Cartas de Amor aos Mortos

Love Letter to the Dead
2014-06-20
2014-06-20
portugalski

Pierwszy raz zdarzyło mi się czytać książkę napisaną w formie listów i uważam to za coś bardzo ciekawego. Wielu adresatów nie kojarzyłam więc przy okazji poczytałam sobie o znanych osobach, których już z nami nie ma.
Sama historia opowiada o naprawdę trudnym dojrzewaniu i wchodzeniu w dorosłość samemu. Czytanie wręcz boli, główna bohaterka ma sporo problemów z których żali się właśnie w listach do umarłych. Żyje ona w swoim własnym zamkniętym świecie po utracie siostry.
Bardzo przykra i smutna książka, w której naprawdę czuć tęsknotę i żal.
Jest to według mnie fenomenalna książka o dorastaniu.

Książka napisana została w formie listów do różnych osób.
Mam problem z opisaniem wrażeń po przeczytaniu tego utworu. Nie był aż tak fascynujący, ale również nie aż tak nudny. Nie mogę też powiedzieć, że był przeciętny. W pewnych momentach nudziłam się, a w innych nie mogłam się oderwać. Myślę że to dobra pozycja dla nastolatek.

Książka napisana została w formie listów do różnych osób.

Przygnębiająca, a jednocześnie wspaniała historia. Polecam z całego serca !

Przygnębiająca, a jednocześnie wspaniała historia. Polecam z całego serca !

* ,,Myślę, że kiedy się traci kogoś bliskiego, to trochę tak, jakby się traciło siebie."

* ,,Myślałam o tym. Co to znaczy widzieć nieskończoność każdej chwili, każdy jej fragment. Chcę zostać oczyszczona. Chcę spalić złe wspomnienia i wszystko, co wie mnie złe. Może tak działa miłość. Że życie, osoba, chwila, którą chcesz zachować, zostaje z tobą całą wieczność."

* ,,Nie znam nikogo, kto miałby idealną rodzinę. Myślę, że dlatego wszyscy zakładamy własne. Zwyczajne świry trzymają się razem. Myślę tak o moich przyjaciołach."

* ,,Kiedy dzieje się coś złego, to jest druga najgorsza rzecz. Że ludzie cię żałują. To potwierdzenie, że stało się coś naprawdę strasznego."

* ,,Nie ma nic trudniejszego, niż kiedy odchodzi ktoś, kto powinien cię kochać."

Okej podchodząc do tej książki nie spodziewałam się, że zostanie zrobiona tak dobrze. Tematy w książce są bardzo trudne, ale zrobione idealnie. Podczas czytania czułam się jakbym rozmawiała i pisała ze swoją rówieśniczką. Może nie zżyłam się jakoś z bohaterami, ale nie byli źli. Czasem irytowali, ale nie jakoś bardzo. Książka jest przepełniona cytatami i bardzo mądrymi słowami. Strata bardzo bliskiej osoby, w tym przypadku siostry jest bardzo trudna. Każdy przechodzi żałobę inaczej. Dlatego nie oceniam postawy głównej bohaterki pod żadnym pozorem. Uważam, że warto przeczytać tę książkę.

* ,,Nie...

Bardzo mi sie podobala, polecam!

Bardzo mi sie podobala, polecam!

✨Kochani, dlaczego się oddaliście?✨
„Każde z nas jest dziwne na swój sposób, ale jak jesteśmy razem, robi się to normalne.”
⭐️
Książka leżała na moje półce od bardzo dawna i jakoś nie mogłam się za nią zabrać. Nie słyszałam o niej za dużo wiec tez nie miałam większych oczekiwań ale i tak się trochę zawiodłam.
Laurel nie może pogodzić się ze strata siostry i gdy nauczycielka każe im napisać list do nieżyjącego twórcy, dziewczyna robi z tego coś w rodzaju dziennika.
W postaci listów zapisuje swoje przemyślenia, sekrety , daje upust negatywnym emocja. Układa z nich opowieść o niej samej, opowieść o tym co się wydarzyło. Zadaje wiele pytać, ale czy otrzyma na nie odpowiedź?
⭐️
Coś co mi się bardzo podobało to właśnie te listy do zmarłych. Poznałam dzięki temu wiele ciekawych osób i kilka naprawdę fajnych piosenek i filmów.
⭐️
Chociaż w tym sposobie zabrakło mi momentami szczegółów. Bohaterka opowiadała o sobie w tych listach tak pobieżnie że historia na tym traciła, bo właśnie te szczegóły były ważne a czasami ich po prostu brakowało.
Tutaj właśnie plusem i zarazem minusem tej książki jest to ze nie jest ona dosłowna. Pełno tutaj domysłów, metafor i nieodpowiedzeń.
⭐️
Teraźniejszość przeplata się z przeszłością ,ale autorka napisał to w taki sposób ze się nie gubimy, dokładnie wiemy kiedy co się dzieje i nie ma chaosu.
⭐️
Co do samej bohaterki,ciagle ucieka przed przeszłością, nie potrafi stawić jej czoła.
Ukrywa prawdziwa siebie, zaczyna zachowywać się jak jej straszą siostra która idealizowała. Dopiero z czasem zaczyna rozumieć kim tak naprawdę była jej siostra.
⭐️
Historia śmierci siostry na początku jest tajemnica która krok po kroku zostaje ujawniona, miejscami było to trochę chaotyczne ale ostatecznie połączyłam kropki. Była to bardziej skomplikowana historia niż na początku mogłoby się wydawać.
⭐️
Mamy tutaj tez przyjaźń i miłość i to jak relacje pomagają bądź utrudniają przejście żałoby. Zwłaszcza gdy jesteś nastolatkiem, przezywasz pierwsza miłość i czujesz się winna ze jesteś szczęśliwa.
⭐️
Podsumowując książka nie była zła,ale nie była tym czego się spodziewałam. Historia była dobra, ale zabrakło mi tego czegoś WOW, czegoś co sprawiłoby ze nie mogłam się oderwać od lektury.
Było pare momentów gdzie naprawdę zaparło mi dech w piersiach, ale przez większość lektury było raczej bez większych zaskoczeń.

