Wojna polsko-jaruzelska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
stan wojenny, PRL, historia Polski
historia

Byłem czynnym świadkiem wydarzeń, które w tej książce opisuję, do dziś czuję więź emocjonalną z tym, co działo się podczas ?karnawału 1980?1981?, przerwanego wybuchem "wojny polsko-jaruzelskiej" i z ludźmi, z którymi się wówczas spotykałem. Jest to sytuacja wygodna, gdyż pamiętam atmosferę, która zwykle nie pozostawia śladu w dokumentach. Ale jednocześnie dla historyka kryją się za tym liczne pułapki. Starałem się przebrnąć drogę między Scyllą profesjonalnych zasad i standardów a Charybdą moich przekonań i wspomnień. Osądźcie Państwo sami, czy przebyłem ją cało. Andrzej Paczkowski Prof. Andrzej Paczkowski (ur. 1938), historyk, kierownik Zakładu Najnowszej Historii Politycznej w Instytucie Studiów Politycznych PAN, profesor w Collegium Civitas, 1999-2006 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Autor kilkuset artykułów i referatów, a także wielu książek, m.in. Prasa polska 1918?1939, Stanisław Mikołajczyk, czyli klęska realisty. Zarys biografii politycznej, Pół wieku dziejów Polski 1939?1989 (wyróżnionej Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 1997 roku i przetłumaczonej na cztery języki), Droga do mniejszego zła. Strategia i taktyka obozu władzy, lipiec 1980 ? styczeń 1982, Strajki, bunty, manifestacje jako ?polska droga? przez socjalizm, współautor Czarnej księgi komunizmu. Wydawca źródeł z zakresu historii najnowszej, współtwórca (1983) Archiwum ?Solidarności?. Laureat kilku prestiżowych nagród, w tym m.in.: Nagrody Publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego i Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla Najlepszego Nauczyciela Akademickiego..

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Gdy zaczynałem czytać "Wojnę polsko-jaruzelską", to wiązałem z nią spore nadzieje. Szukałem pozycji, która w sposób lekki i popularyzatorski przedstawiłaby jeden z najsłynniejszych okresów PRL-u (inną taką pozycją jest wydany przez IPN "Stan Wojenny w Polsce 1981-1983, ale książka zbyt naukowa jak dla mnie).
Początkowo Autorowi się to udało. Lekki styl, napisane zrozumiale i ciekawie... Niestety, końcówka książki, ostatnie 4 rozdziały, były dla mnie zwyczajnie nieciekawe, zbyt rozwlekłe. Paczkowski opisywał po prostu rzeczy, które mnie nie interesowały, stąd końcówkę książki czytałem "przeskakując" akapity. Temat Kościoła, mitu Solidarności czy wygasania stanu wojennego i powrotu partii do władzy niezbyt ciekawe jak dla mnie.

Jacek Jarosz | 2018-01-02
Przeczytana: 21 maja 2017

Profesor Andrzej Paczkowski napisał naukową pracę o najnowszej historii Polski, ale tak atrakcyjnie ją podał, że czyta się, niczym wysokiej klasy thriller polityczny.

Na tle obecnie wydawanych "prac historycznych" książka Paczkowskiego wydaje się być wzorcem chłodnej, beznamiętnej analizy. A jednak Paczkowski nie uniknął pewnych uproszczeń, czy ściślej - jednostronnej interpretacji dokumentów; wśród nich, przykładowo, jednostronnej oceny tajnych protokołów Biura Politycznego KPZR, w których porusza się problem okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i zagrożenia inwazją sowiecką.

Tę książkę warto i trzeba mieć na półce.

gr8sk8 | 2015-02-21
Przeczytana: luty 2015

Historię stanu wojennego można poznawać na wiele sposobów, ale najlepszym będzie przeczytanie tej książki. Pawłowski pisze tak "po ludzku" bez skomplikowanych struktur i zbędnych zdań. Czułam się gdzieniegdzie tak jakby ktoś spisał historię, którą opowiadał jakiś wujaszek po obiedzie. Dla chcących poszerzyć swoją wiedzę również znajdzie się wyważona ilość szczegółów. Naprawdę bardzo dobra książka.

Dekadent | 2014-03-05

Dobra książka. Nikt nie ma chyba wątpliwości, czym był stan wojenny.

ChelseaBlues1994 | 2018-01-10
Steviola | 2017-07-26