Paragraf 5

Okładka książki Paragraf 5 Kristen Simmons
Okładka książki Paragraf 5
Kristen Simmons Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Paragraf 5 (tom 1) fantasy, science fiction
Paragraf 5 (tom 1)
Article 5
Wydawnictwo Dolnośląskie
2015-03-25
2015-03-25
2012-01-31
Donata Olejnik
antyutopia dystopia przyszłość Nowy Jork

Zasady to właśnie dzięki nim jesteśmy wstanie przetrwać jednak przez nie wiele istnień musi zginąć.
#Paragraf5 przedstawia postapokaliptyczny świat w którym utworzono nowe prawa. Paragrafy prawa obyczajowego, których wszyscy muszą przestrzegać jeśli nie zostaną zabrani na proces. Jednak nikt nie wraca z procesu, na ulicach zostają tylko kartki z napisem poszukiwany.
Ember mieszka z matką i stara się jak najbardziej wtopić w obecne realia życia. Niespodziewanie straż obyczajowa puka do drzwi ich domu. Pogwałcenie paragrafu 5, poczęcie dziecka poza związkiem małżeński, prawo obyczajowe działa wstecz i teraz nie ma już ratunku dla nikogo.
Gdy straż wyciąga Lori, Ember orientuję się że to dopiero początek horror jednym z żołnierzy jest Chase, jej najlepszy przyjaciele do niedawna mieszkający obok.
#Kristensimmons przedstawia nam świat gdzie koniec wojny nie oznacza końca walki. Ta walka dopiero się zaczyna.
W dalszej części książki Ember zostaje zabrana do ośrodka poprawczego i za wszelką cenę musi się z niego wydostać i znaleźć matkę. Gdy nie ma już nadzieji, zjawia się ktoś z kim razem poszuka schronienia przed prawem.
Ciekawy świat, który ma duży potencjał. Zostaje tylko przekonać się czy udało się go wykorzystać w drugiej części.

Ember...

Nieźle sie czyta, nie ciągnie się jak przysłowiowe flaki z olejem. Tylko ten romans mógłby być jakoś mniej zaakcentowany. A tak to polecam na szybką, wciągającą lekturę na jeden wieczór.

1997

Powiem szczerze że jak na literaturę młodzieżowa książka jest nieźle napisana ale ta jej gonitwa myśli o mamie to troszeczkę mi brzydko jeśli i o ile mogę tak napisac. Widocznie nastolatki mają takie problemy. Rozumiem wspominać to ale nie aż tak czesto. Generalnie książkę czyta się świetnie choć mogłabym się niekiedy czepnac dwójki głównych bohaterów.

Pomysł na książkę naprawdę dobry. Ta historia mnie wciągnęła. Cały czas coś się w niej dzieje, akcja jest dynamiczna, całość ma bardzo realistyczny wydźwięk, a postacie są dobrze zarysowane. Powieści nie można także odmówić pewnego rodzaju napięcia. Tak więc "Paragraf 5" oceniam całkiem pozytywnie. Jeśli szukasz dobrej książki i interesującego przekazu, to zachęcam.

Moje pierwsze przemyślenie po przeczytaniu - to na pewno nie był porywający romans, jak to przytaczają w opisie książki.
Sama historia wydaje się być ciekawa, jest dużo akcji, ale za mało wątku miłosnego! Poza tym Ember bardzo mnie denerwowała z tym swoim niezdecydowaniem i wahaniem w kwestii uczuć. Szkoda mi było Chase, dlatego zdecydowanie bardziej go polubiłam.
Mam jednak wrażenie, że książka adresowana jest do trochę młodszej młodzieży, bo język pozostawiał wiele do życzenia (i nie wydaje mi się, żeby to była wina tłumaczenia). Z czasem opis uczuć głównej bohaterki mnie męczył, bo za każdym razem czuła to samo. Raczej nie sięgnę po dalsze tomy.

Mam...

„Na uwagę zasługuje na pewno świat, jaki wykreowała autorka. To smutna, mroczna wizja przyszłości, w której po jakiejś wojnie Stany Zjednoczone upadły, a na ich zgliszczach powstało quasi-państwo zarządzane przez wojsko. Największe niegdyś miasta, takie jak Nowy Jork czy Waszyngton, całkowicie opustoszały. Wyobraźcie więc sobie, jak ogromna jest to zmiana, zważając na to, że Nowy Jork liczy dziś ponad osiem milionów mieszkańców. Ludzie pogrążeni są w nieustannym strachu, ponieważ Straż przybywa niespodziewanie. W szkole Ember zniknęło kilkoro uczniów – dosłownie jakby zapadli się pod ziemię. Nikt nie ma o nich żadnych informacji, wiadomo tylko, że za wszystkim stoi Straż Obyczajowa. Mimo wszystko Ember, tak jak inni, próbuje wieść normalne życie. Nauczyła się już, jak sobie radzić w takich trudnych czasach. Mimo że jej matka nie zawsze dostosowuje się do narzuconego Prawa Obyczajowego, do tej pory ani razu nie wpadły podczas wyrywkowych inspekcji wojskowych. Ale Straż Obyczajowa i tak je zabrała – bo to ona stanowi prawo, albo raczej: to ona jest prawem. Świat przedstawiony robi w „Paragrafie 5” olbrzymie wrażenie. Tego, czego bym oczekiwała, to szczegółów, rozbudowania. Tak interesująca wizja domaga się dokładniejszego opisania, nakreślenia tego, co doprowadziło do takiego stanu tak potężne państwo jak USA, jak przebiegała wojna itd. Gdyby uwzględnić takie szczegóły, książka mogłaby być dwa razy dłuższa i wyszłoby jej to tylko na dobre. Seria ma jeszcze dwie części, więc liczę na to, że to w nich dowiem się czegoś więcej o tym świecie”.

