Cartas de Amor aos Mortos

Love Letter to the Dead
portugalski
e_sz

Prestes a começar o ensino médio, Laurel decide mudar de escola para não ter que encarar as pessoas comentando sobre a morte de sua irmã mais velha, May. A rotina no novo colégio não está fácil, e, para completar, a professora de inglês passa uma tarefa nada usual: escrever uma carta para alguém que já morreu. Laurel começa a escrever em seu caderno várias mensagens para Kurt Cobain, Janis Joplin, Amy Winehouse, Elizabeth Bishop… sem nunca entregá-las à professora.
Nessas cartas, ela analisa a história de cada uma dessas personalidades e tenta desvendar os mistérios que envolvem suas mortes. Ao mesmo tempo, conta sua própria vida, como as amizades no novo colégio e seu primeiro amor: um garoto misterioso chamado Sky.
Mas Laurel não pode escapar de seu passado. Só quando ela escrever a verdade sobre o que se passou com ela e com a irmã é que poderá aceitar o que aconteceu e perdoar May e a si mesma. E só quando enxergar a irmã como realmente era - encantadora e incrível, mas imperfeita como qualquer um - é que poderá seguir em frente e descobrir seu próprio caminho.

“Uma história brilhante sobre a coragem necessária para continuar vivendo depois que nosso mundo desmorona. Uma celebração comovente do amor, da amizade e da família.” - Laurie Halse Anderson, autora de Fale!

źródło opisu: http://www.companhiadasletras.com.br/detalhe.php?codigo=55042

źródło okładki: http://www.companhiadasletras.com.br/detalhe.php?codigo=55042

Kocia_matka | 2018-05-27
Przeczytana: 07 maja 2018

Dzisiaj przychodzę do Was z książką, którą zakupiłam zupełnie przypadkowo w Biedronce :) Gdzieś z tyłu głowy wiedziałam, że znajduje się ona na Liście Książek do Przeczytania, co skusiło mnie do zakupu. Cena była równie przystępna, a książką tą jest "Kochani, dlaczego się poddaliście". Jakie są moje wrażenia?

Ava Dellaira urodziła się w Los Angeles. Aktualnie mieszka a Kalifornii. Jest laureatką stypendium Trumana Capote'a oraz absolwentką University of Chicago. Powody, które skłoniły ją do napisani tej książki są bardzo dokładnie opisane na stronie autorki o tutaj. Nie ma sensu żebym przytaczała cały opis tutaj :) Polecam zajrzeć - mi osobiście otworzył oczy na całokształt książki :)

Laurel dostaje swoją pierwszą pracę domową. Ma napisać list do kogoś, kto nie żyje. Postanawia napisać do jej idoli: Kurta Cobaina, Amy Winehouse, Janis Joplin i wielu innych. W ten sposób chce pogodzić się z tragiczną stratą siostry. A także opowiedzieć swoją historię. Chce, aby w końcu ktoś ją...

TYM RAZEM POSTANOWIŁAM NAPISAĆ KRÓTKĄ RECENZJĘ,GDYŻ NIE SKOŃCZYŁAM CZYTAĆ KSIĄŻKI (DOTRWAŁAM DO 142 STRONY).

Książkę wypożyczyłam wyłącznie z tego względu,że była reklamowana.Innego powodu nie było,wierzcie mi.Odrazu po przeczytaniu pierwszej strony wiedziałam już,że podjęłam złą decyzję.Jestem jednak typem człowieka,który potrafi uwierzyć w największe bzdury tego świata,dlatego postanowiłam czytać dalej.Taki kredyt zaufania,można powiedzieć.Niestety,nic się nie poprawiło i jestem zmuszona wystawić tej książce najniższą notę.

Autorka książki posługuje się tak banalnie prostym językiem,że czytając czuję się,jakbym czytała książkę adresowaną do młodszych czytelników (chociaż wiekowo mieszczę się jeszcze w przedziale ''nastolatek'').Cała powieść jest słabo rozbudowana,przez co traci się ochotę na jej dalszą lekturę.Autorka według mnie pisze monotonnie i nieciekawie,a o żadnej akcji absolutnie nie ma mowy,takie słowo nie figuruje w jakże przejrzystym umyśle autorki.Poziomem dialogów...

