Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (42) / czerwiec 2021 Joanna Bator, Krystyna Dąbrowska, Barbara Falender, Piotr Fortuna, Urszula Jabłońska, Igor Jarek, Anna Kiedrzynek, Marta Kiela-Czernik, Karolina Lewestam, Mikołaj Łoziński, Michał Lubina, Natalia Malek, Jędrzej Malko, Peter Mickwitz, Ania Morawiec, Magdalena Nowicka-Franczak, Mateusz Roesler, Jadwiga Sawicka, Judyta Sosna, Karolina Sulej, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kryst...
Okładka książki Politeja. Vol. 53. Diversity and Unity. How Heritage Becomes the Narrative for Europe’s Future (2018) Maja Biernacka, Julita Biniewska, Jadwiga Błahut-Prusik, Edyta Chwiej, Marek Delong, Michał Drgas, Dariusz Grzybek, Łukasz Jakubiak, Anna Kadykało, Rafał Kopeć, Tadeusz Kopyś, Roman Kwiecień, Krzysztof Łabędź, Michał Lubina, Paweł Malendowicz, Tomasz Matras, Eugeniusz Mironowicz, Aleksandra Paprot-Wielopolska, Dymitr Romanowski, Błażej Sajduk, Ryszard Stemplowski, Barbara Stoczewska, Piotr Szymaniec, Jarosław Tomasiewicz, Janusz Józef Węc
Politeja. Vol.... Maja Biernacka, Jul...

Wybitne dzieło zbierające detalicznie stosunki polityczno-gospodarczo-wojskowo dwóch wielkich krajów. Lubina jest znakomitym badaczem Azji, choć specjalizuje się w Birmie i tamtym rejonie, to znakomicie przybliżył nam istotę stosunków chińsko-japońskich.

Jest to obecnie książka niezbędna by zrozumieć sytuację polityczną Rosji, a nawet konflikt na Ukrainie - tu proste klisze nie wystarczają i w książce tej Michał Lubina właśnie dość dokładnie analizuje wspólne relacje - po przeczytaniu wiele z tego co robią Chiny w kontekście wojny w Ukrainie - jest o wiele jaśniejsze.
Słabszy punkt to stosunki wojskowe - ale widać, że praca jest przede wszystkim polityczna i te części opisane są znakomicie. Pozostaje polecić.

Problem relacji chińsko-rosyjskich jest dość często poruszany przez badaczy zajmujących się stosunkami międzynarodowymi. Co za tym idzie, powstało już wiele tekstów naukowych - lepszych bądź nieco gorszych, które stanowią wielopłaszczyznowe rozważania na temat wzajemnych powiązań na linii Moskwa-Pekin.

Bez cienia wątpliwości śmiem twierdzić, że publikacja autorstwa Michała Lubiny - "Niedźwiedź w cieniu Smoka", jest jedną z najlepszych prac w tej dziedzinie.

Rozważania podzielone są na dwa okresy: lata 1991-1999 oraz lata 2000-2014. W każdym z nich, autor porusza polityczny, gospodarczy, militarny oraz regionalny wymiar relacji dwustronnych. Oprócz szczegółowego przedstawienia najważniejszych aspektów stosunków między Rosją a Chinami, pojawiają się także odwołania historyczne.

Bez cienia wątpliwości śmiem twierdzić, że publikacja autorstwa...

Renesans geopolityki, który nastąpił kilka lat temu znalazł odzwierciedlenie w literaturze poruszającej problematykę współczesnych stosunków międzynarodowych i sytuacji na świecie. Już chyba nikt nie kwestionuje faktu, że weszliśmy w okres chaosu, burzenia starego i budowania nowego ładu (a przy tym architektury bezpieczeństwa),co wywołuje silne niepokoje na całym globie. Wiedząc, że najważniejszymi obecnie graczami są Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, warto im się przyglądać i próbować odczytać politykę, jaką prowadzą oraz potrafić się w niej odnaleźć – zwłaszcza jeśli dotyczy to mniejszych graczy takich jak Polska. Pomaga w tym publikacja Michała Lubiny, który podejmując się opisu relacji między dwoma głównymi antagonistami USA ułatwia zrozumienie na czym polega prawdziwa polityka jednocześnie tłumacząc kilka aktualnych do dzisiaj mitów związanych z oboma krajami.

