Szeptam
9788362069927
literatura białoruska
nika

Inspiracją dla nowego zbioru opowiadań "Szeptem" Vitala Voranaua stały się pogańskie tradycje, medycyna ludowa i "szeptuństwo" białoruskiego Polesia i Podlasia. 18 tekstów zebranych w książce opartych zostało na materiałach zgromadzonych podczas podróży po rejonie białorusko-polskiego pogranicza. "Szpetem" ukazała się na rynku w wersji dwujęzycznej: polskiej i białoruskiej. Ilustrację wykonał...

"Szpetem" ukazała się na rynku w wersji dwujęzycznej: polskiej i białoruskiej. Ilustrację wykonał białoruski artysta Uładzimir Bludnik.
Książka wydana została w ramach stypendium artystycznego Prezydenta miasta Białystok.

Wioleta Sadowska | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

"Chcąc o kimś zapomnieć, należy o wschodzie słońca wybrać się nad rzekę i, stojąc nad wodą, trzykrotnie powiedzieć: "Kudy heta wada, tudy maje mysli!", spluwając przy tym za każdym razem do wody".

Świat ten odchodzi powoli w zapomnienie. Świat zamów szeptuch, które dzięki dziedziczonej wiedzy i darowi, potrafią zrobić to, czego nie są w stanie dokonać dyplomowani lekarze. I można nazywać je różnie - znachorkami, szamankami czy czarownicami, jednak nie ulega wątpliwości, iż świat szeptuch jest pełen barw i kolorów, a więc warto o nim pisać.

Vital Voranau to urodzony w 1983 r. w Mińsku, białoruski pisarz, wydawca, tłumacz a także wykładowca akademicki. Jest współzałożycielem i przewodniczącym "Białoruskiego Kulturalno-Naukowego Centrum" w Poznaniu i wydawnictwa "Bieły Krumkacz". Autor ukończył UAM w Poznaniu oraz Uniwersytet im. Masaryka w Brnie.

"Szeptem" to zbiór siedemnastu tekstów, zarówno dłuższych i krótszych, ukazujących "szeptuństwo" białoruskiego Polesia i...

Są cztery powody, dla których sięgnęłam po niewielkich rozmiarów książkę Vitala Voronau Szeptem. Po pierwsze, jest to książka z pogranicza, z okolic, w których się wychowałam i mieszkam. Po drugie, wstyd się przyznać, ale nie słyszałam do tej pory o tym autorze, a skoro to nasze pierwsze spotkanie – to, czemu nie? Po trzecie książka porusza zagadnienie, które jest dla mnie tematem trochę z pogranicza magii i wiary, tematyka dotycząca tzw. „szeptuch”. I po czwarte to dwujęzyczna pozycja, polsko-białoruska.

Już Paula na swoim blogu wspominała o jej pierwszej lekturze w tym zagadnieniu, a mianowicie chodzi tu o Szeptuchę Iwony Menzel, którą ja również miałam okazję czytać, i zgadzam się z Paulą, że ten temat tam został w trochę inny sposób poruszony, jest jakby obok, natomiast w wypadku Szeptem, jest główny.

Vital Voronau, białoruski pisarz, wydawca, tłumacz i wykładowca akademicki urodzony w mińsku w 1983 roku. Współzałożyciel i przewodniczący „Białoruskiego Kulturalno-Naukowego...

malineczka74 | 2015-02-09
Przeczytana: 21 stycznia 2015

A kysz choróbska, wygonię was szeptem

Rzadko sięgam po literaturę białoruską. Ale prozę Vitala Voranau już znam i cenię. To druga książka tego autora, którą przeczytałam. Na pytanie jaka ona jest odpowiem krótko - wyjątkowa i niepowtarzalna. Choć przeczytałam mnóstwo książek w swoim życiu ta jest nietuzinkowa i niezwykle klimatyczna. Opowiada o świecie, który w zasadzie odchodzi już do przeszłości. Do napisania tej lektury zainspirowały autora podróże po obszarach u zbiegu granic polskiej i białoruskiej. W książce otrzymujemy zaproszenie do świata w którym bardzo ważne miejsce zajmuje medycyna ludowa. Współczesny świat ją odrzuca dopisując jej więcej z magii niż z nauki. Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca czy wierzyłby w skuteczność znachorek i wiejskich babek leczących niekonwencjonalnie to usłyszelibyśmy odpowiedź że to bujdy, zabobony nie zasługujące na uwagę. A jednak w przeszłości to właśnie w ten sposób szukano ratunku na różne dolegliwości i kłopoty. Lektura składa się z...

Paula | 2015-02-13
Przeczytana: 09 lutego 2015