Duff McKagan. Sex, drugs & rock n' roll i inne kłamstwa

Tłumaczenie: Katarzyna Gawęska
Wydawnictwo: Sine Qua Non
It's So Easy: And Other Lies
Sophie

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Ze swego życia uczynił pogorzelisko. I niczym rockandrollowy feniks podniósł się z popiołów. Zbuntowany dwudziestoletni punk wyjeżdża z rodzinnego Seattle, aby uciec przed heroinowym piekłem. Ląduje na ulicach Los Angeles, miasta rozpusty i rock nad rolla. Odpowiada na...

Zbuntowany dwudziestoletni punk wyjeżdża z rodzinnego Seattle, aby uciec przed heroinowym piekłem. Ląduje na ulicach Los Angeles, miasta rozpusty i rock nad rolla. Odpowiada na ogłoszenie tajemniczego Slasha i niespodziewanie dla samego siebie staje się częścią muzycznej legendy… Zaczyna się era Guns N’ Roses.

Duff McKagan nie pisze uładzonej autobiografii. Serwuje nam soczystą historię o twardej szkole życia, którą z powodzeniem ukończyć mogło niewielu. Przewijają się w niej opowieści o trudnej przyjaźni ze Scottem Weilandem ze Stone Temple Pilots czy zadziwiającym spotkaniu z Kurtem Cobainem w przededniu jego śmierci. McKagan mówi o swoich przygodach bez ogródek – jego chlebem powszednim były narkotyki, alkohol, burzliwe życie erotyczne… ale także surowa muzyka i światowe uznanie prowadzące do ostrych tarć wewnątrz Guns N’ Roses. Czy tego szukał? I co odkrył na końcu tej drogi?

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

Duffinka | 2013-02-28
Przeczytana: 24 lutego 2013

W końcu doczekałam się ksiązki o moim ulubionym muzyku. Książki, o której nie sposób zapomnieć nawet po jej przeczytaniu. To książka o tym jak szybko człowiek może się zmienić, przewartościować własne życie, o tym, że czasem siega się dna tylko po to, by się od niego odbić. Jest szczera, miejscami aż do bólu. Czasami dołuje tak jak i jego życie w najciemniejszym okresie. Ale jednocześnie pokazuje obraz wartościowego, zagubionego chłopaka. Poznajemy jego życie od najwczesniejszych wspomnień z rodzinnego Seatlle, poprzez - burzliwą czasami - karierę w Guns N'Roses do czasów obecnych. Jak sam zaznaczył nie jest to biografia GunsN'Roses. O samym zespole jest dużo, jednak to historia ukazana z jego prespektywy, tego jak on postrzegał zmiany zachodzące w zespole. I mimo tego całego ,,brudu”, uzależnień, zagubienia to z każdym rozdziałem moja sympatia do niego rosła.
Podsumowując: to jedna z najcudowniejszych książek jakie czytałam i nie mogę doczekać sie jej polskiego wydania bym...

eR_ | 2016-02-11
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 11 lutego 2016

Duff McKagan, jako dwudziestolatek, wyjeżdża, z rodzinnego Seattle do Los Angeles i tak zaczyna się jego przygoda, z jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na świecie.
Odpowiada na ogłoszenie, od samego Slasha, stając się tym samym częścią Guns N'Roses.
W swojej autobiografii Duff, nie stosuje taryfy ulgowej.Wszystko opisuje soczystym językiem i czasem aż za szczerze.
Narkotykowe libacje, alkohol, burzliwe życie erotyczne.Tym co przeżył ten jeden człowiek, z powodzeniem można by obdarować kilka osób.Nie opisuje jednak tylko swoich trudnych początków.Skupia się także na zespołu, jego relacjach z pozostałymi muzykami, częste kłótnie i awantury.

Stara się przedstawić swoje racje, w taki sposób, aby czytelnik, przeżył niemalże z nim, jak to jest być gwiazdą światowego formatu, który dotarła na szczyt i robi wiele, aby spaść na dół.
Oczywiście dodatkowym plusem, tej autobiografii, są zdjęcia, z czasów dzieciństwa, początków kariery, oraz z czasów, gdy zespół świętował sukcesy.

Niekulturalna | 2015-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Zapraszam na http://subiektywnie-o-kulturze.blogspot.com/

Michael "Duff" McKagan zasłynął jako basista w legendarnych już Guns n' Roses i jak każdy rockman miał bardzo barwne życie u szczytu swojej kariery. Zabarwione narkotykami i alkoholem. Choć odrodził się na nowo, "niczym rockandrollowy Feniks podniósł się z popiołów", mgła nałogu ciągle pojawia się z tyłu umysłu.