Wkp | 2015-03-17
Przeczytana: 28 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

LISTY MIŁOSNE DO ZMARŁYCH

Nastoletnia Laurel straciła siostrę i nie może się z tą tragedią pogodzić. May była dla niej wszystkim, wzorem do naśladowania i przykładem. Niedoścignioną wersją jej samej. Teraz siostry nie ma. Laurel zaś zaczyna naukę w liceum, starając się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Znajduje tu przyjaźń i miłość, ale także coś ważniejszego. Zadana przez nauczycielkę praca by napisać list do kogoś zmarłego, daje jej okazję do rozpoczęcia wylewania w listach do zmarłych gwiazd pokroju Kurta Cobaina czy Jima Morrisona problemów codzienności. Powoli przybliża ją to do wyjawienia swojej największej tajemnicy, a zarazem próby wybaczenia i odnalezienia ukojenia…

Debiutancka powieść Avy Dellairy, nominowana do Najlepszej Książki Młodzieżowej Roku 2014 przez Goodreads, sprzedana do osiemnastu krajów, wraz z prawami filmowymi, to książka nietypowa pod wieloma względami. Po pierwsze autorka za cel obrała sobie napisanie tego, czego pisarze zazwyczaj unikają. Strata to...

Laurel | 2015-05-07
Przeczytana: 06 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka najpierw mnie porwała, a potem brutalnie cisnęła mną o ziemię.

Zawszę, gdy brałam się za czytanie, z jednej strony chciałam się dowiedzieć, jak potoczą się losy Laurel, ale z drugiej potwornie bałam się tej tragedii, tego bólu i rozpaczy, które wręcz przelewają przez kartki.

Bohaterka wydawała się cicha i milcząca, ale tak naprawdę jej dusza krzyczała z całych sił. Jednak porzuconej i nie rozumianej dziewczynie pozostało jedynie pisanie listów. Listów, których właściwi adresaci nigdy nie odczytają.

Są takie książki, których się nie zapomina. "Kochani dlaczego się poddaliście?" jest jedną z nich.

Jabłuszkooo | 2017-05-18
Przeczytana: 15 maja 2017

Mam ogromny mętlik jeżeli chodzi o ocenę tej książki czy samo jej opisanie. Nie zachwyciła mnie tak bardzo, że będę o niej pamiętać, lecz jest jednak jakiś ślad, który pozostawia po sobie. Coś, co potwierdza znane nam fakty, które były wpajane, lecz nie zawsze przestrzegane. Pokazuje różne oblicza bólu, cierpienia czy samotności. Jednak nie myślcie, że jest tylko smutną i dołującą książkę, nie, jest historią pewnej szesnastolatki, która musi sobie poradzić z życiem. Bo właśnie tak jest w życiu, raz dobrze, a raz źle. Nie mamy na to wpływu, ale musimy sobie radzić. Laurel podjęła ryzyko błędów i porażek, ale zadecydowała nie stać w cieniu, zadecydowała żyć.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

Szesnastoletnia Laurel po stracie siostry nie może poradzić sobie z jej stratą.
Pisze listy do swoich nieżyjących idoli: Kurta Cobaina, Janis Joplin, Judy Garland i do innych.
Bardzo przejmująca,wzruszająca opowieść wzruszyła mnie do łez, chwytająca za serce.
Akcja bardzo dobra, a fabuła świetna, jest napisana książka dobrze.
Opowiada o stracie bliskiej osoby, bólu, smutku i samotności smutna, dramatyczna to książka.

Listy do…

„- Myślę, że kiedy się traci kogoś bliskiego, to trochę tak, jakby się traciło siebie”.*

Do sięgnięcia po „Kochani dlaczego się poddaliście?” skłonił mnie blurb, fakt, że to debiut autorki oraz zainteresowanie tym tytułem zaprzyjaźnionych blogerek. Gdy tylko książka zjawiła się u mnie zajrzałam do środka i… przepadłam. Uwielbiam czytać książki pisane w formie pamiętników lub listów dlatego też zacierałam ręce w oczekiwaniu na czytelniczą ucztę.