Książkę, jak mówi sam autor, najlepiej opisują cztery główne tezy. Pierwsza to rosnąca asymetria, czyli ukazanie jak zmieniły się relacje rosyjsko-chińskie w czasie od 1991 do 2014 i jak bardzo Chiny stały się dominującym podmiotem (wiadomo, kto jest niedźwiedziem, a kto smokiem w tym związku). Druga teza głosi, iż relacje obu opisywanych państw to "oś wygody", co dowodzi skrajnego pragmatyzmu - mogą się nie lubić czy nie szanować, ale wzajemne interesy są najsilniejszym spoiwem. Kolejna to stwierdznie, że "to już było", czyli powtarzany jest model relacji, który już funkcjonował w wiekach XVII i XVIII. I ostatni wątek, czyli analogia do czasów Aleksandra Newskiego, a mianowicie podporządkowanie się Rosji mocarstwu na wschodzie, aby odeprzeć egzystencjonalne zagrożenie na zachodzie - de facto amerykańskie.

„Niedźwiedź w cieniu smoka” posiada kilka niezaprzeczalnych zalet. Przede wszystkim jest pracą szczegółową, która naprawdę świetnie pokazuje jak układały się relacje Rosji i Chin, zwłaszcza w funkcji Stanów Zjednoczonych. Śledząc przebieg spotkań, debat, szczytów, postanowień i działań budujemy sobie obraz współpracy rozwijanej i podtrzymywanej wyłącznie na fundamencie twardego interesu. Głównie ekonomicznego, ale miejscami pojawia się też polityczny – zwłaszcza w przypadku niektórych głosowań np. w Radzie ONZ ws. Syrii czy Ukrainy. Cenne są przy tym komentarze Michała Lubiny do wybranych fragmentów tekstu, w których przebija się pragmatyczne spojrzenie autora.
I właśnie ten pragmatyzm jest kolejną wielką zaletą książki. Jest ona zanurzona w geopolityce, ale przede wszystkim opiera się na realizmie politycznym odrzucając postmodernistyczny punkt widzenia związany z patrzeniem na politykę międzynarodową poprzez wartości, moralność czy życzliwość. Tutaj tego nie uświadczymy. Autor nie ma złudzeń, że w Prawdziwej Polityce liczy się siła, interes i wpływy, a cała reszta jest tylko otoczką, pewnym decorum wtórnym wobec działań związanych z ich uzyskiwaniem. Naiwne kraje są zaczadzone ideałem demokracji w imię której są w stanie podejmować najbardziej irracjonalne działania nie służące ich interesom, podczas gdy trzeźwo myślący gracze realizują swoje agendy. Dzisiaj – w dobie odrodzenia dziedziny geopolityki – nie jest to już tak rewolucyjne podejście, ale jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste.

Nieco oddzielnym aspektem jest umiejętne odmalowanie kondycji obu głównych bohaterów. Rosji – silnej militarnie i dosyć sprawnej politycznie, ale wiecznie niedofinansowanej i nieustannie potrzebującej kroplówki z zewnątrz. Państwa o afrykańskim modelu gospodarczym, słabnącego demograficznie, nieposiadającego własnych globalnych marek i uzależnionego od cen ropy i gazu. Po drugiej stronie mamy super-efektywne Chiny, zarządzane niczym ogromna korporacja, która w biznesie postępuje w duchu starożytnych chińskich mistrzów sztuki wojny. Jest to obecnie najbogatszy kraj na świecie, największa gospodarka z ogromnym przemysłem i wciąż rosnąca. Z lektury książki wprost wynika, że w niedalekiej perspektywie – o ile oczywiście nic się nie zmieni – Rosja będzie zapleczem surowcowym dla Państwa Środka.
Wokół tematyki Chin przez ostatnią dekadę-dwie narosło kilka mitów. Michał Lubina skutecznie je obala jak choćby rzekomą chęć Państwa Środka do kolonizacji wschodniej Syberii. Autor pokazuje, że nic takiego nie ma miejsca, gdyż nie jest to sposób działania Chin. Przejęcie zasobów czy podporządkowanie gospodarcze - tak. Zbrojna aneksja – nie. Do tego dochodzi trudność w oszacowaniu, ilu tak naprawdę jest Chińczyków w tamtym regionie, bo widełki są – według różnych wyliczeń - od 30 000 do 750 000. To jest dopiero rozrzut. Autor wyraźnie zaznacza, że cały wątek strachu przed demograficzną inwazją Chińczyków na rosyjski Daleki Wschód został rozbuchany medialnie i de facto powstał w dosyć przypadkowy sposób, bo na potrzeby bieżącej polityki lokalnej.

