Zdumiewająca historia Henry'ego Sugara i sześć innych opowiadań

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Siedem zamieszczonych tu opowiadań to wspaniałe przykłady zawrotnego i zupełnie niezwykłego świata, który Roald Dahl nazywany wielkim czarodziejem uczynił swoim własnym. Mamy tu nie tylko świadectwa jego czarnego humoru i fantazji (Łabędź i O chłopcu, który rozmawiał ze zwierzętami), ale także fascynującą opowieść o początkach jego pisarstwa, pierwszy z powstałych utworów Bułka z masłem, jak również uroczo zaskakującą opowieść o młodym, bogatym próżniaku, który nabywa niezwykłą umiejętność. Czytając je, stwierdzicie, że ludzie są o wiele dziwniejsi, niż można by podejrzewać.

Agnieszek | 2011-07-25
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

Niby Dahl, więc powinnam być zachwycona. A ten zbiór uważam za słaby. Jedynym poruszającym opowiadaniem jest to o okrucieństwie rówieśników w stosunku do kolegi i świata. Trzymam kciuki z chłopca, gdy próbuje ratować się przed pędzącym pociągiem, ronię łzę nad barbarzyństwem rzezimieszków pozbawiających życia bezbronnego ptaka, myślę nad zakończeniem tej historii...
Ale to jedna z kilku zamieszczonych w tomiku. Po trzech miesiącach przywołać w pamięci tylko tę jedną - trochę za mało.

nienasycenie | 2011-11-03

Tak jak w tytule książki - naprawdę zdumiewające historie. Niektóre czytałam z otwartymi ustami...

Monika | 2012-06-10

Przy czytaniu zbiorów opowiadań jestem tak samo niezdecydowana, jak przy pudełku czekoladek. Z jednej strony mam ochotę zjeść wszystkie na raz, z drugiej - nie mogę zdecydować, od jakiego smaku zacząć, a z trzeciej - chcę, żeby przyjemność (czytania lub jedzenia) trwała jak najdłużej.

Przy Roaldzie Dahl'u, na którego opowiadania natknęłam się dzięki szczęśliwemu przypadkowi, nie było inaczej. Po tym, jak przeczytałam kilka razy spis treści, przekartkowałam książkę dziesięć razy i wywąchałam z niej prawie cały zapach, zaczęłam czytać... po kolei. I okazało się, że to dużo lepiej, niż gdybym czytała ją od końca.

www.zysk.com.pl
Pięć pierwszych opowiadań to bilet do magicznego świata stworzonego przez "wielkiego czarodzieja" Dahl'a. Tutaj chłopiec potrafi rozmawiać ze zwierzętami, bananowy młodzieniec odkrywa medytację i uczy się czytać bezwzrokowo [sic!], prosty rolnik znajduje skarb na polu, złodziej jest dobry, a chłopiec ze skrzydłami łabędzia ginie.

W tym świecie ludzie...

Józef Śliwiński | 2010-10-17

Fantastyczny zbiór nietuzinkowych opowiadań w tym jedno, co zaskakujące, biograficzne.

kipog | 2016-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2016