Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. Liczby kultury

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury
9788379820474
ekonomia dzieci
popularnonaukowe
inviernita

Już po raz drugi tandem Kasdepke-Petru podjął się oswojenia pojęć z zakresu ekonomii dla najmłodszych czytelników. Oswojenia w pełnym tego słowa znaczeniu. W wydanej w 2012 roku książce Pestka, Drops, Cukierek. Liczby kultury pisarz i ekonomista zabrali nas do smutnej, mroźnej krainy, która przemienia się za sprawą kreatywności i przedsiębiorczości jej mieszkańców – tym razem czeka nas wycieczka jeszcze bardziej pasjonująca, bo odwiedzimy... ZOO i cyrk Dziwnych Stworów Ekonomicznych!

Dlaczego manko ma krótszą nóżkę, a cenę minimalną trudno dojrzeć nawet przez grube okulary Biletera? Wszystko staje się jasne po przekroczeniu bram ekonomicznego zoo. Zabawne opowiastki Grzegorza Kasdepke w sugestywny sposób tłumaczą zawiłe problemy ekonomii, tworząc przy tym barwny świat zamieszkały przez różne dziwadła. Dzięki kreatywnym ilustracjom Daniela de Latoura tajemnicze stwory brykają po kartach książki niełatwe do oswojenia. Być może nawet nieco onieśmielające przy samym wejściu, okazują się nie takie straszne po rzetelnym oprowadzeniu i komentarzu Ryszarda Petru. Zapraszamy do zoo dzieci i rodziców, bo dobra zabawa to czasem także satysfakcja z obłaskawienia ekonomicznego zwierza. Pamiętajcie, wytresowany i dobrze nakarmiony fiskus (nie mylcie z fikusem) daje się nawet pogładzić po głowie.

źródło opisu: http://www.nck.pl/artykuly/102078-zaskorniaki-i-in...(?)

źródło okładki: http://www.nck.pl/files/2014-10-27/zaskorniaki.jpg

AnnaSikorska | 2016-05-13

„Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” Grzegorza Kasdepke, Ryszarda Petru i Daniela de Latour to solidny, obszerny (pięćdziesiąt opowiastek plus jedna) zbiór przygód o panu Rysiu posiadającym i pielęgnującym w Ogrodzie Dziwnych Stworzeń Ekonomicznych różnorodne niezwykłe istoty. Pracę zaczyna od karmienia pierwszego stworzenia zwanego inwestycją, do której potrzebuje dużo pieniędzy, pomysłów, pomocników. W niezwykłym ogrodzie, jak w ZOO dużo się dzieje: niektóre stworzenia są niedorobione, inne mają problem z wielkością, jeszcze inne muszą być umieszczone w formalinie i zabezpieczone. Na niektóre trzeba uważać: nie przekarmiać fiskusa, nie pozwalać na tworzenie się piramid finansowych, uważać, aby ustawa nie rządziła się za bardzo, uważać na żarłoczne podatki, niebezpieczny debet, ciężką hipotekę grożącą zawaleniu się budynków, tarasujący drogę monopol przypominający kleszcza i wiele, wiele innych stworzeń.
Całość napisana bardzo ciekawie. Każde pojęcie przybliżono małemu...

Przemek | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Kolejna książka o ekonomii, którą czytałem z dziećmi (poprzednio Bogusia Janiszewskiego, adresowaną jednak do trochę starszy dzieci). Zaciekawiło mnie w tutaj nazwisko Petru jako współautora. Jednak koncepcja nie została moim zdaniem zrealizowana w pełni satysfakcjonująco. Idea była taka, że Grzegorz Kasdepke pisze historyjkę o jakimś pojęciu ekonomicznym, a Ryszard Petru je objaśnia. Niestety historyjki wprowadzające w tematykę podchodzą do problemów trochę zbyt pobieżnie (raczej na zasadzie, że pojawia się jakiś nowy zwierz o dziwnej nazwie w ich ogrodzie stworzeń ekonomicznych i jednym-dwoma zdaniami sugerowana jest jego rola w ekonomii), a następujące po nich omówienia Petru chyba jednak nieświadomie wykorzystują pewne słowa z nauk ekonomicznych, które mogą nie być zrozumiałe dla dzieci.
Z drugiej strony książka podobała się bardzo mojej starszej córce, która ją sama przeczytała i nawet opowiadała potem co to popyt i podaż, deficyt, parabanki czy inne takie. Więc może jednak...

bartolomeo2 | 2018-06-22
Przeczytana: 03 marca 2018

Świetna książka o tematyce edukacji finansowej dla najmłodszych.
Uczy dzieci w przystępny sposób i nie pozwala się im nudzić. Nietuzinkowe ilustracje i pomysłowość w przedstawianiu pojęć związanych z rynkiem spowodowały, że córce "Zaskórniaki" bardzo przypadły do gustu. Ja z kolei cieszę się, że udało się znaleźć kolejną fajną pozycję w tej tematyce, która nie powoduje ziewania mojej latorośli :)

