Trener

Bleachers
czuwanie, Grisham,
słowacki
maleństwo

Román Johna Grishama přivádí čtenáře na zelená pole amerického fotbalu, do míst, kde se za vášnivého pokřiku z tribun odehrávají dramata nejen sportovní, ale i lidská. Neely Crenshaw je mladý muž, který zažil okamžiky slávy jako hráčská hvězda. Kvůli slávě však též přišel o životní lásku a vášeň pro sport mu paradoxně rozbila i sen o profesionální dráze, když byl při jednom ze zápasů vážně...

Neely Crenshaw je mladý muž, který zažil okamžiky slávy jako hráčská hvězda. Kvůli slávě však též přišel o životní lásku a vášeň pro sport mu paradoxně rozbila i sen o profesionální dráze, když byl při jednom ze zápasů vážně zraněn... Jeho protihráčem se stává Eddie Rake, milovaný i zatracovaný trenér, jenž díky své vizi o fotbalovém týmu dostal malé město na mapu Spojených států. Trenér, jemuž se zhroutil svět, když díky jeho drakonickým metodám zemřel jeden z hráčů...
A nakonec dojde k osudovému utkání - k zápasu, jehož aktéři ztratí iluze o idolu, ale najdou víru v sebe.

źródło opisu: http://www.knizniarcha.cz/grisham-john-trener

źródło okładki: http://www.knizniarcha.cz/grisham-john-trener

wikin | 2018-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Neely, gwiazda futbolu amerykańskiego z liceum, po 15 latach wraca do rodzinnej miejscowości, gdzie jego trener żegna się z życiem. Spotyka się kolegami z drużyny, rozmawiają. O czym? Jak to na zjazdach szkolnych, klasowych. Gdzie mieszkasz, co robisz, ożeniłeś się? To on siedzi w więzieniu!, handlował prochami! Itd...? Akcja toczy się leniwie. Mnóstwo futbolu amerykańskiego (można przekartkować).
Jakie myśli przychodzą do głowy czytając (moja wersja, to "Czuwanie")?
Gdybym w życiu zrobił to. Gdybym posłuchał się, albo nie? Dlaczego nie umówiłem się z nią?! Dlaczego się z nią umówiłem! I życie byłoby zupełnie inne. To jest główny plus książki. Zycie dało mnóstwo wariantów. Któryś wybraliśmy.
Co dla mnie było najciekawsze w książce? Rozmowa Nelly'ego i Cameron(to dziewczyna). Młodsi czytelnicy, nastolatkowie, koniecznie przeczytajcie!

Monika | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

Spotykam się z taką sytuacją nie po raz pierwszy. Oto wybitny pisarz tworzy nieco gorsze dzieło. I co...? I zaraz dostaje za nie bardzo negatywne opinie i oceny. Jestem przekonana, że gdyby "Czuwanie" wyszło spod pióra początkującego powieściopisarza zebrałoby sporo pozytywnych opinii. Ale Grisham sam sobie poprzeczkę ustawił bardzo wysoko i cierpi na tym w takich chwilach, gdy zbiera cięgi za dobrą moim zdaniem książkę, jaką jest "Czuwanie".

Ilu z nas spotkało w swoim życiu Rake'a? Postać wybitną, doskonałego nauczyciela, który wpłynął na całe nasze życie?
Osobiście miałam takie szczęście. Rake'iem dla mnie jest harcerz starej daty, mój eks-drużynowy, którego nauki po dziś dzień dopadają mnie w różnych życiowych sytuacjach. Gdy miałam lat -naście nie zawsze rozumiałam faceta, często nie wiedziałam, co się kryje za Jego zachowaniem. Zachowaniem, które wielokrotnie mnie oburzało, denerwowało i doprowadzało do łez. Dziś wiem, że zawdzięczam Mu wiele.
Przykro, że takich wybitnych...

Meszuge | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Johna Grishama znam przede wszystkim jako mistrza thrillerów prawniczych, ale przecież nie tylko takie książki pisał. Czy „Malowany dom” albo właśnie „Czuwanie” (znane też jako „Chłopcy Eddyego”) przez to, że nie sensacyjne, są gorsze? A może po prostu tylko inne?

Messina – niewielka miejscowość na południu Stanów Zjednoczonych. Spontanicznie zjeżdżają się tu byli zawodnicy Spartan, licealnej drużyny futbolu amerykańskiego, kiedy dotarła do nich wiadomość, że ich stary trener, Eddie Rake jest umierający.
Neely Crenshaw (sławny piętnaście lat wcześniej), Silos i inni absolwenci szkoły w Messinie z różnych roczników siedzą na trybunach pustego stadionu, piją piwo, wspominają dawne dzieje i czekają na śmierć Rake’a, a kiedy ten umiera i zostaje pochowany, biorą udział w ostatnim pożegnaniu na stadionie.

Wydaje się, że główny motyw „Czuwania” stanowi ambiwalentny stosunek zawodników do trenera – kochają go, bo wiódł ich od zwycięstwa do zwycięstwa, dzięki niemu byli KIMŚ, ale też...

