Oczami bezpieki

Wydawnictwo: Arcana
historyczna

Oczami bezpieki to zbiór kilkunastu artykułów i rozpraw naukowych poświęconych różnym aspektom działalności aparatu bezpieczeństwa PRL. Na wybranych przykładach autor ukazuje walkę bezpieki z polską emigracją polityczną, Polonią amerykańską, opozycją antykomunistyczną w kraju i z Kościołem katolickim.

itseemstobeme | 2017-02-22

Książka może się dla przeciętnego człowieka okazać trochę uciążliwa. Wymagana jest ponadpodstawowa znajomość historii XXw., a przynajmniej opisywanych wątków i postaci. Bardzo dobrze oddaje klimat czasów PRL, przedstawiane są działania aparatu państwowego od strony opisowej oraz źródłowej (z licznymi wyjaśnieniami). Praca ma charakter naukowy, jednak narracja jest dość mało obiektywna: Zachód - imperium "dobra", Moskwa - imperium "zła". Tekst zawiera bardzo dużo szczegółów, często mało istotnych, za co zostały odjęte trzy gwiazdki.

Arkadiusz | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Tematyka ważna ale czytać się tego nie da. Mnóstwo szczegółów istotnych i nieistotnych, przepisane całe strony matreiałów z IPN. Ważne ale ciężko z tego wyłapać ważne wiadomości. Po przeczytaniu 2/3 książki utknąłem i już nie wrócę. O insynuacjach i aluzjach autora jako HISTORYKA nie wspominam bo nie wypada.

PIWCZAK | 2017-07-14
Przeczytana: 2016 rok