Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historia

Zamordowany świat to świadectwo gehenny mieszkańców, czy raczej więźniów krakowskiej „żydowskiej dzielnicy zamkniętej”. Książka jest połączeniem kalendarium wydarzeń i wspomnień tych, którym udało się przeżyć. Stopniowo, lecz nieubłaganie wyłania się obraz codzienności getta, która z czasem staje się coraz trudniejsza do zniesienia. Epilog książki to zwięzły opis historii obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
W czytelniku poznającym suche, precyzyjnie uporządkowane fakty, rodzi się bunt, protest przeciw własnej bezsilności wobec ludzkiej tragedii, której nic nie mogło zatrzymać.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2004

Shoshana25 | 2014-02-08
Przeczytana: 01 marca 2013

Zainteresowana okładką i tytułem (wiem, wiem - nie sądź książki po okładce...) sięgnęłam po tę pozycję. I... kupiłam ją zaraz po przeczytaniu, by mięć ją u siebie. Czemu? Bo jest doskonała. Autorka opisała losy Żydów krakowskich w sposób wyjątkowy. Książka skonstruowana jest w formie kalendarium, jednak wszystko jest bardzo dokładnie opisane, dodane są zdjęcia i słowa świadków zdarzeń. Na podstawie książki dowiemy się wszystkiego o tym tragicznym rozdziale historii. Getto krakowskie jest tak opisane, że momentami czytelnik ma wrażenie, że tkwi w samym centrum tego piekła. Podobnie w przypadku obozu w Płaszowie. Książkę polecam, bo uzupełnia wiedzę w tej tematyce, ale przede wszystkim ma "duszę" - tak piękną, że wzrusza do łez.

magda2805 | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Holocaust
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Nie jest to suche kalendarium wydarzeń z Getta w Krakowie, ale książka przepełniona historiami poszczególnych osób. Bardzo dobra pozycja aby zapoznać się z tym chyba najsmutniejszym kawałkiem krakowskiej historii. Czytając stronę za stroną naszymi przewodnikami są m.in. Stella Muler-Madej, Niusia Horowitz-Karakulska, Miriam Akavia, Tadeusz Pankiewicz, Ester Friedman, Halina Nelken, Roman Polański czy Roma Ligocka. To ich spotykamy na kartach tej książki, to oni w skrawkach swoich relacji opisują nam to czego my na szczęście nigdy nie doświadczymy, ale też prowadzą nas setki, tysiące tych, którym nie udało się już przekazać swojej historii. Momentami czytając miałam wrażenie, że z uwagi na objętość autorka musi z wielu faktów rezygnować, że wkrada się chaos przy kolejnych opisywanych osobach i datach, że książka prosi się o to aby ją uzupełnić, dopisać, aby po prostu jej nie skracać. Odrobinę podręcznikowa forma książki sprawia, że nie jest ona najłatwiejszą pozycja, ale też jej...

ziajam | 2014-11-26
niezdrowyrozsądek | 2012-10-25