rozwiń zwiń

Długi romans z muzą Klio

Okładka książki Długi romans z muzą Klio
Janusz Tazbir Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
244 str. 4 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
244
Czas czytania
4 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324400447
Tagi:
Tazbir
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ludzie i krasnoludki. Powinowactwa z wyboru Jerzy Axer, Tadeusz Budrewicz, Tadeusz Bujnicki, Renata Dźwigoł, Małgorzata Grzegorzewska, Renata Hołda, Ryszard Kantor, Jolanta Ługowska, Joanna Majchrzyk, Jolanta Sztachelska, Janusz Tazbir, Ryszard Waksmund, Danuta Waloszek, Iwona Węgrzyn, Jan Woleński, Violetta Wróblewska
Ocena 6,0
Ludzie i krasn... Jerzy Axer, Tadeusz...
Okładka książki Sandomierz - miasto między Wschodem a Zachodem Andrzej Buko, Krzysztof Burek, Tomisław Giergiel, Jerzy Kłoczowski, Henryk Samsonowicz, Jerzy Stępień, Ryszard Szczygieł, Janusz Tazbir, Marcin Walkowiak
Ocena 8,3
Sandomierz - m... Andrzej Buko, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1852
1504

Na półkach: , , ,

Zbiór wspomnień i esejów wybitnego historyka traktuje o uprawianiu historii, o pułapkach czyhających na historyków, o ich relacjach z czytelnikami, czy też o utrwalonych stereotypach na temat naszej przeszłości, z którymi tak trudno walczyć. Książka ma wartość głównie jako próba przewodnika po warsztacie historyka, pokazująca dylematy i wyzwania stojące przed tą dyscypliną. Mimo nierównego poziomu to bardzo ciekawa lektura.

Jako miłośnik historii i nałogowy czytelnik książek o przeszłości, z zainteresowaniem wziąłem do ręki książkę prof. Tazbira odsłaniającą niektóre tajemnice warsztatu historyka i pułapki czyhające na adeptów tej dyscypliny. Książka jest zbiorem artykułów i wspomnień z różnych lat, zawiera więc siłą rzeczy materiały ciekawe i mniej interesujące, jest też trochę powtórzeń. Niemniej niektóre eseje czyta się z wielkim zainteresowaniem.

Pisze Tazbir, że rozpatruje się dawne dzieje posiadając wiedzę o dalekosiężnych skutkach działań i decyzji sprzed stuleci; wiedza ta silnie wpływa na współczesną ocenę przeszłości. I tak, znany historyk Bobrzyński „zapoczątkował w naszym dziejopisarstwie nurt literatury „historyczno-medycznej”; dzieje Polski co najmniej od XV wieku (jeśli nie wcześniej) traktował bowiem jako historię choroby (anarchia, lekceważenie silnej władzy), która u schyłku XVIII stulecia doprowadziła do zgonu państwa.”

Bardzo ciekawie pisze Tazbir o schlebianiu gustom czytelników podając za przykład, skądinąd znakomite, eseje historyczne Pawła Jasienicy: „Zawierały one nie tylko tradycyjną, znaną z przedwojennych prac wersję przeszłości, lecz także i brzmiącą niezwykle aktualnie krytykę warstwy rządzącej. Nieudolni i lekkomyślni władcy (najpierw Jagiellonowie, potem zaś Wazowie) marnowali – zdaniem Jasienicy – zapał i pracę rządzonych, systematycznie demoralizując społeczeństwo szlacheckie.” Teza ta była w czasach PRLu b.popularna i mocno aktualna, mimo, że nie wytrzymywała konfrontacji ze źródłami. Tu dochodzimy do innego problemu: historia sluży celom współczesnym. I tak, w czasach PRLu: „Funkcjonalnie pojmowana wiedza o przeszłości była traktowana tak jak w XVI wieku dzieje antyczne czy historia średniowiecza, mianowicie jako wielki zbiór przykładów historycznych (...), mających ilustrować tezy przydatne w aktualnej propagandzie.” Czyż nie można tak powiedzieć i o czasach III Rzeczypospolitej?

Czy jest zatem szansa, na poznanie i propagowanie prawdy historycznej? Tazbir jest tu optymistą wierząc, że wkrótce nadejdą czasy gdy „zarówno w szkołach, jak i w środkach masowego przekazu, nie mówiąc już o publikacjach naukowych, a tym bardziej popularnonaukowych, społeczeństwo otrzymuje pełną i obiektywną wiedzę o przeszłości. I to dotyczącą w równym stopniu dalszej przeszłości, co dziejów najnowszych.” Nie zgadzam się, obecnie obserwujemy narastające instrumentalne traktowanie historii przez państwa, przez partie polityczne, nawet przez różne religie. A u nas w kraju sytuacja jest bardzo nieciekawa: historia staje się wręcz polem walki politycznej. Jedyna nadzieja w rzetelnych, kompetentnych, nieuwikłanych w politykę historykach, takich jak prof. Tazbir. Na szczęście takich jest jeszcze wielu.

Zbiór wspomnień i esejów wybitnego historyka traktuje o uprawianiu historii, o pułapkach czyhających na historyków, o ich relacjach z czytelnikami, czy też o utrwalonych stereotypach na temat naszej przeszłości, z którymi tak trudno walczyć. Książka ma wartość głównie jako próba przewodnika po warsztacie historyka, pokazująca dylematy i wyzwania stojące przed tą dyscypliną....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    21
  • Posiadam
    6
  • Historia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • HHistoria
    2
  • Audioteka
    1
  • Audiobook
    1
  • Domowa biblioteka cyfrowa EBOOKI
    1
  • Absolutnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Długi romans z muzą Klio


Podobne książki

Przeczytaj także