Władcy wyobraźni. Sławni bohaterowie filmowi

Wydawnictwo: Znak
historyczna

W tej książce każdy odnajdzie swojego ulubionego bohatera filmowego. Pod lupą znaleźli się ci, którzy z kinowego ekranu władają wyobraźnią kolejnych pokoleń widzów. Autorka nie tylko pokazuje, jak ucieleśniają nasze tęsknoty czy marzenia i budzą nadzieję, ale również wskazuje na ich rodowód, nie szczędząc informacji o filmach, takich jak Przeminęło z wiatrem, Rocky Horror Picture Show czy Wejście smoka. Odkrywa zupełnie nieoczekiwane konteksty i nie stroni od zaskakujących anegdot. Kanon nie tylko dla filmoznawców, ale też dla wszystkich, których interesuje kultura masowa.

Ania | 2012-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Film
Przeczytana: 2011 rok

Ciekawe podejście do tematu. Napisana w przystępny dla nie- studentów sposób. Polecam.

Nonoutor | 2013-03-25
Na półkach: Pop-Nauk!, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2013

Lubię Kino. Lubię je oglądać, jak również o nim czytać. I ta książka jest świetnym uzupełnieniem tej pasji. "Władcy wyobraźni" to zbiór krótkich esejów, których bohaterami są sławne postacie z kręgu filmu (choć nieraz wywodzące się z literatury, czy tzw. popkultury), które stały się swoistymi ikonami - symbolem X Muzy.
Autorka przedstawia czytelnikom galerię ponad pięćdziesięciu postaci. Wśród nich znajdziemy bohaterów doskonale znanych (min. Brudny Harry, James Bond, Rambo), jak i tych znanych nieco mniej (np. Gelsomina, Łucja Król, czy Jefferson Smith), lub nawet tych już nieco zapomnianych (szejk Ahmed ben Hassan, Julietta Hardy, czy Doktor Caligari), dziś żyjących jedynie we wspomnieniach największych, najbardziej zagorzałych fanów i znawców kina. Jednak niezależnie od tego czy rozpoznajemy prezentowaną postać, czy o niej dopiero co słyszymy, mamy zawsze pewność, że jej charakterystyka została pieczołowicie i rzetelnie opracowana.
Profesjonalne, a zarazem stworzone przez...

emeela | 2011-07-03
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Rewelacyjna lektura dla miłośników kina.

Arek_Szpak | 2016-04-26
RHRplus | 2016-04-20