Własne miejsca

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
8360207127

Emigrant w polskiej literaturze ma miejsce szczególne, emigrantka w zasadzie nie ma go wcale. Katarzyna Tubylewicz we Własnych miejscach znakomicie portretuje postawę polskiej żony Szweda jej wewnętrzne dojrzewanie, próby ogarnięcia dwóch bardzo różnych kultur i wciąż towarzyszące bohaterce poczucie obcości. Autorka w sposób przejmujący, a jednocześnie pozbawiony patosu, z niezwykłą wnikliwością językową, odkrywa przed nami obce wzory zachowań. Idąc tropem poszczególnych słów, dociera do sedna kulturowej inności. Grażyna Plebanek

Monika | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane, Rak nieborak, 2014
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Troszkę mnie dziwi tak niska ocena tej książki przez Czytelników, bo to ciekawa, wielowątkowa historia opowiedziana pięknym językiem.
Myślę, że każdy powinien znaleźć w tej powieści coś bliskiego swemu sercu, a nawet jeśli nie, to książka jest warta przeczytania chociażby ze względu na wspomniany już przeze mnie piękny język, którym jest napisana - tak mało książek jest napisana tak zachwycająco!

| 2014-09-05

Czy to my wybieramy miejsca w których żyjemy,czy też miejsca wybierają nas?Czy potrafimy w tych miejscach żyć spełnieni,czy też targają nami tęsknoty za tym co nasze,swojskie,czasami może zaściankowe w porównaniu do krajów bardziej rozwiniętych od naszego?
Debiut autorki dotyka wielu problemów,przed którymi stają emigrujący z różnych powodów ludzie:nostalgia,bariera językowa,rozłąka z rodziną,ale ukazuje także jak patrzymy na Ojczyznę w zderzeniu z inną kulturą.
Jak czasem widzimy ją w kolorze sepii,a mimo to jest dla nas największą wartością,ponieważ łączy nas z nią nierozerwalna nić wspomnień,smaków,zapachów,a przede wszystkim tradycja,w której zostaliśmy wychowani.Bohaterowie mają trudne zadanie odnalezienia się w tym zgiełku,czasami chcąc więcej,niż sami potrafią zaoferować.
Ale nie jest to opowieść pełna patosu,wręcz przeciwnie-zwykłe sprawy,opowiedziane pięknym stylem,szczególnie zapiski szwedzkie,które pisze jedna z bohaterek,pełne przenikliwości i celnych...

MonikaOrłowska | 2014-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Emigracja, małżeństwo mieszane, trudne macierzyństwo, jeszcze trudniejsze relacje dzieci z rodzicami, Warszawa. To lubię. Nic dziwnego, że spodobał mi się debiut powieściowy Katarzyny Tubylewicz.
Paweł jest synem Polki i Szweda. Od zawsze funkcjonuje w dwóch językach i w dwóch krajach.
Marianna, matka Pawła, uciekła z peerelowskiej szarzyzny w małżeństwo z kochającym potomkiem wikingów. Zajęta własnymi kompleksami, nostalgią, a potem synem, w którym pielęgnuje swoją Polskę, nie docenia należycie męża. Na szczęście zdąży zrozumieć, jaką jest szczęściarą, zanim umrze.
Bo umrze. Dość młodo, na raka. Wcześniej jednak zanotuje to, co jej w duszy gra, w zeszycie pod tytułem "Zapiski szwedzkie". Pamiętnik ten sprawi, że Paweł zbliży się do ojca, który dotąd istniał gdzieś na obrzeżach świadomości chłopca niezwykle związanego z matką.
A skoro już mowa o niezwykłych związkach z rodzicami, Dominika jest córką Stanisława i Elżbiety, dość zamożnych osób. Jako studentka zachodzi w ciążę,...

magda857 | 2016-03-25
Przeczytana: marzec 2016

Po prostu przeciętna.
Historia jakich już napisano wiele.
Atutem książki jest ładny, literacki język. Autorka prowadzi 2 wątki, które zbiegają się ze sobą, jednak nie ma nic zaskakującego.
Dobra do poczytania w autobusie/pociągu.

whodareswinz | 2016-04-28
PrzyAromacieKawy | 2016-04-22