Największym problemem w tego typu publikacjach jest pewna monotonia związana z drobiazgowym opisem działalności dyplomatycznej obu państw. Autor, chcąc być precyzyjnym i aby zachować ciągłość oraz chronologię wywodu, przytacza daty i szczegóły spotkań przedstawicieli Chin i Rosji wraz z kolejno podpisywanymi dokumentami. Z jednej strony daje to pojęcie o skali kontaktów handlowych i potwierdza stawiane w tekście przewodnim tezy, ale z drugiej szybko zaczyna nużyć z powodu formy podania. Być może jednak tego wymaga konwencja takich opracowań. Jest to jedyny element monografii, do którego się można przyczepić.

Podsumowując, „Niedźwiedź w cieniu smoka” jest pozycją wybitną. Nie tylko ze względu na wysoką i rzetelną jakość opracowania, ale nawet sam temat, który pomimo wzrostu popularności tematyki dalekowschodniej nadal jest dosyć niszowy. Najlepszym tego dowodem jest brak innych publikacji o podobnej tematyce na rynku. Co prawda – jak to bywa w przypadku książek politologicznych opisujących bieżącą politykę – „Niedźwiedź…” w ciągu najbliższych lat się zdezaktualizuje, gdyż nadchodzące wydarzenia przykryją to, co wydarzyło się w latach 1991-2014 (okres omawiany przez Michała Lubinę),ale to tylko ta zewnętrzna warstwa. Najważniejsze, czyli realizm polityczny i ukłon w stronę geopolityki pozostaną cały czas w mocy. Bardzo wskazane by było, aby także u nas, w Polsce, wreszcie zaczęto myśleć poważnie o polityce, a nie kierować się emocjami.

"Niedźwiedź w cieniu smoka", to moim zdaniem jedna z najlepszych polskojęzycznych publikacji na temat relacji chińsko-rosyjskich. Autor wykonał olbrzymią pracę, analizując aspekty historyczne, militarne oraz polityczne tychże relacji. Ta książka to idealne źródło wiedzy oraz doskonała baza źródłowa do poznania innych książek na ten temat. Każdy student nauk politycznych powinien ją przeczytać.

epicka książka. szacunek dla autora za włożony w jej przygotowanie i napisanie trud.

Opracowanie z najwyższej półki. Perełka.

Jedyne moje obiekcje są takie, iż jako historyk z wykształcenia mam co prawda swoje wątpliwości natury raczej metodologicznej co do pracy z zakresu politologii, ale nic się na to poradzi, iż obie nauki funkcjonują nieco inaczej.

Druga sprawa to lekka niespójność i chaotyczność samego toku wywodu Autora. Przykładowo wielokrotnie pewne myśli się powtarzały, miałem też czasami po prostu wrażenie lekkiego chaosu i "strumienia myśli". Uważam, że można było poszczególne zagadnienia ujmować nieco zwięźlej i klarowniej, wymagałoby to dodatkowego przeredagowania, ale efekt byłby tego warty. Opracowania naukowe powinny być minimalistyczne jeśli chodzi o słowa, przy tym maksymalnie klarowne i przejrzyste. Oczywiście materiału był ogrom więc jest to zrozumiała sprawa, iż Autor dawał się ponieść, ale chyba warto byłoby minimalnie książkę skrócić, czy delikatnie przeredagować.

Ale zaznaczam, iż nie są to zarzuty merytoryczne - gdzie mi tam do Autora, aby go w tej materii pouczać! - dotyczą jedynie formy. Podziwiam p. Lubinę za ogrom pracy i czasu, jakie włożył aby dobrze poznać temat - polecam zapoznać się ze wstępem. Imponujący wysiłek.

Książkę naprawdę warto przeczytać. Wspaniała praca.

Opracowanie z najwyższej półki. Perełka.

Świetnie opisany przedmiot relacji rosyjsko-chińskich, istotny na obecnym obszarze geopolitycznym. Bez zrozumienia relacji między tymi państwami nie sposób zrozumieć obecnych zjawisk na arenie międzynarodowej.

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych BRICSem i ogólnie kształtującym się nowym porządkiem na świecie.

Podstawowym plusem książki jest opis mało popularnej w Polsce tematyki. Relacje rosyjsko-chińskie są bardzo istotne dla Polski zarówno ze względu na ewentualne związanie Rosji problemami w Azji jak i możliwye danie jej wolnej ręki w naszej części świata za cenę pomocy USA przeciw Chinom. Książka ta stanowi dobrą kronikę zmian w sile obu krajów. Jedynym moim zarzutem jest straszna ilość powtórzeń. Można było wyrzucić z 50 stron gdyby nie powtarzać ciągle tego samego.

• Naukowe
  • Geopolityka