Dworek pod malwami.Zranione dusze

Okładka książki Dworek pod malwami.Zranione dusze Marian Piotr Rawinis
Okładka książki Dworek pod malwami.Zranione dusze
Marian Piotr Rawinis Wydawnictwo: Pi Cykl: Polska Saga (tom 2) literatura piękna
Polska Saga (tom 2)
Pi
2015-01-08
2015-01-08
Kalinówka Podlasie saga dwór szlachta zabory

Jestem fanką książek opowiadających o zyciu ludzi w tamtych czasach. Zaraz po rewelacynej sadze pana Rawinisa "Saga rodu z lipowej" to kolejna pozycja godna polecenia!. czyta sie jednym tchem.

„Zranione dusze” to drugi tom dziejów szlacheckiej rodziny Kalinowskich. I z radością mogę oznajmić, że równie ciekawy, jak tom poprzedni. Z klimatyczną, nieprzewidywalną, dynamiczną akcją, która w żadnym momencie nie nudzi czytelnika. Został tutaj zachowany przystępny język i prosty styl, zatem książkę czyta się bardzo, bardzo szybko.

W tej części dowiadujemy się, jak wyglądały dalsze losy mieszkańców dwóch dworskich posiadłości – Kalinówki i Topolan. A warto wiedzieć, że potoczyły się one w ciekawym, niejednokrotnie też niespodziewanym kierunku. Oprócz tego, w tym tomie został mocno rozwinięty wątek córki młynarza – Natalii, która postanowiła pójść w ślady swej chłopskiej koleżanki – Franciszki – i zostać pełnoprawną mieszkanką Kalinówki. I to we wstrętny, perfidny sposób. Jak w pierwszym tomie darzyłam tę postać sympatią, tak tutaj przez jej postępowanie szybko poczułam do niej niechęć.
W książce odnajdziemy także sporo nowych wątków, poznamy też wiele nowych postaci. Na szczególną uwagę zasługuje wątek opowiadający o 9 – letnim chłopcu, zwanym przez wszystkich „piekielnym Witią”. Moim zdaniem nadał on książce sporo uroku, dostarczył nam też wiele emocji. Warty wspomnienia jest również wątek rosyjskich działaczy politycznych, którzy swymi decyzjami wpłynęli na losy Stasia Kalinowskiego, niesłusznie skazanego na 10 lat carskiego więzienia.

„Zranione dusze” to znakomicie napisana saga, którą bardzo dobrze się czyta i bardzo trudno się od niej oderwać. Gorąco polecam, zarówno ten tom, jak i poprzedni!

W tej części dowiadujemy się, jak...

1982

Robi się telenowela, tematy pozostają niedokończone....

Robi się telenowela, tematy pozostają niedokończone....

Po przeczytaniu I tomu sagi o rodzie Kalinowskich poczułam niedosyt. Autor pozostawił wiele wątków niedokończonych, dlatego sięgnęłam po II tom "Dworku po malwami". Tak jak się spodziewałam nadal mogłam śledzić losy Kalinowskich. Niemniej jednak wprowadzono nowe postacie np. takie jak piekielny Witia, dzieciak którego nikt nie potrafił utemperować czy madame Lebiediewą, która uchodziła za medium w Sankt Petersburgu. Zabieg wprowadzenia nowych bohaterów dodał kolorytu czytanej powieści, z uwagi na barwność ich charakterów. (...)
Podsumowując jest to ciekawa pozycja czytelnicza. Nagromadzenie wielu wątków powoduje, że losy bohaterów są ciekawe, trudne do przewidzenia jak się zakończą. Nie znajdziemy tu cukierkowego zakończenia w stylu żyli długo i szczęśliwie. Jak to w życiu bywa los jest przewrotny i nie wiemy co przyniesie jutro i taka jest ta powieść, czytelnik jest na huśtawce nastrojów, które nie pozwolą mu się nudzić.
pełny tekst na

