Francja, XX wiek
historyczna

Praca prof. Baszkiewicza stanowi syntezę ostatnich lat dziejów Francji politycznych, społeczno gospodarczych, a także kulturalnych. Znakomicie napisana, spełniająca wszelkie wymogi podręcznika akademickiego.

Przemek Grzelczyk | 2015-09-02

Baszkiewicz rozpoczyna swoją opowieść od lat 70-tych XIX wieku.
Jest to okres w którym utworzyła się III Republika Francuska. Miało to fundamentalne znaczenie dla całego okresu XX wieku w historii Francji.
Mnie osobiście zainteresował opis historii III republiki ponieważ ten okres z historii Francji znałem słabiej. Jeżeli chodzi o wiek XX to mamy i la Belle Epoque, I wojnę światową , kongres pokojowy w Wersalu, V Republikę Francuską. Książka zawiera dużo opisów rozwoju kultury francuskiej w XX wieku. Książka jest fantastycznym przewodnikiem po historii Francji XX wieku.

Bazyli Venosta | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Dobre repetytorium z historii Francji od czasu powstania III Republiki. Skromna objętość wymusiła powierzchowne potraktowanie tematu ale jeśli ktoś czytał wcześniej bardziej szczegółowe opracowania lub do informacji na temat Francji dotarł za pośrednictwem innych źródeł (np. podręczników do historii powszechnej lub historii stosunków międzynarodowych), to ta książeczka będzie dobrym powtórzeniem a zarazem podróżą sentymentalną. Jako wprowadzenie do historii Francji też jak najbardziej się nadaje. Czyta się bardzo przyjemnie i szybko, jak zawsze u tego autora. Mankamentem są oczywiście republikańskie i demokratyczne sympatie prof. Baszkiewicza, którym daje on otwarcie wyraz, ale jeśli umie się czytać tekst krytycznie, to takie autorskie piętno czytelnikowi nie zaszkodzi.

filipes1603 | 2016-06-30
Aleksandra | 2014-11-11