Rozrzutność i skąpstwo w tradycji kulturowej i rzeczywistości

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Jakub Burckhardt pisał, że większość historyków tylko udaje, iż zajmuje się odległymi epokami dziejów. W praktyce najbardziej interesują ich w przeszłości problemy czasów im współczesnych (...) Wielki Burckhardt miał po stokroć rację: to właśnie problemy dnia dzisiejszego skłaniają do zajęcia się rozrzutnikiem i harpagonem w minionych stuleciach. Bogactwo i nędza przestały być czymś chronionym przez cenzurę (...) z referatów składających się na ten tom wynika jasno, iż wymienione powyżej problemy stanowiły przedmiot zainteresowania i troski wielu naszych przodków.

Moderatorzy: J. Tazbir, A.K. Banach

| 2013-06-20