Łupaszka, Młot, Huzar, -Działalność 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK 1944 - 1952

Okładka książki Łupaszka, Młot, Huzar, -Działalność 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK 1944 - 1952 Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski
Kazimierz KrajewskiTomasz Łabuszewski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN powieść historyczna
powieść historyczna
Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
2002-01-01
2002-01-01

Okładka książki W imieniu Polski Walczącej - 6 - Zagra-Lin równa się odwet. Berlin – 24 lutego, 10 kwietnia 1943 Wrocław – 23 kwietnia 1943. Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Zajączkowski
W imieniu Pols... Kazimierz Krajewski...
Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...

Rewelacyjna praca naukowa na temat najlepszego (właściwie to powinno być najlepszych ,bo było ich kilka ) oddziału zbrojnego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1945-52.Oddziału mającego swój rodowód w V Wileńskiej Brygadzie Śmierci AK mjr Łupaszki (zresztą pierwszego dowódcy) która po wkroczeniu Sowietów na Wileńszczyznę rozproszona przedarła się w Białostockie.
Autorzy ciekawie i zajmująco przedstawili dzieje odtworzonej V Brygady ale również miejscowych podlaskich oddziałów (Młota,Brzaska,Huzara) podlegających komendzie mjr Łupaszki i jego następców które w latach 1945-52 walczyły na terenie północnej Polski.I ten rozmach działalności to był ewenement na skalę krajową gdyż obszar działania obejmował tereny od granicy z ZSRR poprzez Mazury,Warmię,Bory Tucholskie,Kaszuby,Pomorze do Szczecinka.A były to działania bardzo skuteczne i dotkliwe dla władzy.Praca przedstawia szlak bojowy,charakterystyki kadry dowódczej,skład oddziału,dzień codzienny,cele i metody walki jak również motywacje do walki.
Dla mnie ta monografia jest wzorem jak powinno się pisać prace naukowe o oddziałach partyzanckich a może i regularnej armii.
Jako suplement do w.w. pracy polecam bardzo dobry spektakl telewizyjny "Tajny współpracownik" który przedstawia fakty nieznane autorom w roku wydania książki a które odkryli kilka lat póżniej.
Konstrukcja pracy jest przejrzysta i jest napisana przystępnym językiem w której autorzy nie ukrywają swojego zafascynowania historią oddziału.

Bardzo dużo informacji, których nie można znaleźć w innych pozycjach.

Bardzo dużo informacji, których nie można znaleźć w innych pozycjach.

• Historia Polski 1944/45-1989
  • Chcę przeczytać książki recenzjowane