Strachy na lachy. Jak pokonać czarownice?

Okładka książki Strachy na lachy. Jak pokonać czarownice? Roland Garrigue, Catherine Leblanc
Okładka książki Strachy na lachy. Jak pokonać czarownice?
Roland GarrigueCatherine Leblanc Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga Seria: Strachy na lachy literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Strachy na lachy
Comment ratatiner les sorcières?
Grupa Wydawnicza Foksal, Wilga
2014-09-10
2014-09-10
24 min.
9788328011922
Marta Toruńska

Okładka książki Strachy na lachy. Jak pokonać nocne stwory? Roland Garrigue, Catherine Leblanc
Strachy na lac... Roland Garrigue, Ca...
Okładka książki Strachy na lachy. Jak pokonać wampiry? Roland Garrigue, Catherine Leblanc
Strachy na lac... Roland Garrigue, Ca...
Okładka książki Strachy na lachy. Jak pokonać smoki? Roland Garrigue, Catherine Leblanc
Strachy na lac... Roland Garrigue, Ca...

Nawet jeśli nikt nie straszy dziecka tym, że jakaś czarownica przerobi je na pasztet, to i tak będzie ono odczuwało przed tą demoniczną postacią lęk. Pomijając fakt, że wiedźmy nabroiły przecież sporo w literaturze dziecięcej, to są po prostu odstraszająco paskudne: mają na gębach liszaje i krosty oraz wielkie haczykowate nosy. Na dokładkę noszą się w dziwnych szpiczastych kapeluszach, latają na miotłach i mają przeraźliwie skrzeczący śmiech. Komu na taki widok nie włączyła by się w głowie syrena alarmowa?

Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dziecko jest świadome tego, z kim ma do czynienia. Jeśli bowiem weźmiemy pod uwagę ugruntowany w naszych wyobrażeniach obraz potwornej wiedźmy, która porywa dzieci, następnie je tuczy, by w końcu ugotować lub upiec i ze smakiem pożreć, trudno dziwić się najmłodszym, że mają pietra, na samo wspomnienie o niej. Trudno również w takiej sytuacji odmówić dzieciom prawa do poznania możliwości obrony przed takim dzieciojadem. Na pewno poczują się bezpieczniej, gdy będą wiedzieć jakie wróg ma słabe strony i jak go szybko unieszkodliwić.

Całość na: http://alicya.pl/jak-pokonac-czarownice/

Zerkam na półkę, ale okładka książki napawa mnie niepokojem. Może to nie jest dobre rozwiązanie? Może właśnie po przeczytaniu tej książki dzieci będą nawiedzać częstsze koszmary? W końcu jednak zabieram "koszmarki" ze sobą. A co! Do odważnych świat należy!

"Strachy na lachy" to seria, która przedstawia najczęstsze koszmary senne naszych dzieci. Zresztą nie tylko senne... Dzieci mają niesamowicie rozwiniętą wyobraźnię i nieraz trudno im odróżnić fikcję od rzeczywistości. Seria, którą niedawno miałam szansę poznać, pomaga uporać się z lękiem, przed wampirami, pająkami, smokami, duchami itp.
Sięgając po książki, nie byłam pewna, czy zamiast oswoić dzieci z kreaturami, nie wzbudzę w nich jeszcze większego strachu. Zwłaszcza, że wcześniej Rafał nie wiedział kim jest wampir, czy czarownica . Na całe szczęście, moje wątpliwości szybko zostały rozwiane.
Książki z serii "Strachy na lachy" doskonale parodiują przerażające stwory. Wstęp zawsze nieco trzyma w napięciu - pokazując, że lęk przed daną rzeczą jest słuszny. Lecz już po chwili mamy rozwiązanie danego problemu - w końcu tytuł do czegoś zobowiązuje. Jak pokonać czarownicę? A no oczywiście rozpędzając się i odlatując na odkurzaczu. Jak pokonać ducha? Ochlapując go wodą, ale uważajcie - nie wydmuchujcie w ducha nos. W końcu to nie ładnie pomylić go z chusteczką do nosa. A wiecie jak pokonać wilka? Najlepiej krzyknijcie: Dupa! Wilk będzie tak przerażony naszym słownictwem, że czmychnie w siną dal.
Dzieci zanosiły się śmiechem zapoznając się z kolejnymi radami. Mało tego - jakiś czas lektura stała się częstą opowiastką na dobranoc. Nocnych koszmarów w tym czasie nie odnotowałam. Chociaż... Raz Oli przyśniły się węże, które pełzały po podłodze i usiłowały ją ukąsić. Po niespokojnej nocy dopytywała, czy w koszmarkowej serii ukazało się może coś na temat tych paskudztw. Tak więc czekamy na kolejne wydanie, tym razem z cyklu: Jak pokonać węże.

• Dla dzieci
  • *Czytola, czyli jakie Ololo czyta książki
  • Dla szkrabów
  • 📌 Inne

Dodaj cytat z książki Strachy na lachy. Jak pokonać czarownice?