Umiłowana

Wydawnictwo: Znak
Beloved
Renata Gorczyńska

Inne wydania

"Umiłowana" została uznana przez czytelników za jedną z najważniejszych książek stulecia. Dom zbiegłej z Kentucky niewolnicy jest nawiedzony. Prześladuje go duch dziecka, które zostało zamordowane przez matkę, pragnącą je w ten sposób ocalić od jeszcze gorszego, w jej mniemaniu, losu: niewolnictwa do końca życia. Zjawa wraca z zaświatów pod postacią młodej dziewczyny, ale z umysłowością dziecka. I tragedia powtarza się...

"Umiłowana", najsłynniejsza powieść afroamerykańskiej pisarki Toni Morrison, ukazała się w 1987 roku. Rok później autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Pulitzera. Bez wątpienia powieść ta zaważyła na decyzji Komitetu Noblowskiego, który w 1993 roku przyznał Toni Morrison Literacką Nagrodę Nobla”.
(Od tłumaczki)

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Opinie czytelników (2010)
ishara | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Książka z pogranicza jawy i snu, posiadająca niezwykły blask hipnotyzujący czytelnika. Jest rok 1875 gdzieś na amerykańskiej prowincji w stanie Ohio. W wielkim domu na skraju miasta mieszka matka z nastoletnią córką. Dom jest nawiedzony, co odstrasza mieszkańców miasteczka, lecz nie przeszkadza jego mieszkankom. Kobiety żyją wycofane, z dala od zgiełku świata, aż nieoczekiwany gość, znajomy matki z jej poprzedniego życia jako niewolnicy, pojawi się nieoczekiwanie w życiu kobiet i przywoła duchy przeszłości, co zapoczątkuje serię niezwykłych zdarzeń. Książka jest podobno nieprzetłumaczalna na inne języki z racji wielu neologizmów użytych przez autorkę. Myślę jednak, że polskie tłumaczenie uchwyciło niezwykły klimat stworzony przez pisarkę. Ta książka sprawiła, że mam apetyt na więcej i na pewno sięgnę po inne pozycje napisane przez Toni Morrison.

edit3008 | 2016-03-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 18 marca 2016

Dla mnie ta kolejna przeczytana powieść Toni Morrison, potwierdziła tylko kunszt autorki.
Jestem znów zachwycona jęzkiem jakim ta pisarka operuje.
Powieść pełna metafor, zbudowana na kanwie prawdziwych wydarzeń, ale jakby nie z tego świata. Nadal zadziwia mnie język jakiego używa autorka, bo zadaję sobie wciąż pytanie: jak można opisywać tyle okrucieństwa tak pięknym i subtelnym językiem ?.
Na pewno nie wszystkim się spodoba, bo to nie jest łatwa powieść, ale gwarantuje czytelnikowi, że nie zapomni o niej tak szybko !
Dla mnie lektura tej powieści to była uczta czytelnicza.
POLECAM ale tak jak wyżej wspomniałam nie jest to lekkie, łatwe i przyjemnie czytanie - raczej bolesne, ale warto !

Bed | 2014-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Nie wiedziałam czego oczekiwać po tej książce, ale naprawdę poruszyła mnie. Opowiadając o Sethe, wykluczonej wśród wykluczonych, autorka zaznacza, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Reszta stworzonych postaci i ich historie również wyznacza przede wszystkim cierpienie. Żadna osoba nie może sobie przypomnieć przeżytych chwil prawdziwie radosnych albo jest ich niewiele. Na pewno nie każdemu będzie się podobać taka lektura, ale jest bardzo dobrze napisana, więc polecam.

adb | 2016-09-21
Przeczytana: 21 września 2016

"Umiłowana" Toni Morrison to powieść o czarnych niewolnikach i ich losie. Mimo trudnego tematu, dzięki zastosowaniu specyficznej narracji m.in. retrospekcji, subtelnej stylizacji biblijnej oraz niebywałemu wyczuciu pisarki książka jest doskonała, nie ma tu grama kiczu, taniego sentymentalizmu, czy histerii pisarskiej. To doskonała, stylistycznie i emocjonalnie perfekcyjnie wyważona powieść.
[...]
motto z listu św. Pawła do Rzymian jeszcze przed pierwszym zdaniem narzuca, nawet mimo tytułu, odczytanie powieści w kontekście szerszym niż jednostkowy los bohaterów, czy też tytułowej bohaterki. Podobnie zresztą jak dedykacja: "Sześćdziesięciu, i więcej milionom". Nie pojedynczą osobę - Umiłowaną określa tytuł, a te 60 i więcej milionów niewolników, którzy zginęli.
[...]
Wydarzenia w powieści Toni Morrison rozgrywają się już po wojnie secesyjnej i zniesieniu niewolnictwa, ale retrospekcje sięgają czasów niewolni.[...] Miejsce akcji to 124, nawiedzony dom, w którym straszy duch dziecka....

Karolina | 2013-09-12
Przeczytana: 12 września 2013

Niewolnictwo stanowi niechlubną, czarną kartę w dziejach ludzkości. Jest to niewątpliwie drażliwy, niewygodny temat, konsekwentnie spychany w czeluści zbiorowej świadomości. Sama uświadomiłam sobie jak niewiele wiem na ten temat, praktycznie same ogólniki i suche fakty. O tym raczej się nie mówi. Lektura „ Umiłowanej” była jak kubeł zimnej wody. Cóż, sponiewierała mną ta powieść.

