Smak tulipanów

Tłumaczenie: The Tulip Eaters
Wydawnictwo: HarperCollins
Janusz Maćczak
Ag2S

Tego dnia na progu powitała ją jedynie martwa cisza. W kuchni Nora widzi zwłoki matki, w sypialni leży martwy nieznajomy mężczyzna, a po jej malutkiej córeczce nie ma śladu.
Policyjne śledztwo zostaje umorzone, ale Nora odkrywa, że rozwiązania sprawy trzeba szukać w przeszłości.
Jedzie do Amsterdamu, skąd pochodzili jej rodzice, by zgłębić mroczne tajemnice sprzed kilkudziesięciu lat.

źródło opisu: http://harlequin.pl/

źródło okładki: http://harlequin.pl/

Mollinka_90 | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

"Smak tulipanów" to moje pierwsze w życiu spotkanie z literaturą holenderską. Powieść nawiązuje do czasów okupacji Holandii w czasie II wojny światowej. Znane nam są oczywiście dzienniki Anny Frank i strzępy wspomnień innych, którzy przeżyli traumatyczny okres w tym kraju, zmuszeni do żywienia się mączką z cebulek tulipanów, w obliczu głodu, jaki zagroził im po blokadzie dostaw żywności przez nazistów. Przeżycia takie były udziałem m. in. młodziutkiej Audrey Hepburn.

W powieści tło historyczne, szczególnie relacje holendersko - żydowskie wysuwają się na pierwszy plan za sprawą Anneke i Abrama, których połączyła głęboka miłość. Z pozoru nie miała szans się ziścić, lecz jej owocem była córka Nora. Ona właśnie, jako dorosła już kobieta, sama będąc matką, zostanie zmuszona do zmierzenia się z trudną przeszłością, o której rodzice nigdy nie chcieli rozmawiać. Kiedy jej matka zostanie brutalnie zamordowana w swoim domu w USA, a jej córka Rose uprowadzona, Nora rozpocznie własne...

czytamcałyczas | 2015-05-12

Historia okupacji Holandii w czasie 2 wojny jest w Polsce znana głównie dzięki Annie Frank.
Z kart historii dowiadujemy się,że kraj dotkliwie odczuł okupację niemiecką.
Książka ( ebook) jaką miałem zaszczyt przeczytać nawiązuje do tych strasznych wydarzeń.
Jednak większość toczy się w Holandii w roku 1980.
Jest tu wszystko,czego może zapragnąć czytelnik i czytelniczka chcąc przeczytać dobrą akcję.
Zabójstwo,przyjazd Amerykanów do Holandii.
Szukamy więc sprawcy zabójstwa.
A jednocześnie bohaterowie wspominają zagładę Żydów w Holandii.
Ja bym nie nazwał Smak Tulipanów zwykłą rozrywką.
Dla mnie to książka nawiązująca do straszliwych czasów okupacji.

Co zrobić gdy w jednej chwili los odbiera matkę, a dziecko znika bez śladu? Gdy wszystko zawodzi, a jedyne co pozostaje to czekać. Czekać być może w nieskończoność. Wtedy należy wziąć sprawy w swoje ręce. Nawet jeśli trzeba posunąć się do oszustwa, by móc odkryć prawdę. Prawdę o przeszłości, która wcale nie wygląda tak kolorowo. Najważniejsze to trafić na trop porywacza i odebrać mu to co najcenniejsze. A przecież każda matka zrobi wszystko by odzyskać swoje dziecko...

Nora De Jong jest chirurgiem dziecięcym, mieszka razem z matką i sześciomiesięczną córeczką w Houston. Kiedy kobieta jest w pracy, dzieckiem opiekuje się matka. Prowadzą szczęśliwe i spokojne życie. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia... Gdy kobieta wraca do domu, od progu wita ją martwa cisza. Nora jest przerażona, gdy w kuchni natrafia na zwłoki matki, a w sypialni znajduje martwego nieznajomego mężczyznę. Dodatkowo po jej kochanej córeczce znika wszelki ślad. Wszystko wskazuje na to że została porwana....

Tomek | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 14 września 2016

Po skończonej lekturze „Smaku tulipanów” wreszcie domyśliłem się, kto jest odpowiedzialny za scenariusze programów telewizyjnych z serii „Ukryta prawda” lub „Dlaczego ja?”.
Zastanawia mnie tylko jedno, czy Antoinette van Heugten uważa, że jej czytelnicy są idiotami, czy sama jest aż tak ograniczona umysłowo?
Dziwi mnie też trochę fakt infantylności tej powieści, choćby dlatego, że wcześniejsza książka tej autorki całkiem mi się podobała. Następnej już raczej nie przeczytam, nie wybacza się człowiekowi, który chce pisać o Holokauście, a dla którego nie istnieje różnica między komorą gazową a krematorium.
Nie będę wspominał o innych bzdurach, które znalazły się w tej powieści, szkoda na to czasu, zupełnie tak samo, jak na zajmowanie się jej lekturą.
Właściwie to jestem zdziwiony tym, że doczytałem ją do końca. "Smak tulipanów" bowiem to sztuczność, pompatyczność, prostota. A wszystko to spisane językiem wywodzącym się z początkowych klas szkoły podstawowej

Oto mój ulubiony...

Korobek | 2015-05-24
Przeczytana: 21 maja 2015

Pomysł na książkę całkiem ciekawy... ale... Intryga przewidywalna, przebieg zdarzeń czasami wręcz irytująco banalny. Książka napisana strasznie prostym językiem. Zdecydowanie autorce zabrakło warsztatu - Zero klimatu :/ Książka pisana suchymi faktami, tylko wątkiem głównym. Z całą pewnością nie jest to thriller psychologiczny a jedynie mierne streszczenie kryminału.
Po książkę sięgnęłam zaintrygowana inną pozycją tej autorki,"Dotknąć prawdy" - i mocno się rozczarowałam.
Nie polecam.

