Artistisch

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Redo | 2018-10-29
Przeczytana: 29 października 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chyba najbardziej spodobała mi się w „Bajkach” Wilde’a melancholijna atmosfera połączona z dobrocią, szlachetnością bohaterów. Dobro nie zawsze wygrywa czy żyje długo, a jednak ma się wrażenie że już w samej próbie uczynienia dobra jest triumf. W pewnym sensie można powiedzieć o próbie pokazania też natury świata, która nie zawsze jest dobra. Sami bohaterowie też zresztą nie zawsze są dobrzy. Niektórzy zaczynają jako złe albo nieświadome postacie, by przekształcić się w lepsze, inni próbują stać się lepsi, ale ostatecznie się zniechęcają (student w „Słowiku i róży”). Zresztą, mam wrażenie że u Wilde’a jest więcej niż tylko podział świata i ludzi na „złych” i „dobrych”, jest u niego świadomość świata, świadomość cierpienia i to ona zmienia ludzi.

Zdumiał i zachwycił mnie „Rybak i jego dusza”, gdzie samo pojęcie duszy, której wartość z reguły jest niekwestionowana, tutaj na początku jest kwestionowana przez głównego bohatera jako coś, co do niczego mu się nie przydaje. Pokazanie...

SztukaKreatywności | 2018-08-17
Przeczytana: 02 lipca 2018

Niesamowita!!!
Każdy, kto tylko ją przeczyta może znaleźć w niej samego siebie - swoje problemy, frasunki - każdy może zatopić się w głębokiej refleksji nad życiem i naszym światem.

Każda Bajka jest inna. Porusza inne problemy, innych bohaterów, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie; swoją ulubioną Bajkę. Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu Bajka pt. "Słowik i Róża" oraz "Szczęśliwy Książę".

Bardzo spodobał mi się sposób pisania autora. Jednak jest mi niezmiernie przykro, że książki tej już niestety nie drukują. Jak to możliwe, że tak niesamowite arcydzieło odchodzi w zpomnienie?
W bibliotekach publicznych, również ciężko ją zdobyć. Tę książkę trzeba mieć!

Na począku powstrzymywałam się od jakiegokolwiek zaznaczania cytatów książce, co było kompletną głupotą i niewypałem, gdyż do tej książki często powracam.
Polecam tą książkę każdemu marzycielowi oraz ludziom, którzy chcą zmienić się na lepsze. Pozdrawiam serdecznie.

Ida_wrześniowa | 2018-06-23
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Uwielbiam od lat. Swoją emocjonalnością oraz tematyką przypominają mi Baśnie Andersena(też uwielbiane). Wróciłam po raz kolejny, dzięki mojej córce, która zakupiła mi je w antykwariacie na dzień mamy. Moje ulubione to : Szczęśliwy książę, Słowik i róża, Rybak i jego dusza, Gwiazduś, Młody król i Prawdziwy przyjaciel. Pełne ponadczasowych wartości, mądrości, dostarczają wzruszeń, emocji i skłaniają do refleksji. Na zachętę cytaty:
"(...)o ile radość oznacza szczęście. (...)A teraz, kiedy nie żyję, umieszczono mnie na tym cokole, tak wysoko, że mogę widzieć całą rozpacz i nędzę mojego miasta i serce moje, aczkolwiek z ołowiu, bezustannie musi płakać."-Szczęśliwy książę
"Ale miłość lepsza jest odżycia, a czymże jest serce ptaka w porównaniu z sercem człowieka?"-Słowik i róża
''(...)Każdy początek jest trudny, ale rodzice nie mogą nigdy być dość cierpliwi."-Prawdziwy przyjaciel
"Każdy zakątek, który kochasz, jest dla ciebie światem", "Dysputy są zawsze ordynarne, bo wszak w...

il. Renata Fucikova

Moja setna przeczytana książka

100 !!

Edyta | 2017-05-24
Przeczytana: 03 maja 2017

w 'wersji' którą wypożyczyłam z biblioteki były:
1. Szczęśliwy książę
2. Słowik i róża
3. Prawdziwy przyjaciel
4. Olbrzym-Samolub

bardzo dobre do poczytania wieczorem, przy miękkim świetle małej lampki.
żałuję, że nie przeczytałam kilka lat wcześniej. wiele spraw potoczyłoby się inaczej... niby tylko bajki, a dobre i dla dorosłych. gdy kiedyś będę mieć dzieci na pewno im to przeczytam.

Adam | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Nawiązując do klasycznego wzorca bajki, jako narracji zawierającej morał, Oscar Wilde stworzył w tym dziele, przesycone głębokim humanizmem ewangelicznym, opowiadania o człowieku, poszukiwaniu dobra, wartościach, ale i możliwości zadośćuczynienia i pokuty za wyrządzone zło (jak w ,,Gwiazdusiu''). Dla mnie najciekawszą bajką była ,,Rybak i jego dusza'', w której narrator sięgnął do tradycji kultury (wschód jako źródło mądrości, południe jako kolebka bogactwa)w przedstawieniu najwyższych wartości, nad którymi ostatecznie góruje miłość (co przypomina nieco sąd Parysa). W bajce ,,Młody król'' dostrzegam zwyrodnienia rewolucji przemysłowej, obok - jakże charakterystycznych dla wszystkich utworów tego zbioru - pochwały dobrego serca, współczucia, serdeczności. To piękny zbiór skłaniający do refleksji nad własną aksjologią, człowieczeństwem, celem egzystencji.
Należy się parę słów o stylu: translacja napisana piękną polszczyzną, sam styl wyraźnie grawituje ku Biblii, z jej...

Asti | 2017-04-26

Przytłaczająco brutalne i piękne.

NASpyro | 2017-04-20

Niby baśnie, a ile w nich podtekstów filozoficznych, religijnych... wspaniała lektura dla dzieci i dorosłych. Może nawet bardziej dla dorosłych niż dzieci.

wiech | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Bajki niezwykłe, mądre, do powolnego czytania. Napisane pięknym literackim językiem, zbyt trudnym dla małych dzieci. Myślę, że Oscar Wilde pisał je bardziej z myślą o dorosłych.
Obnażają ludzkie wady. Uczą empatii i wrażliwości. Pokory i szacunku. Dziecko dowie się, dlaczego nie należy szydzić ze słabszych. Dlaczego nie należy się wywyższać. Dlaczego nie warto być zapatrzonym w siebie samolubem…
Wilde używa często słów, których znaczenia małe dziecko nie zrozumie. – Nie są to bajki dla małych dzieci. Dla większych mogą być przygnębiające.
Teraz wiem, dlaczego znalazłam je w bibliotece w części dla dorosłych, na półce z innymi książkami autora.
Piękne. Smutne. Wzruszające. Łezka się w oku zakręci… nie tylko dziecku.
Zachęcam – może warto czasem czmychnąć w świat bajek. :)