Kaś | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Od jakiegoś czasu staram się nie gromadzić książek dla dzieci – owszem, przyjemnie się do nich zagląda, jednak tak naprawdę nie są mi do końca potrzebne. Postanowienie miało się całkiem dobrze, póki w zapowiedziach nie zobaczyłam pewnego cudeńka, którym są właśnie Zaskórniaki – skierowana do najmłodszych opowieść o ekonomii. Wstyd się przyznać, ale uznałam, że może i ja dowiem się z tej książki czegoś przydatnego… To dla mnie temat całkiem nowy i po prostu musiałam się skusić. Absolutnie nie żałuję, bo z moich obserwacji wynika, że książka ta zachwyca każdego, kto ma okazję choćby wziąć ją w ręce.

W dużym skrócie cała opowieść skupia się na powstawaniu nietypowego zoo, którym jest Ogród Dziwnych Stworów. Cała książka składa się z 50 (lub, jeśli inaczej na to spojrzeć, z 51) króciutkich opowiastek, a w każdej z nich głównym bohaterem jest inne pojęcie z zakresu ekonomii. Historie zajmują maksymalnie dwie strony, a dodatkowo kończą się specjalnymi ramkami, w których znajdziemy...

MartaŁu | 2016-06-21
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Pan Rysio otworzył Ogród Dziwnych Stworzeń. Zamieszkały w nim m.in. Hipoteka, Marża, Kredyt, Procenty i Piramida Finansowa. Niektóre bardziej, inne mniej przyjazne ludziom. Część z nich została nawet gwiazdami cyrku! Zapytacie… ale o co chodzi? Jednym zdaniem: o dobrą zabawę z ekonomią w tle!

Przygody Pana Rysia, Dozorcy czy Praktykantki oraz całej masy Dziwnych (ekonomicznych) Stworzeń to historie pełne abstrakcji i humoru nie tylko dla trochę starszych dzieci. Także dla dorosłych, którzy nie do końca lubią się i rozumieją pojęcia związane z finansami. Każdy dziwny ekonomiczny stwór (czyli pojęcie związane z finansami i ekonomią) jest opisany w komentarzu zamieszczonym na zakończenie poszczególnych historyjek. Opisany bardzo przystępnie, zrozumiale dla każdego, niejednokrotnie poparty przykładami.

Zaskórniaki to książka wszechstronna: uczy, bawi, cieszy oko. Bardzo dobra pozycja do wspólnego czytania rodzica z dzieckiem. Co nie do końca zrozumiałe, zostanie przez rodzica...

rysiowa | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Książka jest R E W E L A C Y J N A pod każdym względem świetnie opisane terminy fantastyczne ilustracje. Dzieci zafascynowane są nią ja zresztą też. Śmiem napisać że jest to najlepsza pozycja naszego ulubionego autora.

cranberry | 2015-04-27
Przeczytana: maj 2015

Urocza książeczka :)
Bardzo lubię sposób opowiadania historii dla dzieci przez pana Kasdepke, a obrazki po prostu ścinają z nóg.

Mecha_Kulturacja | 2016-03-12

Krótko podsumowując, Zaskórniaki inne dziwadła z krainy portfela to absolutnie świetna i pouczająca książka, która poza spełnianiem roli dydaktycznej, w pierwszej kolejności pozwala na dobrą zabawę. Oczywiście w zależności od wieku dziecka, wiele terminów mimo prostoty definicji może się wydawać wręcz abstrakcyjne. Mimo to z czasem książka ta pozwoli na przyswojenie większości określeń. Ta książka to zabawa z całą paletą dziwnych, niekiedy nawet lekko przerażających stworów i historyjek. Dzięki niej młody czytelnik na da się zastraszyć fiskusowi, nie wyląduje na bezrobociu, czy nie zrobi debetu na swoim koncie. Najważniejsze jednak, że będzie wiedział co to sa podatki, cena, zysk czy innowacja. Polecam.

Cała recenzja: http://mechaniczna-kulturacja.blogspot.com/2016/03/zaskorniaki-i-inne-dziwada-z-krainy.html

dominika | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Duuuuuużo żartu, zabawne obrazki (podatek to puchata kuleczka z długim dziobem)i wiele się nauczyłam!

Elli | 2015-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 15 września 2015

Świetna książka, czytałam ją mojemu 7 letniemu synkowi i mieliśmy przy tym dużo śmiechu. Wspaniała zabawa i doskonały czas spędzony we dwoje :) Polecam