Olivares, Wazowie i Bałtyk. Polska w polityce zagranicznej Hiszpanii w latach 1621-1632

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
5,5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
0
7
1
6
2
5
0
4
0
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8388737759
liczba stron
320
kategoria
historia
język
polski
dodał
Zatoxu

Realizacja wojskowych i ekonomicznych projektów hrabiego-księcia de OIiveres, których celem było doprowadzenie do panowania Habsburgów na Bałtyku, poprzez ścisłe powiązania z walką o niepodleglość Republiki Zjednoczonych Prowincji oraz duńskim etapem wojny trzydziestoletniej od ponad stu lat wzbudza duże zainteresowanie historyków. W opracowywanych przez faworyta króla Filipa IV koncepcjach...

Realizacja wojskowych i ekonomicznych projektów hrabiego-księcia de OIiveres, których celem było doprowadzenie do panowania Habsburgów na Bałtyku, poprzez ścisłe powiązania z walką o niepodleglość Republiki Zjednoczonych Prowincji oraz duńskim etapem wojny trzydziestoletniej od ponad stu lat wzbudza duże zainteresowanie historyków. W opracowywanych przez faworyta króla Filipa IV koncepcjach wojny ekonomicznej, przeciw zbuntowanym poddanym Korony hiszpańskiej w Niderlandach, Polsce przypadła rola szczególnie ważna, miała bowiem być ona jednym z głównych sojuszników w zniszczeniu handlu holenderskiego na Bałtyku. Zbieżność celów politycznych Hiszpanii i Polski (a właściwie Zygmunta III) na tym akwenie spowodowała, że lata 1623-1632 stały się w całej epoce nowożytnej okresem najbliższej i najbardziej intensywnej współpracy tych krajów.

 

źródło opisu: Pierwszy akapit wstępu.

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=7&o=11

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1042

O książce Skowrona wspominał ongiś na wykładzie z dziejów Europy nowożytnej prof. Markiewicz. Zapisałem sobie wówczas tytuł "Olivares, Wazowie i Bałtyk" na marginesie w zeszycie. I dopiero teraz, po ładnych paru latach sięgnąłem po tę książkę. Muszę się przyznać, że prowadził mnie do tej monografii jeszcze jeden trop, a mianowicie ten frapujący fragment pracy "Flota Polska w latach 1587-1632" Eugeniusza Koczorowskiego (jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa) opowiadający o wysłaniu przez Zygmunta III okrętów do Wismaru, by utworzyły wspólną flotę z Habsburgami. Doszedłem wreszcie do bardziej szczegółowego opisu spraw bałtyckich w latach 1621-1632.

"Olivares, Wazowie i Bałtyk" to poważne opracowanie naukowe oparte o kwerendę archiwalną przeprowadzoną w różnych krajach, zwłaszcza Hiszpanii. Skowron zasadniczym tematem swojej rozprawy uczynił dyplomatyczne relacje polsko-hiszpańskie od wstąpienia na tron Filipa IV (1621) do śmierci Zygmunta III (1632). Najwięcej miejsca poświęca ambitnym planom pierwszego ministra Filipa IV, hrabiego Olivaresa, który chciał zakończyć toczoną od wielu dziesięcioleci wojnę z Holendrami poprzez usunięcie ich z Bałtyku, do czego z kolei potrzebował poparcia Wazów. Z tym wszystkim związana jest także wojna trzydziestoletnia i walki prowadzone, zwłaszcza na terytorium Rzeszy, przez obóz habsburski z Danią i Szwecją, a także wojna pruska Zygmunta III z Gustawem II Adolfem.

Za najcenniejsze punkty pracy można uznać weryfikację dwóch zakorzenionych w polskiej historiografii tez: o wspólnocie interesów Wiednia i Madrytu (w istocie oba dwory miały inne cele, co było jedną z przyczyn fiaska polityki bałtyckiej Olivaresa) oraz o nadmiernym podporządkowaniu Zygmunta III Habsburgom (polski monarcha działał przede wszystkim w interesie swoim, a wszedł w sojusz z Habsburgami, bo po prostu był to jedyny sojusznik, który mógł mu pomóc odzyskać tron szwedzki). Skowron w nieco innym świetle stawia też sprawę wysłania floty polskiej do Wismaru. W sumie bardzo dobra książka, niezwykle cenna dla badań nad polityką zagraniczną Wazów i Habsburgów w początkach XVII wieku.

Tomasz Babnis

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Niebo na własność

Motyw śmiertelnej choroby dziecka to z pewnością coś na miarę XXI wieku. Mamy w tym temacie kilkoro przodujących pisarzy, jak Jodie Picoult czy John G...

zgłoś błąd zgłoś błąd