Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim

Okładka książki Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim
Wendy Lower Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia [Czarne]
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-03-30
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-30
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380490468
Tłumacz:
Barbara Gadomska
Tagi:
II wojna światowa Hitler morderczynie
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2979
490

Na półkach: , ,

Zwykle walkę, wojnę, zabijanie uznaje się za domenę mężczyzn i z nimi właśnie kojarzy. W swojej książce Wendy Lower pokazuje, że w systemie totalitarnym, w obliczu wtłaczanej od najmłodszych lat doktryny o wyższości własnej nacji nad innymi, w atmosferze politycznego i społecznego przyzwolenia na hierarchizację oraz presji na utrzymanie "czystości rasy", do głosu dochodzi bez skrupułów także kobieca bezwzględność i okrucieństwo.

Autorka opisuje te Niemki, które wraz z tysiącami nazistowskich żołnierzy ruszyły z Rzeszy na wschód, pojawiając się w okupowanej Polsce, Białorusi, Litwie, Łotwie i na Ukrainie. Były to zarówno kobiety wysyłane na front wschodni służbowo (urzędniczki, pielęgniarki, nauczycielki), jak i żony, podążające za swymi mężami na ziemie, mające stać się bogatym zapleczem Rzeszy, swoistą kolonią. Tutaj, uzbrojone w maszyny do pisania i stemple, w strzykawki i truciznę, ale niejednokrotnie także w karabiny czy pejcze, zamieniały się w morderców dorównujących niekiedy okrucieństwem esesmanom i gestapowcom.

Wendy Lower skupia się na kilku-kilkunastu postaciach, których zbrodnicza działalność na okupowanych terenach jest najlepiej udokumentowana, ale oczywiste jest, że tych katów w spódnicach musiało tu być znacznie więcej. Był to niewątpliwie cały legion kobiet, przykładających rękę do nazistowskich zbrodni wojennych.

Trudno pojąć, jak do takich czynów, do bestialstwa przedstawionego w książce, zdolne były kobiety, które przecież w każdej kulturze kojarzone są z opiekuńczością, dobrocią, łagodnością... We mnie jednak ta publikacja wywołała podwójny wstrząs. Bo drugie pytanie, jakie nasuwa się po lekturze tej książki, brzmi: Jak to możliwe, że niemal wszystkie te kobiety pozostały po wojnie zupełnie bezkarne? Po powojennym podziale Niemiec, w części zachodniej praktycznie wyłączono kobiety spod odpowiedzialności za wojenne zbrodnie w Europie Wschodniej. Było to spowodowane głównie brakiem dowodów na ich osobisty i bezpośredni udział w wyniszczaniu ludności okupowanych terenów. Ale nie tylko, górę wziął też pragmatyzm i przekonanie, że dogłębne dochodzenie win i próba rozliczenia wszystkich Niemców płci obojga za ich działalność w czasie wojny, zakłóci czy wręcz uniemożliwi integrację Niemiec z resztą Europy. W Niemczech wschodnich wyglądało to inaczej, tutaj więcej kobiet stanęło przed trybunałem i orzekano surowsze wyroki. Paradoksalnie jednak, po przemianach ustrojowych i ponownym zjednoczeniu Niemiec, pojawiały się opinie, że kobiety te padły ofiarą sowieckich prześladowań i należy się im rehabilitacja.

Raz jeszcze zapytam: Jak to możliwe?

Zwykle walkę, wojnę, zabijanie uznaje się za domenę mężczyzn i z nimi właśnie kojarzy. W swojej książce Wendy Lower pokazuje, że w systemie totalitarnym, w obliczu wtłaczanej od najmłodszych lat doktryny o wyższości własnej nacji nad innymi, w atmosferze politycznego i społecznego przyzwolenia na hierarchizację oraz presji na utrzymanie "czystości rasy", do głosu dochodzi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    228
  • Przeczytane
    122
  • Posiadam
    47
  • Historia
    18
  • Teraz czytam
    5
  • II wojna światowa
    4
  • 2015
    4
  • Ebooki
    3
  • Czarne
    2
  • Czarne
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne