Mitologia

popularnonaukowa
Czytelnik
1969-01-01
1969-01-01

Klasyka gatunku. Może i potem powstało wiele innych książek, z pięknymi rysunkami, ale Parandowski jest jeden...

Podstawa dla każdego humanisty i nie tylko 😉

Podstawa dla każdego humanisty i nie tylko 😉

Mity opisane są bardzo atrakcyjnie. Książka głównie skupia się na wierzeniach Greków, lecz jest też część o wierzeniach Rzymian(nieco bardziej chaotyczna, ale nadal świetnie się to czyta). Jedyne czego szkoda to, że nie jest dłuższa, bo autor nadal miałby do poruszenia wiele ciekawych tematów z mitologii greckiej.

Książka, która w dużo większym stopniu pchnęła mnie do nauki o mitologii, niż nauczyciele w szkole podstawowej. Obowiązkowa lektura, która stanowi podstawy wiedzy o starożytnych wierzeniach Greków i Rzymian.

zajebiste

zajebiste

Książka Jana Parandowskiego "Mitologia" stanowi prawdziwe źródło wiedzy w zakresie wierzeń starożytnych Greków. Szanuję autora za to, że zdołał umieścić większość informacji na ten temat w 280 stronach. Niemniej jednak uważam, że książka jest napisana przestarzałym językiem, w większości niezrozumiałym dla współczesnych nastolatków, co może powodować zmęczenie po przeczytaniu choćby pierwszych trzydziestu stron. Ten mankament jest dość znaczący, dlatego daję 3.

"Mitologia" Parandowskiego bez wątpienia jest ważnym i wartościowym źródłem niezliczonej ilości symbolii, alegorii czy motywów. Jednak niestety podczas czytania w pewnych momentach była dla mnie męcząca, ponieważ wiele postaci pojawia się raz i nie sposób ich zapamiętać. Część opowiadanych historii jest bardzo tożsamych: ktoś umiera, spotyka go kara Boża, zabija członka rodziny, wyrusza w podróż itp. co również powodowało u mnie znużenie lekturą. Jednocześnie książka przez niektóre absurdalne mity i legendy jest całkiem niezłym źródłem rozrywki, Bogowie greccy przez swoje często lekkomyślne decyzje i zachowania wydają się bardziej ludzcy i autentyczni, dzięki czemu znajdujemy sens w tych prastarych wierzeniach. :) Dużym plusem są odwołania do twórczości Homera, Słowackiego, Kochanowskiego i innych twórców. Autor ezpośrednio pokazuje nam wartość mitologii w kulturze! Treść zdecydowanie warta zapoznania!

Ta książka to nie tylko ogrom wiedzy o mitach świata antycznej Grecji i Rzymu, ale też o kulcie danych bogów i bogiń oraz o wpływie tych postaci na polską literaturę, bo Parandowski wielokrotnie cytuje Słowackiego, Mickiewicza, Lechonia, itd.

[Prowadzę kanał na YouTube, głównie o książkach i popkulturze. Serdecznie zapraszam: Nikodem Podstawski]

Mitologia Parandowskiego to obszerny zbiór podań, mitów i historii o najsławniejszych greckich i rzymskich bogach, bohaterach i herosach. Zdecydowanie po przeczytaniu tej książki można porządnie odświeżyć sobie informacje o antycznych wymysłach Greków i Rzymian, na nowo przeżyć wszystkie historie i poznać nowe, bo autor zasypuje nas tutaj prawdziwą lawiną imion, tytułów i miejsc.
Sam styl Parandowskiego jest zdecydowanie ułatwieniem w poznawaniu uniwersum starożytnych herosów. Opisy nie są zawiłe, historie opisane w sposób interesujący, a komentarze dowcipne i uzupełniające całość.
Zdecydowanie pozycja dla wielbicieli mitologii i opisanych w niej historii i z pewnością solidna porcja wiedzy dla każdego, kto chce zgłębić temat.

Śmiało zaryzykuję stwierdzenie, że jest to jedna z najlepszych książek na temat mitologii greckiej dla początkujących. Mamy tutaj opisy bogów, herosów i innych nadnaturalnych stworzeń oraz pokrótce opisane ich przygody. Oczywiście temat nie został wyczerpany, właściwie jest to sam zarys mitologii, ale całość zachęca do dalszych samodzielnych poszukiwań i zagłębiania wiedzy.
Dodatkowo książka napisana jest pięknym językiem i nie rozumiem opinii niektórych osób, że tekst jest niezrozumiały i archaiczny. Nie jest niezrozumiały, a jeśli Polacy nie potrafią czytać ze zrozumieniem w swoim własnym języku, to nie wróży nic dobrego dla naszego narodu.

• Lektury
  • Lektury szkolne