Valerian
mario44

Tom 1 zawiera:
- 13 stron dodatków
- Album "zerowy" - "Koszmarne sny" (dotychczas niepublikowany w Polsce
- Album 1 - "Miasto Wzburzonych Wód" (wersja rozszerzona 56 stron, dotychczas publikowana była w Polsce wersja 48 stron)
- Album 2 - "Cesarstwo Tysiąca Planet"

źródło opisu: Taurus Media, 2014

źródło okładki: http://www.taurusmedia.pl/

PolishPopkulturę | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Oldschool w najlepszym wydaniu! Choć graficznie komiks naprawdę mocno się zdezaktualizował (najgorzej prezentują się zdecydowanie projekty postaci), to jednak momentami sporo nadrabia całkiem niezłym kadrowaniem. Sam scenariusz, wbrew moim obawom, nie godzi w inteligencję czytelnika, a i jakieś tam przesłanie ze sobą niesie (pewnego rodzaju proekologiczny podtekst, podobnie jak w czytanym przeze mnie ostatnio "Aldebaranie"). Minus za miałkich bohaterów, choć trudno oczekiwać jakiejkolwiek prawdy psychologicznej po komiksie stricte przygodowym. Sumując: "Valerian" to kawał niegłupiej rozrywki, jeśli przymkniemy oko na drobne mankamenty.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

kendo777 | 2015-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 30 lipca 2015

Pierwszy integral bardzo przypadł mi do gustu.

Tom zerowy, który liczy 30 plansz, to dobra historia na poziomie najlepszych przygodowych komiksów Carla Barksa. Fabuła, która nie obraża mojej inteligencji, ciekawe przygody jak np. liść pułapka, usypiające bąble na bagnach, zwroty akcji, no Barks po całości. Fajne pomysły:
- używanie średniowiecznych czarów, aby przejąć władzę w mieście w dalekiej przyszłości
- miasto które cały czas śni, a nad jego bezpieczeństwem pieczę mają służby czasoprzestrzenne
- opłacanie ludzi z dawnych czasów, aby pilnowali miejsca, gdzie pojawiają się agenci
Całkiem dobre rysunki, Valerian i Laurelina jeszcze przejdą metamorfozę, na razie on ma podbródek jak Szwajcuś, a ona buzię jak lala Barbie. Dużo szczegółów, humor, przygoda, bawiłem się świetnie.
Baśniowy klimacik + Barks + sci-fi. Wylano dobre fundamenty pod przyszłe albumy.

Tom pierwszy w końcu w oryginalnej wersji, czyli 2 x 28 plansz, a nie okrojonej, którą swego czasu wydała Fantastyka, a potem...

JaBa | 2017-08-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Nooo... jakoś trudno mi oceniać komiks, bo to jednak specyficzny twór.
Doceniam pomysł i wyobraźnię zarówno autora, jak i ilustratora.
Dobrze się czyta.
Dla mnie miał to być wstęp, przygotowanie, zapoznanie się z bohaterem przed filmem (choć już otrzymałam opinie, że film ma się nijak do komiksu).
Niemniej warto poznać, a dla tych którzy czytali, odświeżyć sobie dawnych bohaterów.

czechu | 2016-03-21

Bardzo miła odmiana od tych wszystkim miękkich kresek i przesyconych obrazków. Rewelacyjny komiks, z bardzo ciekawą fabułą. To jedna z tych serii, którą powinien przeczytać każdy miłośnik komiksu.

LordVaderJunior | 2018-02-17

Valerian, to kanon lektur każdego czytelnika komiksów. Nie tylko ze względu na rozmach wizji, rozbudowaną fabułę, mnogość postaci, ale przede wszystkim ze względu na wpływ jaki komiks wywarł na świat filmu. I wcale nie chodzi tu o niedawny film Luca Bessona. Zwłaszcza że nie należy on do najlepszych osiągnięć francuskiego reżysera. Chodzi przede wszystkim o Georga Lucasa, wielkiego dłużnika opowieści o Valerianie i Laurelinie. Nikt zresztą tego nie kryje, ani Lucas, ani twórcy komiksu. Pierwszy zeszyt komiksów zawiera nawet artykuł wyliczający zapożyczenia, a było ich wiele: zbroja Vadera, Han zamrożony w karbonicie, bikini Lei w pałacu Jabby, kształt Sokoła Millenium, wygląd wielu istot czy miasto w chmurach. Nie wymieniam wszystkich, a już widać, że nie tylko było ich dużo, ale przede wszystkim były znaczące dla świata Gwiezdnych Wojen. Lucas dobrze znał komiks starszy o parę lat od opowieści z ...odległej galaktyki. I miał z czego brać przykład, bo bogactwo Valeriana jest...

Amadeusz Ostaszewski | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018