Kto z Was nie słyszał o Guns n'Roses? Myślę, że niewiele tu takich osób. Niesamowita muzyka, specyficzny wokal Axla i tryb życia tak typowy, dla muzyków lat 80. Kto wtedy zastanawiał się na konsekwencjami? Najważniejsze to dobrze się bawić. Sex, drugs and rock n'roll! Wszystko to jest piękne do czasu. Wiele ówczesnych gwiazd, już nie żyje, a zwykle powodem było przedawkowanie. Ci, którym udało się przetrwać szaleńczy okres młodości, musieli drastycznie zmienić swoje życie.

Jest spora różnica między biografią a autobiografią. Kiedy to pierwsze traktuje o historii samej w sobie, podając ją raczej sucho i...

Anais | 2016-01-17

Duff.
Blondyn z basem,który w jeansie wyglądał obłędnie.
Zawsze czułam,że mógłby być moim najlepszym przyjacielem,teraz po przeczytaniu książki nie mam wątpliwości.Niesamowita osobowość,charyzma,talent,skromność!

Każde słowo,rozdzierało mi serce na części.
Zadawało ból.Szczerość Duffa jest jak "Nightrain",a jego cierpienie puka do drzwi nieba.Pomimo własnego zatracenia dał radę!Sam!
Gdy skończyłam czytać zaczęłam płakać.

Nitager | 2016-10-01

Jeden z pratchettowskich bohaterów był kiedyś tak pijany, że pił, aby wytrzeźwieć. Wtedy wydawało mi się to bardzo śmieszne. Po lekturze autobiografii Duffa zrozumiałem, że w jego przypadku nie był to żart, lecz straszna rzeczywistość. Dwa litry wódki dziennie, żeby WYTRZEŹWIEĆ! Jak to możliwe? Przeczytajcie, a dowiecie się. Ku przestrodze, mam nadzieję.
Miłośnicy GN'R zapewne poczuję się rozczarowani, że tak mało miejsca muzyk poświęcił swoim kolegom z legendarnego zespołu. Książka ta jednak jest autobiografią Duffa, a nie GN'R i jeśli z takim nastawieniem weźmiemy ją do ręki, nie spotka nas zawód.
A ma o czym pisać.
Oczywiście, wspomina o zespołach, w których grał. Pokazuje narodziny legendy rocka, opowiada o niej i jest to spora część tej książki. Ale nie najważniejsza. Najważniejsza jest o tym, jak znalazł się na dnie i z jakim samozaparciem, przy pomocy życzliwych mu osób, zdołał się z niego wygrzebać, by stać się naprawdę kimś.
Początkowo skacze z tematu na temat, z L.A. do...

Pawel_N | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Wczoraj odebrałem, dzisiaj przeczytałem. Szybko poczułem więź z autorem chociażby z tego powodu, że ataki paniki nie są mi obce, a o których wielokrotnie wspomina autor. Sam na nie cierpię od 4 lat, ale nie płaczę z tego powodu, tak już mam i tak pozostanie. Wspaniała książka o człowieku który późno dojrzał, a wcześniej liznął fałszywego nieba. Zdecydowanie obowiązkowa lektura dla fanów Guns'N'Roses; tu się przyznam, że znam tylko ich przełomowy album "Appetite For Destruction" ze wspaniałym kawałkiem "Think About You" i "Welcome To The Jungle". Pierwsze skojarzenie jakie mi przyszło do głowy czytając tą książkę to "Spalony" Andrzeja Iwana, obydwaj panowie mogliby sobie podać ręce. Niby jeden w tle mówi o muzyce, drugi o piłce nożnej, ale obydwaj ujeżdżają, jakby to ujął Charles Bukowski, te same zasikane konie szaleństwa: alko, narko, baby i rock'n'roll. A przekraczając 50-tkę nagle spoważnieli. I dobrze, bo dobrze jest żyć.

