Ludzkie arcyludzkie

Menschliches, Allzumenschliches
Konrad Drzewiecki
filozofia i etyka
Kacu

W Ludzkim, arcyludzkim skupia się Nietzsche na- jak pisze Z. Kuderowicz- podstawowych pojęciach etyki, jak wolność woli, odpowiedzialność, wina, kara, sumienie. Analizując sens tych pojęć chciał uświadomić sobie funkcje i znaczenie etyki normatywnej oraz poddać krytyce moralność jako dziedzinę ludzkiego życia. A najlepiej służy temu zadaniu specyficzna forma literacka, daleka od ścisłości, systematyczności, forma aforyzmu.

źródło opisu: vis-a-vis/Etiuda, 2012

źródło okładki: http://etiuda.net/index.php?p=galleryGalleryShow&a...»

ConQuERor | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Nie powiem że przeczytałam ją jednym tchem, bo skłamałabym i to perfidnie. Chociaż w obliczu idei, które przedstawia ta książka można by się zastanawiać czy ma to jeszcze jakiekolwiek znaczenie.

Człowiek po przeczytaniu tej książki inaczej patrzy na świat. Można by rzec jest już na zawsze inny. Dzieło które leczy z wizji grzechu w imię wolności absolutnej.Warto je czytać ale z ostrożnocią i głębokim dystansem. Weryfikować słowo, bo z kunsztu aforyzmów łatwo krystalizuje się fanatyzm. Książka dla ludzi mądrych, którzy myślą a nie kopiują myśli innych.

Fenomen Nietzschego polega na tym, że zwalnia on czytelnika z wyrzutów sumienia i odpowiedzialności. Daje mu prawo do wybierania wartości, które są dla niego istotne. Nie ma znaczenia czy coś jest dobre czy złe.

Zaprzeczenie wszelkiej metafizyki, nie ma duszy, nie ma Boga, nie ma tradycji, empatia jest bezpodstawna, a życie ludzkie pozbawione wartości. Jest tylko to co ludzkie i arcyludzkie. Nasza istota ogranicza się do...

„Ludzkie arcyludzkie” to jedna z wcześniejszych książek Nietzschego, opublikował ją, gdy miał 34 lata, tuż po zerwaniu kontaktów z Wagnerem. Warto też dodać, że to jego pierwsze aforystyczne dzieło. Forma ta trochę była dla chorego koniecznością, trochę chyba hołdem dla La Rochefocaulda, którego duch często przemawia do nas piórem Nietzschego. Etyka to po prostu przyzwyczajenie, dobro to po prostu korzyść, cnota prawie zawsze podszyta jest próżnością. Nie myślcie jednak, że tylko takimi smętami uraczył nas autor. Próbuje on nas pocieszyć deterministycznym podłożem zachowań i zdjąć z naszych barków zarówno winę, jak i zasługi. Czy to pocieszające, to inna kwestia.

Trzeba też wspomnieć o jego wizji chrześcijaństwa. Uważa, że jak prosty lud ma guślarskie podejście do wiary, to że tak wygląda cała religia, oraz że asceci i święci tłumią w sobie tyle rzeczy, że szukają różnych form urozmaicenia sobie życia – okaleczania się, wizji, doświadczeń mistycznych. Stałość ich cnót ma wyjaśniać...

Bleaktree | 2016-06-28

Nietzsche przywraca filozofię ludziom. Takim normalnym, pełnym sprzeczności, emocji, niewiedzy. Można powiedzieć, że kopnął Sokratesa w d***, bo Sokrates swym przebiegłym udowadnianiem ludziom, że są w błędzie, przekonał ich, że filozofia to tylko wyrafinowany sposób mówienia im, że są idiotami. Nietzsche używa prostych, wyrazistych słów, można powiedzieć, że wręcz mięsem rzuca - jest człowiekiem, nie pół-boskim zamyślonym starcem, którego osąd ma cechy bezosobowego prawa. Nietzsche dał nam odczuć, że filozofia nas dotyczy, że dzieje się z nami w środku i w środku nas.

Vars | 2017-02-11

Trudno napisać coś osobnego o pracach Nietzschego jeśli się podjęło trud chronologicznego przeczytania ich wszystkich, bowiem są one w większości do siebie podobne - poza dwoma wyjątkami to zbiory dłuższych i krótszych aforyzmów dotyczących podobnych tematów, czyli ludzkiej natury i psychologii, poznania, kultury, wizji świata itd.
Prędzej już można umieścić daną książkę w jednym z okresów charakterystycznych dla tego myśliciela i tak "Ludzkie..." są jego okresem oświeceniowym, w którym duży nacisk kładzie na racjonalne, naukowe poznanie.

Nie to jednak stanowi o jego wartości. Jak napisał sam Fryderyk w aforyzmie "Błąd filozofów" potomnym ich myśl nie przydaje się jako całość, jako skończona budowla, tylko jako elementy do wykorzystania niczym wartościowe cegły z majestatycznej budowli poprzedniej epoki.
I tak jest właśnie w tym przypadku - "Ludzkie..." to przepastna skarbnica myśli na różne tematy, a ostatnie strony z notatkami ledwo pomieściły moje zapiski. W tym znajduje...

marlen862 | 2014-01-24

Od dawna zachwycam się myślą F. Nietzhego. Jego myśl jest troszeczkę prowokująca, poważna i zabawna. W dzieło Ludzie i arcyludzkie dotyczy etyki postępowania w społeczeństwie etc.

Jak to filozof, Nietzsche przekazuje zbiór ciekawych i przydatnych rozważań na temat życia, społeczeństwa i innych aspektów.
Jedni uważają Go za wcielenie diabła, inni zachwycają się Jego słowami. Bez względu po jakiej stronie się stanie, Nietzschego warto znać, filozof niebanalny.

agnesl | 2012-01-08
Przeczytana: 15 czerwca 2011

To kolejna pozycja F.Nietzsche, którą warto polecić. Jak w każdej innej autor w trafny, nietuzinkowy i nowatorski sposób spogląda na rzeczywistość, w której żyje. Rzeczywistość, którą swym umysłem wyprzedził o co najmniej 100 lat.

propylaya | 2013-08-21

Jak zwykle inteligentny, spostrzegawczy i krytyczny.

Wrathu | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Aforyzmy, mądrości i porady na każdą okazję. Wiele z nich, pomimo upływu lat, wciąż aktualne. Inne pokazują podejście do świata z perspektywy człowieka żyjącego w wiekach minionych.
Gdyby Nietzsche żył dzisiaj, byłby opiniotwórczym blogerem.

pejot | 2012-11-04
Przeczytana: 01 lipca 2010