Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945

Okładka książki Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945 Katarzyna Zimmerer
Okładka książki Zamordowany świat. Losy Żydów w Krakowie 1939-1945
Katarzyna Zimmerer Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2004-01-01
2004-01-01
obóz hitlerowski plaszow II wojna światowa żydzi holocaust kraków

Okładka książki Okupanci: Niemcy w Krakowie 1939–1945 Monika Bednarek, Katarzyna Zimmerer
Okupanci: Niem... Monika Bednarek, Ka...
Okładka książki Zwyczajny dzień Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Zimmerer
Zwyczajny dzień Aleksandra Woldańsk...

Ciężko oceniać tego typu pozycję jako dzieło literackie. Ja jestem wdzięczna za pracę dzięki której wiemy coś więcej o historii Żydów z Krakowa.

Książka, która zbiera całość żydowskiej historii Krakowa okresu II wojny światowej. Najważniejsza część dotyczy funkcjonowania getta w latach 1941-1943, postaci z nim związanych, tragicznych wydarzeń, miejsc i postaw ludzi. Poza tym dowiadujemy się także o relacjach zamkniętego świata żydowskiego ze stroną poza gettem oraz innymi środowiskami żydowskimi w Warszawie czy mniejszych miejscowościach Małopolski. Polecam osobom, których interesuje ten smutny aspekt dziejów, o którym jednak trzeba pamiętać i nigdy nie zapominać!!!

Zainteresowana okładką i tytułem (wiem, wiem - nie sądź książki po okładce...) sięgnęłam po tę pozycję. I... kupiłam ją zaraz po przeczytaniu, by mięć ją u siebie. Czemu? Bo jest doskonała. Autorka opisała losy Żydów krakowskich w sposób wyjątkowy. Książka skonstruowana jest w formie kalendarium, jednak wszystko jest bardzo dokładnie opisane, dodane są zdjęcia i słowa świadków zdarzeń. Na podstawie książki dowiemy się wszystkiego o tym tragicznym rozdziale historii. Getto krakowskie jest tak opisane, że momentami czytelnik ma wrażenie, że tkwi w samym centrum tego piekła. Podobnie w przypadku obozu w Płaszowie. Książkę polecam, bo uzupełnia wiedzę w tej tematyce, ale przede wszystkim ma "duszę" - tak piękną, że wzrusza do łez.

Nie jest to suche kalendarium wydarzeń z Getta w Krakowie, ale książka przepełniona historiami poszczególnych osób. Bardzo dobra pozycja aby zapoznać się z tym chyba najsmutniejszym kawałkiem krakowskiej historii. Czytając stronę za stroną naszymi przewodnikami są m.in. Stella Muler-Madej, Niusia Horowitz-Karakulska, Miriam Akavia, Tadeusz Pankiewicz, Ester Friedman, Halina Nelken, Roman Polański czy Roma Ligocka. To ich spotykamy na kartach tej książki, to oni w skrawkach swoich relacji opisują nam to czego my na szczęście nigdy nie doświadczymy, ale też prowadzą nas setki, tysiące tych, którym nie udało się już przekazać swojej historii. Momentami czytając miałam wrażenie, że z uwagi na objętość autorka musi z wielu faktów rezygnować, że wkrada się chaos przy kolejnych opisywanych osobach i datach, że książka prosi się o to aby ją uzupełnić, dopisać, aby po prostu jej nie skracać. Odrobinę podręcznikowa forma książki sprawia, że nie jest ona najłatwiejszą pozycja, ale też jej przeczytanie nie sprawia żadnej trudności. Obowiązkowa pozycja dla każdego kto chce przybliżyć sobie historie holocaustu lub dzieje miasta Krakowa.

• Holocaust
  • 1n) Żydzi