Uwielbiam książki Pana Rawinisa. Kiedyś zbierałam całą Sagę z Lipowej, nie mogąc doczekać się na kolejny tom w kiosku. Teraz kupiłam 2 tomy Dworku pod Malwami i jestem zła. Czekam na tom 3 i nic.... Nigdzie nie ma. Wiem, że Dworek pod Malwami był wydany kiedyś w pojedynczych 52 tomach, ale ich też nie można dostać w księgarniach, ani w moich bibliotekach. Te dwa wydane ostatnio wielkie tomy zawierają kilkanaście małych tomów.
Saga bardzo ciekawa, wielowątkowość i wielorakość postaci. Obowiązkowa lektura dla czytelników lubiących powieści tego rodzaju.
Tylko kiedy wydadzą następne części. Nie mogę się doczekać :)

Druga część sagi o Kalinowskich z Kalinówki. Ponieważ u nich niewiele się dzieje , autor skupia się tym razem na okolicznych znajomych i ich losach powiązanych życiem dworu. Powieść kończy się zapowiedzią dalszego ciągu, ale chyba jeszcze go nie ma. Czyta się jako tako . Czuje się atmosferę tamtych czasów i mentalność ludzi całkiem inną niż teraz.

Zaczynając czytać tę opowieść nie sądziłam, że ma tak wiele tomów. Wiedziałam tylko o dwóch a dziś zobaczyłam ile jeszcze przede mną. Czytam głównie na czytniku a do reszty tomów nie mam dostępu więc nie wiem czy dokończę tą sagę. Choć nie lubię tak długich opowieści bo prędzej czy później się nudzę tę mogłabym kontynuować, robiąc od czasu do czasu przerwy na inną książkę.
Oczywiście podtrzymuję to co napisałam w recenzji wcześniejszego tomu.

Saga snuje opowieść o losach ziemiańskiej rodziny Kalinowskich oraz ich bliższych i dalszych znajomych na terenie przedwojennej Białostocczyzny. Przeplata wątki społeczne i polityczne, a także miłosne intrygi. Dlaczego nie ma jeszcze tomu 3?

II część cyklu "Polska Saga".
W sumie mam mieszane uczucia - z jednej strony fajne czytadło, z drugiej - brakuje tego czegoś co wciąga, każe z niecierpliwością czekać na kolejne tomy...

Można przeczytać

II część cyklu "Polska Saga".

Można przeczytać

2047

Dalsze losy Kalinowskich oraz Nowickich. Franciszka nadal ignorowana przez matkę Michała czuje sie nieco samotnie we dworze. Niespodewanie serce jej skradnie mały urwis Witia, syn przyjaciela Michała. Kiedy już nikt nie może poradzić sobie z chłopcem rodzice jego Rafał i Anna Sidorowicz postanawiają oddać go do specjalnej szkoły, z ktorej Witia notabene zwiewa. Wydaje się, że nikt już z nim sobie nie poradzi. Po pożarze domu, w ktorym giną jego rodzice i po doznanym szoku chłopak przesaje mówić i nikomu oprócz Franciszki nie udaje się nawiązać z nim kontaktu. Jednak chłopczyk pewnego dnia zaginie i ciężko będzie to znieść mieszkańcom Kalinówki.
Jesli chodzi zaś o pannę Justynę, no cóż nie pogodzona z tym, że Michał nią pogardził narobi wokół siebie troszkę zamieszania, a że będzie w tym tak zawzięta więc będzie musiała opuścić na jakiś czas Topolany.
Poznamy co nieco dalsze losy Stasia Kalinowskiego oraz zapędy miłosne jego brata Ignasia do pięknej wiejskiej kościelnej chórzystki Natalii. Tylko czy dziewczyna w tym miłowaniu była całkiem szczera? No cóż jak to się mówi nie wszystko złoto co się świeci.
Już niecierpliwie czekam na następną część opowieści gdyż ciekawa jestem jak dalej potoczą się losy bohaterów dworku pod malwami

• Saga rodzinna
  • 2015