Ludzie z innego świata

Okładka książki Ludzie z innego świata Edwin Rozłubirski "Gustaw"
Okładka książki Ludzie z innego świata
Edwin Rozłubirski "Gustaw" Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Żółty Tygrys biografia, autobiografia, pamiętnik
Żółty Tygrys
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1959-01-01
1959-01-01

Trochę propagandy ale sceny batalistyczne bardzo dobre. Dla świadomych polecam.

Trochę propagandy ale sceny batalistyczne bardzo dobre. Dla świadomych polecam.

Wspomnienia z Powstania napisane w roku 1957 więc bardzo wczesne. Gdy czytając nie będziemy zwracać uwagi na ideologię /jeśli by nie było ideologicznie nie było by w tamtym czasie wcale/ to możemy znaleźć ciekawe wątki. "Czym się różni Tygrys od Pantery? ---Tygrys pali się jaśniej." No i nie zapominajmy że Generał Edwin Rozłubirski nie zgodził się na użycie swoich żołnierzy przeciwko studentom w Krakowie.

Rewelacyjnie napisana, pełna akcji i emocji, relacja AL-owskiego uczestnika Powstania Warszawskiego- Edwina Rozłubirskiego, por. "Gustawa".

Rozłubirski świetnym piórem opisuje działania batalionu szturmowego AL "Czwartaków" (którego był jednym z dowódców) - wyczerpujące walki na Starym Mieście, przedzieranie się kanałami do Śródmieścia, dalszą walkę, próby przebicia się na Czerniaków z zamiarem ewakuacji przez Wisłę.

Jest w tygrysku wszystko to, co się z Powstaniem kojarzy - wyczerpujące walki, dramat ludności cywilnej, smród i mrok kanałów, bezsilność wobec broni pancernej. Nie ma za to, mimo pozorów, nadmiernej martyrologii - autor był na to chyba po prostu za młody, Rozłubirski podczas powstania miał 18 lat (!),a pisząc wspomnienia ledwo skończył 30stkę, stąd pojawia się momentami młodzieńcze lekceważenie śmierci.

Czyta się doskonale, propaganda jest, ale taka bardzo elegancka. Ani psioczenia na absurd Powstania, ani specjalnych wyrzekań na AKowskie dowództwo - tyle, że czytając tygryska można czasami nabrać przekonania, że Armia Ludowa uczestniczyła w Powstaniu na równych zasadach i prawach co AK, co jest, lekko pisząc, przekoloryzowaniem. Ale akurat frontowemu dowódcy szturmowego oddziału AL należy to wybaczyć.

Warto przeczytać razem z tygryskiem pt. "Ostatnia Akcja", w którym opisane są losy tej części Czwartaków, która tuż przed Powstaniem udała się na lubelszczyznę po bron i już wrócić do Warszawy nie zdążyła.

Miałem tego "tygryska" I nie chcę pamiętać ani o gen. Rozłubirskim ani o jego książkach.

Rzadki jak na serię "Żółtego Tygryska" przypadek, czyli regularne wspomnienia, w dodatku dotyczące Powstania Warszawskiego. Autor - żołnierz AL (batalionu "Czwartaków"),powojenny oficer LWP (kilka razy wywalany za stawanie okoniem i działania niezgodne z oficjalną linią partii) - wbrew pozorom nie wartościuje żołnierzy Powstania i nie dzieli ich na tych z AK i tych z AL. Rzetelnie opisuje krwawe walki na Starówce, tragedię cywili i później chwile wytchnienia w Śródmieściu, gdzie jako jeden z ostatnich przedostał się kanałami.

Wspomnienia może nie są zbyt duże objętościowo (ledwie 80 stron),ale z pewnością ciekawe i warte lektury.

• Tygrysy
  • Żółty Tygrys
  • II wojna światowa
  • Powstanie
  • Powstanie Wspomnienia
  • 2021 - przeczytane

Dodaj cytat z książki Ludzie z innego świata