Poetyka | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Pierwsza połowa książki była dokładnie taka jak się spodziewałam, dużo muzyki, imprez, kobiet i prochów. Jednak ciąg dalszy... Zaskoczył mnie. Duff okazał się fascynującym i silnym mężczyzną, który potrafił wyjść z nałogu i jak by tego było mało, zaczął osiągać sukcesy w innych dziedzinach życia. Czy wiecie, że godzinami jeździł na rowerze, trenował sztuki walki, a nawet wspinał się po górach? To wszystko okazało się doskonałym sposobem na utrzymanie "czystości" w walce z nałogiem. Ta książka, mogłaby być, podręcznikiem dla ludzi zmagających się ze swoimi demonami. Zaliczam do tego też fobie, bo i z tym Duff miał problem. Nie poprzestał na rozwijaniu ciała, zaczął się intensywnie uczyć, co też nie przychodziło mu łatwo. I wiecie co? Udało mu się, ma cudowną żonę, dwie córeczki i nadal robi to co kocha czyli gra. Czy można chcieć czegoś więcej?
Świetnie napisana książka i to nie tylko dla fanów zespołu Guns N' Roses.

dominikahh | 2015-07-03
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Kto nie zna Guns n' Roses ? Ja znam i kocham. Od zawsze słyszałam, że zespół się rozpad z powodu zbyt dużej ilości, branych przez jego członków, narkotyków. Żadnych konkretów nie znałam. Nie wiedziała kto, co i jak. Już wiem. Dzięki tej książce znam historię GNR. Dzięki tej książce znam historię życia basisty GNR - Duffa McKagana. Historię, która mną wstrząsnęła do granic możliwości.

Duff w swojej autobiografii opowiada o swoim życiu zaczynając już od czasów nastoletnich. Od początku fascynował się on muzyką i tworzył różne zespoły. W końcu, jak wiadomo, trafił do Guns n’ Roses, a po rozpadzie tej potęgi, tworzył kolejne zespoły. Jednak książka ta nie jest powieścią jedynie o funkcjonowaniu zespołów Duffa i jego przygodach muzycznych. Jest to przede wszystkim historia człowieka, który osiągnął dno. Życie gwiazdy rocka nie jest usłane różami, tak ja na pozór się wydaje. Duff zbyt często sięgał po alkohol i narkotyki. Na tyle często, aby się od nich uzależnić. Kokaina i alkohol to...

Wiktoria | 2015-07-09

Często jest tak, że uwielbiamy piosenki jakiegoś zespołu. Słuchamy ich czasem w kółko gdy jesteśmy smutni, lub wręcz przeciwnie. Jakoś nie sprawdzamy jego historii - kiedy powstał, jak, dlaczego. Albo czemu się rozpadł. Czy muzycy po prostu się spotkali - i BANG! - to było to, a później zostali legendą... Cóż, nie będę ukrywać, że tak było ze mną i GN'R. Uwielbiałam ich od zawsze, ale nie wnikałam kto jest w zespole poza Axlem i Slashem ani w ich historię, bo po co... Ostatnio naprawiłam ten błąd. Mam nadzieję, że mi wybaczycie.

Jak wstępnie opisałabym Sex, drugs & rock n' roll i inne kłamstwa? Jest to książka o człowieku, który żyje z pasją - zawsze się niej trzymał, nawet jeśli w tym czasie pracował na zmywaku. Niestety podczas swojej drogi uległ narkotykom, stał się alkoholikiem. Zniszczył swoje ciało. Upadł na samo dno. Moim zdaniem ta książka jest dowodem na to, że można dojrzeć dopiero po 50stce. Poza tym skutecznie odstrasza od heroiny i...

elizabeth | 2015-06-02
Przeczytana: 29 maja 2015

Jest to jedna z pozycji ksiazkowych ,ktore warto przeczytac chocby po to aby dowiedziec sie gdzie doprowadzi cie zycie na krawedzi i do czego musialo dojsc zeby otrzasnac sie z uzaleznienia ,ale dla fana rocka i zespolu GUNS N ROSES jest to kolejna dawka wiedzy na temat wydarzen zwiazanych z zespolem oraz kolejny punkt widzenia , ktory rozni sie nieco od punktu widzenia np. Slasha . Obaj muzycy doswiadczyli bliskosci smierci oraz uswiadomili sobie ze nie przezyja jesli nie zrobia wszystkieo aby pokonac nalog.Jednak inaczej odebrali wydarzenia zwiazane z rozpadem zespolu towarzyszyly im inne odczucia z tym zwiazane i inne powody aby opuscic zespol , ktory byl dla ich najwazniejszy na swiecie . Jednak nie zamierzam porownywac tych dwoch muzykow obaj sa swietni ale teraz chodzi o ksiazke Duffa. Pszeszedl przez trudne zyciowe sytuacje patrzyl jak wokol miego umieraja przyjaciele , jak stacza sie zespol i on sam, jednak na szczescie znalazl sile jak wrocic do zycia znalesc swoja...