Błędny pociąg

2014-01-01
2014-01-01
6 min.
kolej pociąg widmo groza

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

Okładka książki Duchy, zjawy, upiory Stanisław Broszkiewicz, Edward Bulwer-Lytton, Friedrich Gerstäcker, Wilhelm Hauff, Nikołaj Leskow, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Duchy, zjawy, ... Stanisław Broszkiew...
Okładka książki Nie czytać o zmierzchu! 3 Edith Nesbit, Bram Stoker
Nie czytać o z... Edith Nesbit, Bram ...
Okładka książki Tabu. Antologia horroru erotycznego Krzysztof Biliński, Sylwia Błach, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Ferens, Sandra Gatt Osińska, Norbert Góra, Krzysztof Haczyński, Patryk Hirsekorn, Anna Musiałowicz, Marcin Piotrowski, Rafał Sala, Tomasz Siwiec, Maciej Szymczak, Krzysztof Wach, Flora Woźnica
Tabu. Antologi... Krzysztof Biliński,...

Tak, jak wskazuje podtytuł tej króciutkiej nowelki-opowiastki, jest to legenda (kolejowa),jakie opowiadają sobie i swoim bliskim przedstawiciele wielu zawodów np. górnicy czy marynarze.

Na Białorusi w okolicach Horska od dłuższego czasu kolejarze mówili, a co niektórzy rzekomo go nawet widzieli, o pociągu, który nie był ujęty w żadnym rozkładzie jazdy. Pojawiał się niespodziewanie z ogromną prędkością w różnych miejscach i tak samo niespodziewanie znikał, słowem pociąg-widmo. Obawiano się, że któregoś dnia dojdzie do katastrofy kolejowej, a mimo to nikt nie potrafił go zatrzymać. Co się stało - przeczytajcie sami. Atmosfera i groza trącą trochę Zafonem (mnie nasunęły na myśl "Pałac Północy").
A tak na marginesie - ciekawa jestem, jakie książki byłby zdolny pisać Grabiński, gdyby dane mu było żyć współcześnie. Może dorównałby Zafonowi?

Z odległej przyszłości z opowiadania "Dziwna stacja", w której autor sam nie mógł się zdecydować, czy akcja toczy się w XXI wieku, czy w roku 2345, przenosimy się w znacznie bliższe i swojskie (przynajmniej dla autora) czasy. Również tutaj Grabiński pod tytułem czyni dopisek, tym razem jest to: "Legenda kolejowa". Te słowa w pełni definiują treść opowiadania.

I tak jak marynarze mają swojego Latającego Holendra, Notre Dame ma swojego Dzwonnika a Polacy swoją Zieloną Wyspę, sprawna służbę zdrowia i niskie podatki, tak i kolejarze (jako że nie są gęśmi) mają swoje legendy i historie, którymi zanudzają na śmierć swoich młodszych kolegów ilekroć zbierze im się na gawędy.
I taką właśnie opowieścią raczy nas pan Grabiński. Opowiada o mrocznym pociągu, nie ujętym w karby żadnego rozkładu, jeżdżącym, a raczej pędzącym na złamanie karku tam, gdzie tylko mu się spodoba. Coraz częstsze eskapady prowadzą do niepokojących wniosków - większego prawdopodobieństwa katastrofy.

Opowiadanie to TYLKO i AŻ opowieść, którą można by usłyszeć od dziadka w ciemną burzową noc, po wyłączeniu prądu i w świetle świec, zakładając, że dziadek byłby emerytowanym maszynistą i miałby dobre poczucie humoru.

I tak jak...

Krótkie przedstawienie motywu - pociąg widmo

Krótkie przedstawienie motywu - pociąg widmo

Opowieść o tajemniczym pociągu, który nawiedza różne stacje kolejowe. Aż w końcu nadciąga ku innymi składowi pełnemu podróżnych.

• Opowiadania/Nowele
  • Literatura piękna
  • Malowane na czarno - Gotycyzmy, czarny romantyzm i gatunki pokrewne
  • Książki 52/2016
  • Polska
  • *****

Dodaj cytat z książki Błędny pociąg