W pożarze, który wybucha w słynnej katedrze turyńskiej, ginie mężczyzna pozbawiony języka i linii papilarnych, prawdopodobnie rabuś. Podobne próby włamania, a nawet pożary, miały wielokrotnie miejsce w przeszłości, na przestrzeni wieków. Sprawcy pozostawali zawsze anonimowi, nie dawało się ustalić ich tożsamości. Sprawą zajmuje się policyjny wydział do spraw dzieł sztuki. Okazuje się, że rozwiązania zagadki należy szukać w historii. Śledztwo, które prowadzi komisarz Marco Valoni, historyk sztuki Sofia Galloni oraz dociekliwa dziennikarka Ana Jimenez ujawnia, że włamywacze pochodzą z tego samego środowiska, wspólnoty chrześcijańskiej z miasta Urfa, antycznej Eddessy.Obiektem ich zainteresowania jest najcenniejsza relikwia chrześcijaństwa: Syndon, pośmiertna szata Chrystusa.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mollinka_90 | 2018-07-09
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 09 lipca 2018

Ze smutkiem odkładam tę książkę na półkę "Niedokończone". Nie tego spodziewałam się po tej powieści, zawiodłam się na całej linii. Próbując autorce dać szansę na rozwinięcie akcji, ciągnęłam czytelnicze katusze do 164 strony, ale dłużej się nie dało.

Umiejscowienie akcji we Włoszech, gdzie z każdego kąta wyziera historia, gdzie atmosfera sprzyja snuciu intryg wokół starożytnych zabytków czy relikwii, powinno zapewnić powieści połowę sukcesu. Niestety, na drugą połowę składa się pomysł na fabułę, a tego Julii Navarro zabrakło. Kolejne podpalenie turyńskiej katedry ma z pewnością związek z przechowywanym tam Całunem Turyńskim - płótnem, w które zawinięte miało być wg legendy ciało Jezusa po Jego śmierci. Sprawę bada pion operacyjny rzymskiej policji: podstarzały komisarz, błyskotliwa pani doktor i do kompletu znudzona dotychczasową pracą, dziennikarka. Zakładają, że z podpaleniem ma związek niemowa przebywający w jednym z włoskich więzień, gdyż w katedrze podczas pożaru zginął...

Heisenberg | 2016-04-01

Jak przeczytałem zapowiedź i opis tej książki, to "banan" sam wyskoczył mi na twarzy - strasznie lubię takie klimaty. Tymczasem po lekturze spotkało mnie niewąskie rozczarowanie. Treść książki można (trzeba!) zrecenzować bardzo krótkim słowem - NUDA.
Odradzam.

jatymyoni | 2018-02-15
Przeczytana: styczeń 2018

Typowa powieść dla tego gatunku. Ktoś pragnie ukraść lub zniszczyć Całun Turyński. Ekipa śledcza próbuje rozwikłać serię morderstw i znaleźć sprawców. Aby rozwikłać zagadkę musimy cofnąć się do początków powstania Całunu i prześledzić jego historię. Odkrywamy wplątane w te wydarzenia tajne organizacje i ich cele. Dobrze są wyważone części historyczne i współczesne, ciekawe zakończenie.
Historia nie nudzi, nie ma w niej naciąganych i efekciarskich odkryć historycznych, ani teatralności pod publiczkę.
POLECAM.

Marcin B | 2013-08-24

Czy w stylu Brown'a ? raczej tak, choc troche brakuje. Historia nie nudzi, a tematyka nurtujaca. Mnie podobała się cała ta retrospekcja związana z historią bractwa. Nie uwierzyłbym gdyby to bylo na faktach :)

Kokosanka | 2014-03-12
Przeczytana: 12 marca 2014

Dawno nie czytałam tak nudnej książki. Nie dzieje się kompletnie nic! Akcja wlecze się jak flaki z olejem. Początkowo zainteresowała mnie historia całunu,jednakże potem co strona pojawiały się nowe nazwiska tego, kto całun posiadał, że już rozdziały z całunem zaczęłam pomijac. Kilka kwestii niewyjaśnionych- kto był szpiegiem w policji? Dziwię się sama sobie, że wytrwałam do końca. Czytajac wczoraj książkę jednym okiem oglądałam telewizję i co mnie uderzyło. W książce opisane jest jak Jezus i jego uczniowie wyzbywali się wszystkich dóbr materialnych i posiadali tylko niezbędne środki do życia a w XXI wieku co robią uczniowie Jezusa? Co drugi to otyły pasibrzuch, że ledwo się kulac może, rozbijają się maybachami, posiadają własnych kierowców i mieszkają w przepychu- co za obłuda i hipokryzja! Nóż mi się w kieszeni otwiera jak widzę coś takiego, ale to moje subiektywne odczucia.