Cała recenzja: http://bohater-fikcyjny.blogspot.com/2017/05/125-prawo-obyczajowe-i-straz-obyczajowa.html

Zawahałam sie nad ocena miedzy 6, a 5. Ostatecznie przystałam na to drugie. Chyba chciałam czegoś wiecej od tej książki, ale z drugiej strony wcale sie nie zawiodłam. Stiwerdzam krótko: akcja jest bardzo przewidywalna, czasem naciagana i przekoloryzowana, ale postacie są niesamowicie ciekawe i dla nich warto brnac dalej. Nie wiem czy siegne po kolejna część. Raczej byla to jednorazowa przygoda. Przeczytajcie jesli nie macie co robic z wolnym czasem, nie chcecie włączać myślenia i wyciagac wniosków oraz życiowych nauk. Typowa pusta młodzieżówka o wartkiej akcji i intrygujacych bohaterach:)

"Paragraf 5" to opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, po wojnie, w dokładnie nieznanej przyszłości. Książka zaczyna się od wtargnięcia do domu siedemnastoletniej Ember i jej matki Straży Obyczajowej, która zabiera matkę, oraz Ember z ich domu. Sama bohaterka tego opowiadania Ember trafia do domu poprawczego. Od tego momentu zaczynają się perypetie naszej bohaterki, która okazuje się być samolubną i niedojrzałą emocjonalnie, młodą kobietą. Książka przesiąknięta jest dużą ilością dialogów, wewnętrznych myśli, oraz marzeń naszej bohaterki, która często wraca do okresu sprzed wojny. Z początku samo opowiadanie bardzo mnie wciągnęło, ale niestety mnogość monologów, szczegółowych opisów szybko mnie zniechęciła do czytania dalszej części opowiadania. Lekturę można uznań za ciekawą propozycję dla młodego pokolenia, dla starszego pokolenia może być zbyt ciężka w odbiorze.

Kolejna pozycja pokazująca postapokaliptyczny świat .Ta ksiazk bardziej skupia się na wnętrzu i relacjach głównej bohaterki z Chesem .Nie wiem jak innych ale mnie chwiejna postawa bohaterki jakoś drażniła.Histeria,nieracjonalne zachowania typu schwytanie Ember przez żołnierzy na końcu ,ucieczka od Chesa,itp.Ta dziewczyna powinna 10 razy zgnać bo zamiast rozumu włączała tylko emocje .Mnie zabrakło swoistego Orwellowskiego widzenia mechanizmów totalitarnych,które stały się częścią tego świata.Amerykanie nie rozumieją heglowskiego przełożenia ,że najpierw jest ideologia,z niej wypływa polityka,a dopiero z tego ekonomia.Nigdy odwrotnie .Jaka tam była ideologia?Co napędzało totalitarne mechanizmy tamtego świata?Brak jakieś głębi w tej książce chyba jest moim głównym zarzutem.

"Jeden wielki kraj, jedna wielka rodzina"

Postanowiłam przeczytać tę książkę z powodu, że wielu ludzi ją zachwalało, a sama okładka i tytuł zaciekawiły mnie.
Książka rozgrywa się w Ameryce czyli tam, gdzie mieszka autorka. Czasy są niedaleką przyszłością. Głowna bohaterka-Ember, jest młodą dziewczyną. Żyje ona w świecie rządzącym się swoimi prawami, które nazywane są "Prawem Obyczajowym". Nie można robić wielu rzeczy, ponieważ są za to surowe kary. Życie ludzkie nie ma w tej książce znaczenia. Każdy walczy o przetrwanie i wypełnia powierzone zadania, a niewinny lud cierpi. Nie ma czegoś takiego jak opłata za błąd. Są wyroki, a ci, którzy na nie idą, mogą już nie wrócić...
Matka dziewczyny zostaje wezwana na proces, ponieważ złamała paragraf. Pewnie domyślacie się który. Gdy Ember nie chce puścić mamy w ręce żołnierzy Straży Obyczajowej, zostaje ona wysłana do damskiego poprawczaka, jednak zasady są tam zupełnie inne, a kary przeczą prawom ludzi w dzisiejszych czasach. Dziewczyna wie, że musi ocalić mamę oraz wydostać się z zakładu. Na jej drodze stoi
Chase, który był jej ukochanym, jednak zmienił się w żołnierza.
Po przeczytaniu mam mieszane uczucia. Z jednej strony sam świat, który jest przekazany w książce bardzo mnie zaciekawił. Ci wszyscy ludzie, których można spotkać na każdej kolejnej stronie są niczym coś, co trzeba zidentyfikować i podzielić na tych, którzy pomogą lub takich, którzy tego nie zrobią. Jak już wcześniej napisałam, w książce jest walka o przetrwanie, więc każdy troszczy się o siebie. Postacie są różne i to w pozytywnym znaczeniu, ponieważ nawet jeśli nie są dobre, to zachowują się specyficznie, co ubarwia całą fabułę książki.
Niektóre wątki są dość przewidywalne, więc nie trzeba się zastanawiać jak się skończą, bo przeczuwam, że jeśli ktoś będzie czytał tę opowieść, to sam wywnioskuje zakończenie.
Opisy miejsc i wydarzeń są dość obszerne, także wiele można zobaczyć, że tak powiem, a resztę szczegółów pozostawić własnej wyobraźni.
Książkę polecam każdemu, bo na żadną książkę nie jest za późno. Ewentualnie na niektóre za wcześnie :P Fabuła jest ciekawa, a że są kolejne części, to na pewno one też się tu pojawią.
Dajcie znać jak Wam się spodobała książka i recenzja /Fokeuek

"Jeden wielki kraj, jedna wielka rodzina"

• 2015
  • 2016