Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji.

Wydawnictwo: Harvard Business Review Polska
biznes, podejmowanie decyzji
biznes, finanse
Krzysztof

W jaki sposób skutecznie podnosić jakość podejmowanych decyzji w coraz bardziej nieprzewidywalnym otoczeniu? Paweł Motyl, ekspert w zakresie przywództwa, doświadczony trener i konsultant, udowadnia, że możemy zdecydowanie poprawić trafność dokonywanych wyborów, korzystając z rozwiązań wypracowanych nie tylko w biznesie, ale również w tak zaskakujących światach jak wyprawy na ośmiotysięczniki,...

Paweł Motyl, ekspert w zakresie przywództwa, doświadczony trener i konsultant, udowadnia, że możemy zdecydowanie poprawić trafność dokonywanych wyborów, korzystając z rozwiązań wypracowanych nie tylko w biznesie, ale również w tak zaskakujących światach jak wyprawy na ośmiotysięczniki, operacje wojskowe, loty kosmiczne czy… sycylijska cosa nostra!

W pasjonującym debiucie literackim, pełnym intrygujących, świetnie udokumentowanych studiów przypadków Paweł przedstawia szereg inspirujących i praktycznych wskazówek, które dają odpowiedź na pytanie: jak podejmować decyzje, które są jednocześnie racjonalne, skuteczne i mądre?

źródło opisu: http://sklep.hbrp.pl/labirynt.html

źródło okładki: http://sklep.hbrp.pl/media/catalog/product/cache/1...»

joly_fh | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Bardzo dobra pozycja podejmująca zagadnienia z pogranicza biznesu i psychologii. Jak podejmujemy decyzje, jakie są pułapki z tym związane i co zrobić, aby w nie nie wpaść?
Książka obfituje w przykłady z różnych dziedzin, od biznesu, przez naukę, po sport. Mamy tu m.in. historię dwóch tragicznych wypraw wysokogórskich, wybuchu wojny w Wietnamie, czy katastrofy promu kosmicznego Columbia. Przykłady te jednak nie są - jak to bywa w amerykańskich publikacjach - "laniem wody", ale każdy z nich jest zanalizowany pod kątem podejmowania decyzji i popełnionych błędów. Autor zajmuje się też kulturą organizacyjną. Wreszcie książka jest bardzo na czasie, gdyż nie zabrakło w niej omówienia wpływu nowoczesnych technologii na biznes i podejmowane w nim decyzje. Wszystko to napisane jest bardzo przystępnym (ale nie naiwnym) językiem.
Książkę przeznaczona jednak głównie dla menadżerów i osób decyzyjnych w firmach, gdyż zawiera wskazówki oraz narzędzia biznesowe.

Yoka | 2015-07-10
Na półkach: Zawodowe, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 lipca 2015

Bardzo, bardzo dobra książka! Niby biznesowa ale napisana lepiej niż niejedna powieść.

Autor analizuje wiele wydarzeń ze świata biznesu i nie tylko w kontekście procesów decyzyjnych.
Robi to "ludzkim językiem" i z poczuciem humoru. Naukowe fakty, które normalnie zabijają nudą w tej książce wciągają jak najlepszy kryminał:)

Osobiste komentarze, przemyślenia i przypisy autora są również dużym plusem tej książki.

Warto przeczytać by mieć świadomość jak nasz mózg "wpuszcza nas w maliny" podczas podejmowania różnorakich decyzji.

Rozpatrywanie Cosa Nostry jako organizacji, która posiada swoją kulturę organizacyjną, system decyzyjny, markę (!) - rewelacja.

Siłą książki jest bez wątpienia jej temat oraz styl autora. Ponadto fakt, że została napisana pod koniec 2014r więc przypadki w niej opisane są bardzo aktualne - szczególnie "Czarne Łabędzie".

Człowiek zaczyna inaczej patrzeć na rzeczywistość i dostrzegać Czarne Łabędzie. Daleko nie szukając: Grexit. Nikt nie przewidział, że...

Agata | 2017-02-06

Już sam tytuł jest bardzo dobry - nawet nie trzeba otwierać książki, by zrozumieć, że podejmowanie decyzji jest sztuką. Cała moja uwaga od razu skupiła się na właśnie tym zagadnieniu. Jeszcze zanim zaczęłam czytać naszła mnie refleksja, jak oszałamiające znaczenie może mieć zrozumienie mechanizmów i opanowanie umiejętności podejmowania decyzji. Tyle przyjemności, a to dopiero okładka.
Tak się chyba właśnie dzieje, gdy ludzie robią to, co lubią. Robią to dobrze. Trafnie dobrane, ciekawie opowiedziane historie z błyskotliwym nawiązaniem do tematu świadczą o tym, że autor dobrze rozumie poruszaną problematykę. W dodatku przedstawia ją w prosty, klarowny sposób oszczędzając sobie akademickich tonów. Słuszna decyzja.

Odzio | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Bardzo intrygująca książka, napisana w interesujący sposób i podająca dość trudną tematykę w bardzo przystępny sposób.
Kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych zarządzaniem i podejmowaniem decyzji. Nie jest to sucha wiedza akademicka a studium przypadku podparte przykładami z życia wziętymi.
Przykładami jak dobrze i błędnie przygotowano się do podjęcia decyzji. Na co zwracać uwagę, jak komponować zespół, gdzie znajdują się standardowe pułapki myślenia.

Damian | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Autor praktyk z wieloletnim doświadczeniem z zakresu przywództwa i podejmowania w przystępny i ciekawy sposób opisuje specyfikę i mechanikę podejmowania decyzji, opisuje błędy, których należy unikać ukazując je na błędach popełnionych w przeszłości przez instytucje takie jak IBM i NASA. Prezentuje również czynniki, które wpływają na podejmowanie decyzji przytaczając przy tym wyniki licznych badań naukowych przeprowadzonych przez znanych badaczy.

Arek | 2018-07-23
Przeczytana: 30 lipca 2018

Bardzo ciekawe przykłady problemów decyzyjnych, szczegółowo opisane
mnie osobiści ujął opis funkcjonowania mafii sycylijskiej i problemów tam powstałych

MarioK | 2017-12-18
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Bardzo ciekawe studia przypadków, przedstawia różne drogi do podjęcia decyzji w zależności od okoliczności - które szczególnie w dzisiejszych czasach coraz szybciej się zmieniają, coś co kiedyś było idealnie teraz może być prostą drogą do upadku.

materna10 | 2016-03-01

super książka