zycie jest wszędzie. Ruchy społeczne w Polsce i Rosji do II Wojny światowej

Wydawnictwo: Neriton
historyczna

Na tom składają się studia polskich i rosyjskich historyków. Spektrum podjętych tematów jest bardzo szerokie: omówiono reperkusje polityczne i społeczne m.in. małżeństwa Aleksandra Jagiellończyka z Heleną Iwanowną i Wielkiej Smuty. Zajęto się licznymi organizacjami samopomocowymi, studenckimi, dobroczynnymi i kulturalnymi na terenie Cesarstwa rosyjskiego i ziemiach polskich w XIX i na początku XX w., takimi jak: studencką korporacją Polonia tzw. Ogółami syberyjskimi, Kasą Mianowskiego, Klubem Rosyjskim i in., a także organizacjami emigracyjnymi.