✨Kochani, dlaczego się oddaliście?✨
⭐️
Laurel nie może pogodzić się ze strata siostry i gdy...

Powiem szczerze- książka mnie nie porwała :(. Nie mogłam wczuć się w akcje, ani utożsamić z bohaterami. Moim zdaniem autorka miała dobry zamysł historii, lecz nie wykorzystała potencjału. Może to moje odczucie, ale uważam, że książka zalatuje tanim romansem. W lekturze pojawiają wartościowe nauki z których powinniśmy czerpać motywację do postępowania i do samorozwoju- to trzeba przyznać. Mimo tragedii jaka spotkała główną bohaterkę i jej siostrę nie potrafiłam w pełni zrozumieć jej niektórych zachowań. Drugoplanowe postaci bardziej przyciągnęły moją uwagę i sympatię niż Laurel (główna bohaterka).

Szesnastoletnia Laurel nie może się pogodzić z tragiczną stratą siostry. Szuka pomocy idoli, którzy też odeszli: Kurta Cobaina, Amy Winehouse, Jima Morrisona, Janis Joplin… Pisze do nich listy. Z tych listów układa się opowieść o niej samej, jej cierpieniu, samotności, poszukiwaniu siebie i przebaczeniu.
Kochany Kurcie, chciałam napisać do osoby, z którą mogłabym pogadać. Chciałabym, żebyś mi powiedział, gdzie teraz jesteś i dlaczego odszedłeś. Byłeś ulubionym muzykiem mojej siostry May. Odkąd jej nie ma, trudno mi być sobą, bo tak naprawdę nie wiem, kim jestem…
Laurel podziwiała siostrę, ale czuła się przez nią zepchnięta w cień. Teraz usiłuje pogodzić się z tym, co się stało i odnaleźć siebie. Choć nie jest łatwo opłakiwać kogoś, komu się nie wybaczyło…
Pisze o tym, co się zdarzyło, przeżywa to jeszcze raz. Zwierza się, pyta. Te listy i miłość, którą odkrywa, pozwalają pojednać się z życiem i z sobą samą. Rozumie, że nie mogła ocalić siostry, ale może ocalić siebie.

Książka na początku była ok, jednak później coś przestało działać. Byłam bardzo ciekawa jak umarła siostra Laurel, i mniej więcej w połowie byłam prawie pewna jak się skończy ta historia. Główna bohaterka raz się zachowuje jak powiedzmy 16 latka a w innym momencie ma 10, albo i mniej. Stawiam jej ocenę 6/10. Myślę, że to takie typowe czytadło i za tydzień zapomnę, że w ogóle przeczytałam tą książkę.

Kochany Kurcie, chciałam napisać do osoby, z którą mogłabym pogadać....

Jest to książka dla młodzieży, jest w formie epistolarnej czyli w formie listów. Dlaczego tak? Otóż główna bohaterka, Laurel w szkole dostała zadanie domowe by napisać list do zmarłej osoby. I pisze ona listy do znanych osób, swoich idoli, którzy już nie żyją i zwierza im się w tych listach, "rozmawia" i pyta "dlaczego?" W ten sposób poznajemy to co się u niej dzieje i to co dzieje się w jej głowie. Musi poradzić sobie ze stratą siostry przy której czuła się zepchnięta w cień.
Książka jest ok, jest wporządku, może gdybym była w wieku głównej bohaterki to spodobałaby mi się bardziej. A tak odbieram ją troszkę inaczej, ale rozumiem jej sens i przekaz. Jest nieco infantylna, ale można to zrozumieć z racji tego dla kogo została ta książka napisana, czuć wyraźnie, że jest skierowana do młodszej młodzieży, która dorasta i poszukuje siebie. Co oczywiście nie znaczy, że dorosła osoba nie może przeczytać.

Książka jest cudowna oraz bardzo wciągająca

Książka jest cudowna oraz bardzo wciągająca