Cyrysia | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Człowiek owładnięty nienawiścią, pragnieniem zemsty lub innymi negatywnymi uczuciami często traci nad sobą kontrolę i doprowadza do tragedii, która w jednej chwili może wywrócić czyjeś życie do góry nogami. A potem nic już nie jest takie jak dawniej...
CAŁOŚĆ RECENZJI W LINKU:

aleksnadra | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

II wojna światowa, nazizm wyzwoliły pierwotne instynkty w ludziach w całej Europie. Ich dumne, radosne oblicza naznaczył strach, ból, rozpacz i chęć zemsty za doznane krzywdy. W swoim cierpieniu nie zawsze dostrzegają prawdziwych oprawców, sprawców swojej tragedii. Niekompletna wiedza nie tłumaczy chęci odwetu, a czas zamiast koić rany, roznieca gniew i kumuluje negatywne emocje.

Dramatyczne skutki wojny i Holokaustu dają o sobie znać trzydzieści lat później w domku na przedmieściu Houston. Doświadczyła jej niczego nieświadoma Nora de Jong. Po dniu pełnym zawodowych wyzwań, w swoim domowym azylu odnajduje mrok i destrukcję zbrodni. W salonie na śnieżnobiałym dywanie leżą okaleczone zwłoki matki Anneke, a w sypialni martwe ciało nieznajomego mężczyzny. Nigdzie, natomiast, nie ma jej malutkiej córeczki Rose. Kto mógł ją porwać i dlaczego?

Dość szybko okazuje się, że za zbrodnią stoi historia i holenderska przeszłość matki. By rozwiązać zagadkę, Nora musi powrócić do korzeni.

Do...

Gąska | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Antoinette van Heugten jest amerykańską pisarką. W przeszłości była międzynarodową prawniczką. Posiada dyplom z University of Texas School of Law. Autorka zna zagadnienie autyzmu, z którym zmagają się jej dzieci. Jest zwolenniczką towarzystwa w całości poświęconemu tej chorobie. Pomaga również rodzicom, których dzieci cierpią na tę przypadłość. Wraz z rodziną mieszka w Fredericksburgu, w Texasie. „Smak tulipanów” jest jej drugą powieścią. Opowiada losy Nory – samotnej kobiety, która pewnego dnia znajduje w kuchni zwłoki brutalnie zamordowanej matki, a w pokoju obok ciało nieznanego jej starszego mężczyzny. Odkrywa również, że jej półroczna córeczka została porwana. Zrozpaczona kobieta, nie licząc na pomoc policji, na własną rękę próbuje przeprowadzić śledztwo, które może doprowadzić ją do porywacza. Po drodze odkrywa szokujące informacje, które na zawsze odmienią jej życie.

Powieść jest doskonałym i klimatycznym thrillerem psychologicznym z historią w tle. Porusza bardzo istotne...

toska1982 | 2015-03-27
Przeczytana: 27 marca 2015

Parę lat temu, ten czas zdecydowanie za szybko biegnie, miałam okazję czytać książkę „Dotknąć prawdy” Antoinette van Heugten. Książka ta zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie i należy do jednych z tych, których się nie zapomina, dlatego bardzo się ucieszyłam, że pojawiła się kolejna książka autorki.

Huston. Małe spokojne osiedle, piękne domki, to tam mieszka wraz z matką i córeczką, Nora De Jong. Jej życie od czasu zajścia w ciążę jest bardzo uporządkowane, na co dzień pracuje jako lekarz w szpitalu, by popołudniami spędzać czas z córeczką. Dziewczynka jest oczkiem w głowie zarówno matki jak i babci, niestety do czasu.

Pewnego dnia Nora wraca do domu, w którym nic nie jest tak jak powinno. W domu znajduje martwą matkę, morderca strzelił jej prosto w głowę, oraz ogolił jej głowę. Na domiar złego w domu znajduje się jakiś obcy mężczyzna, który również jest martwy, a jej córeczka … no właśnie jej nigdzie nie ma. Pomimo dość szybkiej reakcji policji, niestety nie udaje się odnaleźć...

monweg | 2015-03-25

Mamy rok 1980. Nora de Jong, bohaterka powieści Smak tulipanów, jest chirurgiem dziecięcym. Mieszka w Houston z matką Anneke i półroczną córeczką Rose. Niedawno wróciła z dwuletniego stypendium w Amsterdamie, opuszczając ojca Rose Nico Meijera. W jednej chwili życie Nory wywraca się do góry nogami. To, co zastała w domu po powrocie z pracy, ścięło jej krew w żyłach: zamordowaną matkę, a w jej sąsiedztwie ciało obcego mężczyzny. W dodatku jej ukochana Rose zniknęła.

Śledztwo utyka w martwym punkcie. Jednak Nora nie zasypia gruszek w popiele. Przeszukuje dom, aby znaleźć cokolwiek, co mogłoby pomóc w odpowiedzi, kto mógłby chcieć śmierci Anneke. Całkiem przypadkowo natyka się na pudełko z dokumentami, które powodują tylko dodatkowy zamęt w jej głowie. Papiery te, niestety, nie pokazują jej rodziców w dobrym świetle. Powodowana impulsem wyjeżdża do Holandii, by zagłębić się w historii sprzed trzydziestu pięciu lat. Czy to możliwe, że chowane przez tyle lat dokumenty mają coś...