Laurel miała kiedyś rodzinę, może nie idealną, ale obok niej była mama, tata i siostra. Coś jednak nie wyszło, najpierw rozeszli się rodzice, a ona wraz z May wędrowały od jednego domu do drugiego, dla młodej dziewczyny nie był to niestety koniec tragedii – jej kolejną stratą była śmierć starszej siostry. Teraz próbuje pogodzić się z tym, co przeszła, nauczyć się żyć na nowo bez poczucia winy. By uniknąć litości ze strony znajomych idzie do innej szkoły, ale nie wszystko idzie tak jak powinno. Pewnego dnia klasa nastolatki...

lacerta | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 października 2017

Jestem kompletnie rozczarowana książką. Główna bohaterka, Laurel, miała pisać listy do swoich idoli, dlatego też myślałam, że "Kochani, dlaczego się poddaliście?" będzie czymś zaskakującym, że będzie inna niż każda inna książka. Okazało się, że bardzo łatwo zapomnieć o tym, że bohaterka pisze listy, bo oprócz początku z imieniem adresata i beznamiętnym "Pozdrawiam, Laurel" na końcu, nie ma nic więcej co mogłoby przypominać, że jest to list. Mam wrażenie jakby autorka chciała stworzyć coś oryginalnego, ale sama nie wiedziała jak się do tego zabrać.
Ponadto główna bohaterka to wyjątkowo irytująca dziewczyna, fabuła mnie wynudziła, a sama książka napisana bardzo prostym językiem została zupełnie pozbawiona jakichkolwiek uczuć.

"Kochani, dlaczego się poddaliście?" to okropna książka, która obiecuje znacznie więcej niż w rzeczywistości oferuje.

Cóż, do tej książki nigdy mnie za specjalnie nie ciągnęło, więc rozczarowanie nie było zauważalne. Bardzo szybko chciałam skończyć tę książkę, a lekki i przyjazny język mi to umożliwił. Podobało mi się również to, że w listach do zmarłych narratorka przybliża nam ich historię. To mi się podobało. No nie wiem co jeszcze na plus. Historia nie wydała mi się jakaś ciekawa, czytałam naprawdę bardziej emocjonalne powieści. Praktycznie nie czułam żadnych emocji czytając książkę Dellairy. A teraz wady. Jak dla mnie główna bohaterka. Zupełnie nie zrozumiałam, co ona robi w takim towarzystwie! I do tego to jej ciągłe milczenie. Tak jakby podobało jej się to, że ktoś robi jej krzywdę. Kompletnie nie łykam jej związku ze Skayem. Tylko się obściskiwali. Dialogi nudne i nijakie. Praktycznie było ich brak. Osobiście nie rozumiem, o co tyle szumu. Jak dla mnie zwyczajna opowiastka o stracie i odrodzeniu. Odniosłam wrażenie, że Ava tak bardzo wczuła się w rolę Laurel, rozpaczającej po śmierci jej...

nieperfekcyjnie | 2015-05-27
Przeczytana: 22 maja 2015

Szesnastoletnia Laurel to wrażliwa dziewczyna, która nadal bardzo mocno przeżywa śmierć swojej siostry. May ze względu na swój wiek, charakter oraz sposób bycia stała się niejako niedoścignionym wzorem dla głównej bohaterki - Laurel podziwiała siostrę, a wręcz ubóstwiała ją, dlatego niezwykle ciężko jest jej pogodzić się z utratą ukochanej osoby. Dziewczyna nie może w pełni stać się sobą, ponieważ nieustannie porównuje się do siostry, która wprowadziła ją w świat dziewczęcych tajemnic, osnutych swoistą magią. May uwielbiała ryzyko, zawsze znajdując się na jego pograniczu. Z tego względu Laurel próbuje odnaleźć poczucie bezpieczeństwa w niekiedy niepewnym towarzystwie, imprezach i alkoholu, poszukując ukojenia w pisaniu listów do znanych, ale już zmarłych osób.

"Coś we mnie było zepsute i wiem, że on to zauważył. Nikt nie mógł tego naprawić. Próbowałam być tak odważna jak May, być tak samo jasna, wolna...