Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Filia
Gabriela, Clavo y Canela
9788379882007
Ag2S

Przepiękna historia brazylijskiego, portowego miasta Ilheus stojącego u progu postępu. Plantacje kakaowca, restauracje, sąsiedzkie plotki, miejscowe zatargi oraz pachnąca przyprawami Brazylia pierwszej połowy wieku są tłem tej powieści. Jej głównym wątkiem jest miłość tytułowej Gabrieli, obiektu westchnień wszystkich mężczyzn, i przystojnego Araba, właściciela restauracji. Miłość zmysłowa, namiętna, czarująca i magiczna. Amado przenosi czytelnika na gorące brazylijskie plaże i na duszne ulice portowego miasta. Opowiada o niepisanych prawach miejscowej ludności, o egzekucjach niewiernych kochanków, o samotności opuszczonych żon. Pisarz staje na straży wolności, sprzeciwia się zamykaniu kobiet w domach.
Swoje przesłanie zawiera w postaci Gabrieli, kobiety, która WOLNOŚĆ ceni ponad wszystko. Radość życia, pochwała miłości i wolności, czczenie zmysłów – oto cudowny świat Amado, który pod pozorem lekkiej, zmysłowej historii, zawiera ważne przesłanie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

BagatElka | 2015-11-02
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2015

"Gabriela,goździki i cynamon " kusi piękną okładką.
Uroczo zarumieniona dziewczyna i kolorowy ptaszek,subtelne barwy i delikatny negliż.
O ptaszkach jest tutaj sporo chociaż niekoniecznie o tych upierzonych ;-)
Przyznaję,że to moje drugie podejście do książki Jorge Amado.
Pierwszym razem dotarłam do strony 50-tej i odłożyłam ją z lekka rozczarowana.
Początek jest jak niesmaczna przystawka ,jeśli jednak przełknie się ją to czeka na Nas pyszna uczta.
Nużyły mnie polityczne walki,układy i ich historyczne odniesienia. Mnogość nazwisk wprowadzała zamęt i trudno mi było się rozeznać kto jest kim.
W momencie gdy polityka zeszła na drugi plan zaczęła się pełna namiętności opowieść.
W mieście Ilheus rządzą żądze ,te skrywane i te całkiem jawne.
Nikt nie jest od nich wolny, ani ubogi niewolnik ani bogaty fazender. Każdego z nich spala namiętność ,najczęściej do obcej kobiety.
Żony,jeśli się je posiada,to najlepiej aby były nudne i paskudne,wtedy honor męski nie jest zagrożony.
Żony trzyma...

Renax | 2018-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2018

Zaznaczyłam tę książkę w swojej wirtualnej biblioteczce, bo była na liście 5 powieści 'które się czyta i czyta'.. Okazało się, że to nie dla mnie. Odpuściłam sobie po kilku stronach. Ale po stylu pisania widać, że autor świetnie bawił się pisaniem. Ale nie, bo wygląda mi to na powieść 'autoteliczną'. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby w połowie wyskoczył narrator ze swoim piórem.
Nie dla mnie. Ale piszą na blogu, ze warto dać szansę temu autorowi....

dzidek | 2016-01-02
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Mnie osobiście zachwyciła.
Czyta się rewelacyjnie. Cała powieść wręcz magiczna.
Trudno oceniać fabułę, bo w tego typu książkach jest ona rzeczą drugorzędną. Samo czytanie jest ogromną radością.
Brawa dla tłumacza.

Grzybek | 2018-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Tytuł książki oraz przygotowana przez wydawnictwo okładka sugerują, że jest to słodki romans w stylu południowoamerykańskiej telenoweli. Tymczasem jest to świetnie napisana książka, w której bohaterem jest niewielkie brazylijskie miasto w latach 20-tych XX wieku. W mieście ścierają się dwie wizje świata: zachowawcza w stylu z XIX wieku i nowoczesna z wieku XX. I na to nałożona jest galeria kilkudziesięciu, świetnie napisanych postaci.
Jest to też oczywiście książka o tytułowej Gabrieli, która staje się przykładem walki kobiety o samostanowienie i decydowanie o swoim losie - i o tym z kim i na jakich zasadach chce żyć.
Obowiązkowa książka dla wszystkich miłośników literatury rodem z Ameryki południowej.

Katarzyna Mańkowska | 2017-01-14
Na półkach: Przeczytane, Porzucone

Nie lubię takich trików - okładka piękna, zmysłowa, kolorowa, ale w zupełności nie przystaje do treści. Zachęca do sięgnięcia po książkę, nie powiem. Ale niestety nie dałam rady przeczytać niczego więcej po pierwszych 120 stronach. Jeszcze kiedyś sięgnę po tę pozycję, bo widzę, że warto - ale trzeba mieć nieco więcej czasu, bo tło polityczne i społeczne Amado opisuje dosyć rozwlekle. Tytułowa Gabriela pojawia się dopiero na stronie...

fanka | 2016-12-26
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Po kilkunastu stronach zrezygnowałam. Jak dla mnie dziwna. Nie podobał mi się język jakim była napisana, był trudny, przez co źle się czytało, mało się działo... Nuda. Może później się rozkręcił wątek, ale już do niej nie wrócę. Nie polecam

Karolina | 2016-02-15
Przeczytana: 10 lutego 2016

Pisząc wstęp muszę zacytować słowa jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek, Korę Jackowską. KOCHAM...KOCHAM...KOCHAM takie wydania książek. Mam bzika na punkcie twardych okładek, a gdy do tego dorzucimy jeszcze piękne zdjęcie.. "Gabriela, goździki i cynamon" z pewnością należy do takiej grupy wydawniczych cudeniek, które cieszą oko czytelnika. Czy historia opisana w powieści autorstwa najpopularniejszego brazylijskiego pisarza, Jorge Amado również mnie zachwyciła?? Zapraszam do zapoznania się z recenzją :-)

Akcja dzieje się w Ilheus, w jednym z brazylijskich portowych miasteczek, które krok po kroku zaczyna się rozwijać. Główną formą zarobkową są plantacje kawy. Wolny czas mieszkańcy spędzają w restauracjach, kabaretach lub zwyczajnie plotkują na ulicach. Gdy pewnego razu w miasteczku pojawia się tajemnicza Gabriela, zachwycająca swą urodą kobieta wszyscy mężczyźni nie mogą oderwać od niej oczy. W tym gronie znalazł się również Nacib, przystojny Arab i właściciel...

Piranka | 2012-12-26

Niemal pachnie cynamonem i goździkami... trochę awanturnicza, odrobinę obyczajowa... nieco dramatu i sporo romansu. Brazylijska rzeczywistość z początków XX wieku przedstawiona specyficznym, współczesnym dla bohaterów językiem. Pierwotnie odsłuchałam ponieważ nie mogłam zdobyć wersji papierowej. Później przeczytałam. Polecam zakochanym w ciepłym klimacie, intrydze, romansie, brazylii i mało znanej literaturze.

Laszlo | 2019-01-28
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Wspaniała klasyczna literatura rzucająca trochę światła na przemiany w Brazylii początku dwudziestego wieku.

brasilka2 | 2013-04-19
Na półkach: Przeczytane, Ameryka Pd.

Po przeczytaniu tej książki, będąc w Brazylii, po prostu MUSIAŁAM pojechać do Ilheus, do baru Naciba. Nigdzie sok z kakao mi tak nie smakował jak tam :)
Zresztą w Ilheus wszystko nazywa się "Gabriela", od wódki po radio i stacje benzynowe.