Kuba | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 kwietnia 2014
Roger | 2018-06-10

Nie mogłem odpuścić i przeczytałem. Szczególnie, że już zacząłem czytać. Z twórczością Grishama spotykam się drugi raz. Pierwszy raz przeczytam ,,Wezwanie". Dzięki temu wyrobiłem sobie zdanie na temat jego książek, na temat tego jakie problemy porusza.Neely jest człowiekiem z problemami, dość młodym z resztą. Mógł być świetnym futbolistą, a tutaj niespodzianka. Kariera została przerwana. Nie mógł się z tym pogodzić. Miał jeszcze kilka innych wyrzutów sumienia. Całe szczęście, oczywiście dla niego, że w końcu pogodził się z rzeczywistością. Przestał żyć wspomnieniami. Zepsuło się, no to zepsuło, nic już z tym nie zrobi. problem w tym, że taka sytuacja może spotkać każdego z nas. I to lubię. Głębokie książki, analiza zachowań, jakiś motyw z przeszłości, który nie daje żyć w spokoju głównemu bohaterowi. Książka też na swój sposób jest wzruszająca, zwłaszcza te przemowy na pogrzebie, powracanie do tego słynnego meczu.

ReniaBza | 2014-08-14

John Grisham mistrzem thrillera prawniczego jest. Jako, że urodził się i wychował na południu Stanów Zjednoczonych, często w swych powieściach wprowadza wątki opisujące życie, zwyczaje i mentalność ludzi ze swoich rodzinnych stron. Tak było na przykład w „Malowanym domu” czy „Powrocie do Fort County”, i tak też jest w „Czuwaniu”. Jednak ta ostatnia pozycja w ogóle mnie nie zachwyciła. Być może dlatego, że w ogóle nie przepadam za powieściami obyczajowymi i nie potrafię się wczuć w los głównego bohatera. Do tego jeszcze te niezrozumiałe dla mnie opisy gry w futbol amerykański. Książka mnie bardzo zmęczyła i raczej nie ma opcji, żebym kiedyś do niej powróciła.

Kurebayashi | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, John Grisham

Nie rozumiem tego sportu i nie mam ochoty zgłębiać jego tajników, a wszystkie przypisy do tekstu omijałam, mimo to książka mi się podobała, idea czuwania i wspomnień miała w sobie coś urzekającego.

Madzik | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2016

Nie będę fanką futbolu amerykańskiego...
Książka o przemijaniu, umieraniu, ostatnim pożegnaniu. Chwilami ściska za serce. Jednak wolę Grishama jako mistrza powieści prawniczych :-)

Przemek | 2017-01-11
Przeczytana: 09 stycznia 2017

To nie jest powieść do jakich Grisham nas przyzwyczaił. Próżno tu szukać zawiłych problemów prawniczych, bohaterów - idealistów, zwrotów akcji i napięcia. "Chłopcy Eddiego" (ja czytałem ją pod tytułem "Czuwanie") to krótka powieść obyczajowa o piętnie, jakie odciska na absolwentach pewnego liceum z bliżej nieokreślonego typowego amerykańskiego tzw. "zadupia" nazywanego w powieści Messiną charyzmatyczna osobowość ich trenera futbolowego. To powieść także o błędach młodości, błędach wieku dojrzałego, ambicjach dorosłych wobec młodzieży, niespełnionych marzeniach oraz o tej cienkiej granicy między pasją a obsesją. Nie ukrywam, że do pełnego odbioru tej książki przydatna jest przynajmniej elementarna wiedza o futbolu amerykańskim. Jednak, jeśli ktoś lubi ten typ literatury, może po nią sięgnąć nawet bez tej wiedzy. Na pewno dostarczy wzruszeń i materiału do refleksji. Ja, jako, że autor przyzwyczaił mnie do innej literatury i nie jest to mój świat, wysokiej oceny nie stawiam, ale...

Marta | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

To była moja pierwsza książka tego autora. Po przeczytanie nie powiem, że mnie zanudziła i nie powiem że mnie zafascynowała. Moje uczucia po jej przebrnięciu oscylują gdzieś pomiędzy.
Jest to opowieść o grupce futbolistów, którzy zbierają się po 15 latach w jednym mieście aby powspominać stare czasy swojej świetności i poopowiadać jak potoczyły się losy każdego z osobna. Wszystko to dzieje się z powodu zbliżającej się śmierci ich trenera, który przykuty jest do łoża śmierci.
Wszyscy opisują go jako twardego, niepokonanego bohatera, który miał specyficzne zasady przyjmowania nowych zawodników, zasady grania. Przy tych wspomnieniach jeden z bohaterów nie może zrozumieć sytuacji, która zaszła podczas jednego z meczu jego drużyny.

Akcja książki toczy się bardzo wolnym tokiem, bez żadnej grozy, żadnych wzlotów akcji i żadnych nagłych niespodziewanych epizodów.

Nigdy nie spotkałam się z takimi obszernymi przypisami (niektóre były napisane aż na 3/4 strony)

Może kiedyś wrócę do...