How to be Parisian wherever you are

Okładka książki How to be Parisian wherever you are Anne Berest, Audrey Diwan, Sophie Mas, Caroline de Maigret
Okładka książki How to be Parisian wherever you are
Anne BerestAudrey Diwan Wydawnictwo: Doubleday poradniki
poradniki
Doubleday
2014-09-02
2014-09-02

Okładka książki Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś Anne Berest, Audrey Diwan, Sophie Mas, Caroline de Maigret
Bądź paryżanką... Anne Berest, Audrey...

Książka z przymrużeniem oka, opisująca zachowania Paryżanek. Co jedzą, z kim się spotykają, jak się ubierają i czemu teoretycznie nie dbają o swój wygląd? Teoretycznie, bo może właśnie to ma tak wyglądać. To skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o przepisy, modne miejsca w Paryżu. Pełna dobrego humoru i cytatów.

Jeśli potraktujecie książkę z przymrużeniem oka, możecie naprawdę dobrze się bawić. Polecam na chwilę przyjemności przy kawie.

No, błagam

No, błagam

Przeczytałam w godzinę. Bardzo lekka to literatura. Z książki wynika, że paryżanki to.... całkiem zwyczajne kobiety. Ale eleganckie. Elegancją nienachalną i niewidoczną, ale kochają dobre ciuchy. Nie obnoszą się z biżuterią, ale lubią ją. Uwielbiają się zakochiwać, ale niekoniecznie na całą wieczność w tym samym facecie. Miłość jest sensem życia, ale właściwie bardziej chwilowym stanem ducha niż decyzją na całe życie. Fajnie mieć dzieci, ale już nie rozmawiać o nich. Dobrze mieć rodzinę, ale... na zdjęciu? Dobrze być niezależną, ale jednak marzymy o kimś, aby się przytulić. Dobrze wziąć ślub, ale właściwie po co? Jeśli czytać literaturę, to tylko dobrą. Ale tej gorszej, a modnej, dobrze jest mieć na półkach kilogramy. Dobrze jest wyglądać naturalnie, ale nad takim wyglądem trzeba pracować, i to tak, żeby nikt nie widział, ile pracy to wymaga. Absolutnie nie farbować włosów, ale tylko jeśli są całkowicie siwe. A najlepiej jest chodzić w dżinsach, dodając do nich jakiś superelegancki szczegół typu marynarka, apaszka czy choćby ciemne okulary. Zakładane dla dodania sobie tajemniczości i czasami animuszu. No i trochę snobować, nie ukrywając tego. Poświęcać dużo czasu na nicnierobienie, ale nie mieć wyrzutów sumienia.
Wniosek: jestem paryżanką :)

Jest to swego rodzaju poradnik i spis treści dla każdej dziewczyny, która chce w sobie odnaleźć ten magiczny paryski pierwiastek. Bardzo lekka i ciekawa lektura, w sam raz na raz.

Przewrotna i przezabawna. To figlarna książka do kawy w słoneczny dzień przy kawiarnianym stoliku.

1964

Masz ochotę na kilkudniowy wyjazd do Paryża? Chcesz poczuć się jak paryżanka? Nie wiesz jak to zrobić? Spotkaj się z czterema przyjaciółkami - bohaterkami tej książki: Annie Berest, Audrey Diwan, Caroline de Maigret i Sophie Mas. Opowiedzą Ci o swojej codzienności, pokażą ulubione miejsca w tym magicznym mieście, zabiorą do kawiarni, by poplotkować i zrelaksować się. Podzielą się własnymi pomysłami na dobry wygląd. A wszystko w sympatycznej, nieco prześmiewczej formie.

Spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Myślałam, że będzie w niej trochę więcej prawdziwych rad, bo to co można przeczytać w tej książce jest raczej bardziej prześmiewcze i wyolbrzymione.

Kupując ją bałam się, że może to być poradnik jakich jest wiele na rynku Polskim i światowym.
Na szczęście myliłam się i okazało się, że te cztery przyjaciółki są genialne.
Humor, porady i informacje genialne nie jestem zdziwiona, że gwiazdy i modelki na całym świecie zakochały się w tej książce

Na szczęście myliłam się i okazało się, że te cztery przyjaciółki są genialne.

Książka, której nie należy brać przesadnie serio. Same autorki zresztą do tego namawiają. Czuć w tym zresztą typowo francuski sarkastyczny humor.
Dostałam tę książkę w prezencie, kiedy pojawił się pomysł przeprowadzki do Paryża. Teraz, z perspektywy czasu, uznaję te (anty-)rady za szalenie trafne i sympatyczne! Oczywiście, że to miasto jest kulturowym tyglem - jednago dnia spotkałam tu Japonkę w tradycyjnym stroju, Afrykankę w kolorowym turbanie z kokardą i Włoszkę w falbaniastej spódnicy. Mimo wszystko, obraz "typowej Paryżanki" jest właśnie taki, jak opisany w książce: bardzo szczupła, ubrana w ciemne kolory (najchętniej czerń),z delikatnym ale wypracowanym makijażem i drogą torebką (z mikroskopowym znaczkiem firmowym).
Książka jest oczywiście puszczeniem oka w stronę opisów "typowych" mieszkańków jakiegokolwiek miejsca, stereotypów i miejskich legend na temat francuskiego szyku. Bliżej jej do kobiecego magazynu, niż poważnej literatury, do której zresztą nie aspiruje. Znajdziecie tu jednak wytłumaczenie niektórych paryzkich zachowań, które dla nas wydają się kompletnie od czapy.
Polecam na plażę, czy na wakacyjną podróż. Będzie lekko, ładnie i przyjemnie.

• Moda
  • 2015