Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara i sześć innych opowiadań

Okładka książki Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara i sześć innych opowiadań Roald Dahl
Okładka książki Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara i sześć innych opowiadań
Roald Dahl Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2007-01-01
2007-01-01
1982-01-01

Okładka książki Nigdy nie dorastaj! Quentin Blake, Roald Dahl
Nigdy nie dora... Quentin Blake, Roal...
Okładka książki The Witches Penelope Bagieu, Roald Dahl
The Witches Penelope Bagieu, Ro...
Okładka książki Wielkomilud Roald Dahl, Marianna Sztyma
Wielkomilud Roald Dahl, Mariann...

Przy czytaniu zbiorów opowiadań jestem tak samo niezdecydowana, jak przy pudełku czekoladek. Z jednej strony mam ochotę zjeść wszystkie na raz, z drugiej - nie mogę zdecydować, od jakiego smaku zacząć, a z trzeciej - chcę, żeby przyjemność (czytania lub jedzenia) trwała jak najdłużej.

Przy Roaldzie Dahl'u, na którego opowiadania natknęłam się dzięki szczęśliwemu przypadkowi, nie było inaczej. Po tym, jak przeczytałam kilka razy spis treści, przekartkowałam książkę dziesięć razy i wywąchałam z niej prawie cały zapach, zaczęłam czytać... po kolei. I okazało się, że to dużo lepiej, niż gdybym czytała ją od końca.

www.zysk.com.pl
Pięć pierwszych opowiadań to bilet do magicznego świata stworzonego przez "wielkiego czarodzieja" Dahl'a. Tutaj chłopiec potrafi rozmawiać ze zwierzętami, bananowy młodzieniec odkrywa medytację i uczy się czytać bezwzrokowo [sic!], prosty rolnik znajduje skarb na polu, złodziej jest dobry, a chłopiec ze skrzydłami łabędzia ginie.

W tym świecie ludzie bywają okrutni, ale są też dobrzy i naiwni. Zmieniają się na lepsze albo wzburzają bezsensownym okrucieństwem. Wyglądają jak zwierzęta i przyjmują ich cechy. Robią rzeczy niezwykle w sposób zwyczajny, albo zwyczajne w niezwykły. Świat odwraca się do góry nogami, ale jest w tym odwróceniu wyjątkowo fascynujący.

Przejście do ostatnich dwóch opowiadań nie jest płynne. Zrzucamy magiczne okulary, a spojrzenie przenosi się na postać autora.

Dzięki "Szczęśliwemu spotkaniu" dowiadujemy się krok po kroku, jak poprzez różne zawiłości i zbiegi okoliczności Roald Dahl został pisarzem. "Bułka z masłem" to ostatnie opowiadanie (w zbiorze),które jest jednocześnie pierwszym (w dorobku Dahl'a) - oto kolejna przewrotność. Mimo że wydarzenia z życia autora są opisane bardzo realistycznie, nie ustępują wcześniejszym opowiadaniom pod względem niesamowitości.

Dlaczego wato było przeczytać to właśnie opowiadanie na końcu? W przeciwieństwie do czarodziejskich opowiadań, ostatnie strony zbioru działają trochę jak budzik, który wyrywa z magicznego świata, ale jednocześnie nie pozwalają zapomnieć, że zdumiewająca historia może być tuż za rogiem!

Recenzja była zamieszczona również na moim blogu: http://poczytalnosc.blogspot.com

Tak jak w tytule książki - naprawdę zdumiewające historie. Niektóre czytałam z otwartymi ustami...

1931

Niby Dahl, więc powinnam być zachwycona. A ten zbiór uważam za słaby. Jedynym poruszającym opowiadaniem jest to o okrucieństwie rówieśników w stosunku do kolegi i świata. Trzymam kciuki z chłopca, gdy próbuje ratować się przed pędzącym pociągiem, ronię łzę nad barbarzyństwem rzezimieszków pozbawiających życia bezbronnego ptaka, myślę nad zakończeniem tej historii...
Ale to jedna z kilku zamieszczonych w tomiku. Po trzech miesiącach przywołać w pamięci tylko tę jedną - trochę za mało.

Ale to...

Fantastyczny zbiór nietuzinkowych opowiadań w tym jedno, co zaskakujące, biograficzne.

• Literatura angielska
  • Po angielsku
  • 3.1. Posiadam
  • Przeczytane w 2012 roku

Dodaj cytat z książki Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara i sześć innych opowiadań