Asy myśliwskie aliantów

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka autorstwa znanego brytyjskiego historyka lotnictwa. Przedstawia sylwetki asów myśliwskich z Wielkiej Brytanii, Stanów zjednoczonych oraz państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, wśród których poczesne miejsce zajmują Polacy. Mike Spick opisuje i poddaje analizie najskuteczniejsze techniki walki na wszystkich głównych frontach wojny, porównuje typy samolotów i ich uzbrojenie, przedstawia warunki, w jakich walczono, a także przybliża taktykę walki. Niewątpliwą zaletą książki są rysunki i diagramy przedstawiające najczęściej stosowane i najgroźniejsze dla przeciwnika sposoby ataku. Okładka: miękka, Rok wydania: 2006,

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobrze, zwięźle napisana książka. Niestety, autor praktycznie nic nie wspomina o walkach polskich pilotów we wrześniu 1939r.
Z "Przedmowy": "Pojęcie "alianckie" odnosi się wyłącznie do sił powietrznych państw, które walczyły przeciwko siłom Osi (Niemcy, Włochy i Japonia) i nigdy nie wchodziły w żadne układy z tymi państwami."

Już sam ten zapis jest dziwny, no i nijak się ma do nie ujęcia w zestawieniu wojny obronnej Polski. Oczywiście, w załącznikach są odnotowane zwycięstwa Polaków z tamtego okresu, ale to tylko suche liczby. A mógł się Autor pokusić chociażby o porównanie typów myśliwców, co tak chętnie czynił przy innych teatrach wojny...

Gdyby nie to, byłoby 8/10

Joker | 2016-03-05

Książka brytyjskiego historyka o asach aliantów II wojny światowej. Mamy podział na 10 rozdziałów, każdy z nich traktuje jakimś teatrze wojennym (np. Z Normandii do Berlina). Opis działań, charakterystyka samolotów walczących stron oraz analiza sposobów zestrzeliwania samolotów przez asów przestworzy to plusy książki. Jednak pominięcie frontu wschodniego oraz polskich pilotów (autor wymienia kilku w spisie pilotów) są minusami tej publikacji.

Raduss | 2016-03-05
Samey90 | 2012-04-07