Fabułę książki świetnie oddaje notka zamieszczona na tylnej okładce. Dom zbiegłej z Kentucky niewolnicy jest nawiedzony. Prześladuje go duch dziecka, które zostało zamordowane przez matkę, pragnącą je w ten sposób ocalić od jeszcze gorszego, w jej mniemaniu, losu: niewolnictwa do końca życia. Zjawa wraca z zaświatów pod postacią młodej dziewczyny, ale z umysłowością dziecka. I tragedia powtarza się...

Początki były trudne…
„Umiłowana” jest bardzo wymagającą, trudną i skomplikowaną lekturą. Wymaga pełni poświęceń- maksymalnego skupienia, ciszy, spokoju, zaangażowania czytelnika. Nie jest to dobra...

Grot | 2016-07-11

Przyznam, że nieco zawiedziony jestem lekturą „Umiłowanej”. Przed lekturą dość pochlebne recenzje czytałem o tej książce. Nawet w niedawnym artykule na lubimy czytać powieść została umieszczoną na liście arcydzieł amerykańskiej literatury. Sama autorka Morrison jest laureatką nagrody Nobla, więc naturalne że nadzieje były spore co do najsłynniejszej jej książki. Niestety podczas lektury nie miałem wrażenia, iż czytam arcydzieło. Sam temat odnośnie sytuacji murzynów w Ameryce w trudnym dla nich okresie zasługuje na odzwierciedlenie w literaturze, to jednak w tej książce wydaje mi się iż został dość chaotycznie, nieskładnie wykonany. Mimo, iż zdarzały się świetne fragmenty, to ogólnie jednak spodziewałem się czegoś wybitniejszego.

„Umiłowana” jest określana jako książka z gatunku, czy też nawiązująca do realizmu magicznego. Wydaje mi się, że niezbyt przekonująco wykazała się Morrison w tej dziedzinie. Mimo, iż nie jestem wielkim fanem G.G. Marqueza czy S. Rushdi, to jednak sądzę,...

lajt | 2010-07-12

Bardzo wymagająca lektura, na kanwie losów rodziny, dostajemy dużą dawkę okrucieństwa, strachu, cierpienia Afroamerykanów z czasów niewolnictwa. To song Toni Morrison dla dzisiejszego pokolenia, by nie zapominało, o tym czego doświadczyli ich rodacy zanim odzyskali wolność.

"Umiłowana" bardziej mi się nie podobała, niż podobała. To chyba nie jest typ literatury, który do mnie przemawia, typ liryczno-przegadany.

Wydaje mi się, że uznanie i nagrody, które autorka zdobyła w USA za tę książkę znajduje swoje źródło w politycznej poprawności. Czarnoskóra pisarka, przedstawicielka intelektualnej elity, napisała powieść o traumie byłych niewolników z Południa w modnym wówczas stylu realizmu magicznego. Czyli co najmniej 4 "ważne" powody, żeby uczcić powieść ciut więcej niż przeciętną.

Być może problem tkwi w tłumaczeniu, którego niemożliwość rozwiązania tłumaczka zapobiegawczo wyjaśnia w nocie od tłumacza. W oryginale bowiem język głównych postaci to zdeformowany angielski - język niewolników. Słusznie być może tłumaczka uznała, że nie sposób oddać jego charakteru za pomocą znanych w języku polskim gwar czy slangów. Rzeczywiście, ciężko sobie wyobrazić czarnoskórego Amerykanina żyjącego w połowie XIX wieku operującego gwarą góralską lub kaszubskim,...

Mizu | 2014-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2014

Czy można obwiniać Sethe za to co zrobiła? Co ja zrobiłabym na jej miejscu?
Najpierw obejrzałam ekranizację, a dopiero później przeczytałam książkę. Mimo że znałam zakończenie, książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

anetapzn | 2014-07-16

Umiłowana, to 5. książka w dorobku noblistki. Napisana została w 1987 roku. Lektura 2 książek Toni Morrison już za mną. W związku z tym biorąc do ręki Umiłowaną mniej więcej wiedziałam czego mam się spodziewać. Jest to proza niezwykła i to pod każdym względem. Morrison po raz kolejny zmusiła mnie do sporego wysiłku. Nie jest to książka, która czyta się przy śniadaniu, drodze do pracy w tramwaju. Nie jest to też książka, którą siada się i czyta na raz, ot 100-200 stron za jednym przysiądnięciem. Nie da się. To proza wymagająca uwagi, wysiłku umysłowego i nie ukrywam tego - wyczerpująca emocjonalnie. W zamian otrzymamy coś niezwykłego. przede wszystkim ogromna paletę uczuć. Jednak nie chciałabym o nich tu zbyt wiele pisać. Są one bardzo prywatne, a poza tym jest przekonana, iż Umiłowana w każdym czytelniku wzbudzi inny zestaw uczuć, wywrze inne wrażenie. Jeżeli lekturę książki macie jeszcze przed sobą, chciałabym was zostawić bez żadnego nastawiania na konkretne wrażenia, z czysta...

zobacz kolejne z 2000
8 książek o niewolnictwie

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień pamięci o handlu niewolnikami i jego zniesieniu – z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie książek, które poruszają tę przerażającą kwestię, jaką bez wątpienia jest niewolnictwo.

Czytamy w weekend

W redakcji następują urlopowe rotacje - jedni wracają opaleni i wypoczęci, inni w pośpiechu pakują walizki. Nasze grono zasiliła nowa stażystka, która również dzieli się swoją weekendową lekturą - zobaczcie z jakimi książkami spędzimy najbliższe dni!