Uśmiech gejszy. Sekrety japońskiej sztuki życia

Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
5 (38 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Lächeln der Geisha. Geheimnisse japanischer Lebenskunst
837404487X
gejsza
historyczna

Kobieta zagadkowa, erotyczna, niedostępna. Kobieta-mit. Te tradycyjne wyobrażenia na jej temat obrosły dodatkowymi rewelacjami za sprawą niejednej książki opublikowanej w ostatnich latach. Jednak współczesna rzeczywistość gejszy wygląda zupełnie inaczej.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: sierpień 2007

Ja naprawdę rozumiem, że autorka spędziła w Japonii dziesięć lat, ale chyba zamknięta na jakimś odludziu i odcięta od kultury, której najwyraźniej nawet nie próbowała poznać. Bardzo szczerze chciałabym też pogratulować tej pani, bo nie sądziłam, że ktokolwiek pobije mnie w dziedzinie lania wody, a jednak: można napisać całkiem długą książkę na dość rozległy temat bazując na informacjach niczym nie różniących się od tych, które spokojnie można znaleźć w necie i nie trzeba do tego spędzić dekady w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Pomijając już, że poziom merytoryczny jest żenujący, a brak bibliografii jest błędem niewybaczalnym, skoro w tekście pani Richter powołuje się na prace innych autorów, to dlaczego w rozdziale „Wiek XVIII - narodziny gejszy” na dziesięć stron (policzyłam!) rysu historycznego pięć opisuje - i to pobieżnie! - historię polityczną Europy?! Kompletnie i ostatecznie rozbroiła mnie natomiast bohaterska próba doszukania się pokrewieństwa między heterami w starożytnej Grecji a...

sil | 2016-10-18

Od wielu lat interesuję się Japonią, jej kulturą, językiem, tradycjami. Co prawda pasja odrobinę przygasa, największą fascynację mam już za sobą, ale nadal lubię od czasu do czasu zagłębić się w temat. Sporo już okołojapońskich książek przeczytałam, choć na mojej tematycznej półce nadal stoi kilkanaście pozycji nieprzeczytanych. Robiłam porządki w książkach i tak sobie pomyślałam, że mogłabym oddać kilka i z tej półki. Wtedy uderzyło mnie, że kilka z nich czeka jeszcze na swoją kolej, a że lubię różnorodność tematyczną, to stwierdziłam - czemu by do Japonii nie wrócić?
[...] I trochę żałuję, że akurat po tę książkę sięgnęłam.

Cała recenzja dostępna jest pod adresem: http://wblogunadzieja.blogspot.com/2014/04/u-richter-usmiech-gejszy-sekrety.html

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 03 października 2016