Rozmowy o Biblii. Opowieści i przypowieści

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

Książka jest czwartą częścią cyklu popularnonaukowych opowieści wprowadzających czytelnika w świat biblijny. łączy przystępną narrację (często nazywaną gawędami) z najwyższej próby warsztatem badawczym. Praca poświęcona jest odrębnemu gatunkowi literackiemu, występującemu w Biblii, tj. przypowieściom. Bohaterami są m.in. Józef i jego bracia, Rut, Tobita i Tobiasz, Jonasz. Dzieło stanowi niezwykle cenne uzupełnienie serii Rozmowy o Biblii, cieszącej się dużym zainteresowaniem czytelników. Książka przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych historią czasów biblijnych i korzeniami cywilizacji chrześcijańskiej. Szczególnie polecamy ją studentom nauk humanistycznych.

Ostatni tom "Rozmów o Biblii" skupiony jest na kilku wybranych historiach ze Starego i Nowego Testamentu. Część z nich wypełnia całe księgi (tak ma się np. sytuacja z opowieściami o Rut, Tobiaszu, Judycie, Esterze i Jonaszu), inne zaś stanowią tylko ich część. Do pewnego stopnia jest to wynajdywanie w Piśmie Świętym całości, które można by określić jako nowele. W przeciwieństwie do poprzednich części cyklu jest tu stosunkowo mniej interpretacji i opisów, za to więcej przedstawiania samej opowieści. Dla mnie to zmiana in minus, stąd sześć gwiazdek. Dużo z tych zagadnień zostało już zresztą ukazanych w tomach I-III. Ale i tak wartościowa praca, chyba rację ma ks. Kudasiewicz, który określa te rozważania Świderkówny mianem "współczesnych targumów".

Tomasz Babnis

Anna | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Gdyby ktoś tak mi częściej opowiadał Biblię, to miałabym ją w małym paluszku, ale nie mam.

belti | 2017-06-11
Przeczytana: 2016 rok

Mam tę książkę od lat w biblioteczce w rodzinnym domu, więc w końcu postanowiłam ją przeczytać. Chciałam dowiedzieć się czegoś o Biblii, na niezbyt wysokim, ale też nie na trywialnym poziomie. Książka nie odstrasza nawet laika, jest przystępnie napisana i dobrze ustrukturyzowana. Nie jest to jednak na pewno żaden wyczerpujący wstęp do badań nad Biblią, raczej urywki (historia Biblii, różne księgi Biblii, np. Nowy Testament), które są dość ogólnie zarysowane. Prezentowana wiedza jest na poziomie szkolnym, nic więcej. Dla mnie to było trochę za mało, raził mnie też pewien infantylizm języka w pewnych momentach i za dużo (słabej) interpretacji tekstów biblijnych. Ogólnie dobra książka jako podręcznik do Biblii w liceum albo gimnazjum.

| 2016-03-19
Przeczytana: 2009 rok

O prof. Świderkównie można tylko opowiadać na TAK. Bez niej zrozumienie Biblii, to tak, jak zagłębianie się w rozkładach jazdy wszelakich kolei. A to tylko cztery tomy.

Border | 2016-12-03
Przeczytana: grudzień 2015