gwiazdka | 2013-04-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 31 marca 2013

Książka jest połączeniem historii i kryminału. Akcja w świecie współczesnym jest wynikiem wydarzeń z przeszłości, oba te czasy splatają się ze sobą jak to w książkach, gdzie współcześni próbują rozwiązać zagadkę z odległej przeszłości. Tym razem policja próbuje wyjaśnić sprawę pożarów- a tak naprawdę próbę kradzieży całunu. Czytelnik na bieżąco zna zarówno sprawców jak i motywy przestępstwa, zna tło historyczne co dla bohaterów jest zakrytą niewiadomą. Książkę czyta się lekko, nie ma w niej niestety napięcia i tajemniczości, ale powieść wciąga. Zakończenie zaskakuje, a co mi się w nim bardzo podobało, jest wiarygodne.

Dariusz Karbowiak | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

Wydawnictwo Albatros na okładce książki informuje że jest to thriller historyczny określany mianem „hiszpańskiego” Kodu Leonara da Vinci. Nie wiem dlaczego. Przecież w tej serii wydano pozycję znacznie przewyższającą napięciem owy Kod. Jest to mianowicie „Zaginiona Ewangelia” – I. Walleca, ponoć właściwy pierwowzór Kodu. Ja po przeczytaniu Kodu zakończyłem swoje przygody z Danem Brown’em. Natomiast po przeczytaniu „Zaginionej Ewangelii” poszukuję wszelkich wydań serii Albatrosa.
Jednak nie o przypisie wydawcy zamierzam pisać a o książce. Czyta się jak każdą pozycje o takiej tematyce lekko, łatwo co sprawia dużą przyjemność. Mamy tu Templariuszy – zawsze pewnik tajemnicy, a tu dodano jeszcze całun turyński, na temat którego także mamy wiele spekulacji. Nieustannie pojawiające się pożary w katedrze turyńskiej, mogą sprawić wrażenie jakiejś teorii spiskowej. Kiedy kilka lat temu przeczytałem w „Jezus ofiarą spisku. Prawda o Zmartwychwstaniu”, w której autor H. Kersten, zastanawia się...

Wciągająca akcja , szybko się czyta. Aczkolwiek czytałam znacznie lepsze książki o podobnej tematyce. Ale warto przeczytać.

eva43 | 2013-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Zmęczyłam. Nie dorównuje Danowi Brownemu. Na pewno nie sięgnę po inną pozycje z twórczości Navarro. Rozwleczone i ...nie mam ochoty nikomu polecać kto lubi Browna.

Nitager | 2016-03-15

Po lekturze powieści Browna, ta pozycja wydaje się wtórna i nie da się tu obronić przed zarzutem nieudolnego naśladownictwa. Sama akcja, choć sprawnie napisana, jest jednocześnie schematyczna i przewidywalna. Rozdziały kryminalne przeplatane są "historycznymi", co sprawia, że czytelnik odnosi wrażenie, jakby czytał dwie powieści jednocześnie. W dodatku te powieści są wprawdzie tematycznie powiązane, ale należą do zupełnie różnych światów, absolutnie do siebie nie pasujących. To wszystko sprawia, że niemal niemożliwe jest zanurzenie się czytelnika w świecie, a raczej światach, kreowanych przez autorkę. A szkoda, bo każdy z nich ma specyficzny nastrój, który podany z osobna, pozwoliłby na zapomnienie o rzeczywistości.
Mimo to, nie żałuję czasu spędzonego nad nią. Jest tam wiele rzetelnych informacji o całunie, choć wymieszanych z mitologią i wyraźnym, źle skrywanym pragnieniem autorki, aby całun, wbrew wynikom badań naukowych, okazał się prawdziwy.