem na świecie.

SlawekAUO | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Podstawowym plusem książki jest opis mało popularnej w Polsce tematyki. Relacje rosyjsko-chińskie są bardzo istotne dla Polski zarówno ze względu na ewentualne związanie Rosji problemami w Azji jak i możliwye danie jej wolnej ręki w naszej części świata za cenę pomocy USA przeciw Chinom. Książka ta stanowi dobrą kronikę zmian w sile obu krajów. Jedynym moim zarzutem jest straszna ilość powtórzeń. Można było wyrzucić z 50 stron gdyby nie powtarzać ciągle tego samego.