Kanaryjczyk

Tłumaczenie: Patrycja Chełmińska
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Insulario: versos y prosas
Jale

Niniejsza książka prezentuje wybór opowiadań kanaryjskiego prozaika i poety Rafaela Romero Quesady piszącego pod pseudonimem Alonso Quesada. Większość opowiadań Quesady to, jak je określał sam autor, "lekkie refleksje na temat życia miejskiego", będące swojego rodzaju dokumentem życia ludzi mieszkających na wyspie w początkach XX wieku. Autor, przyjmując postawę zdystansowanego i ironicznego...

Autor, przyjmując postawę zdystansowanego i ironicznego obserwatora, obdarzonego jednak poczuciem humoru, kreśli karykaturalny obraz typowego Kanaryjczyka, nie porzucając jednak swego refleksyjnego tonu i charakterystycznej nutki nostalgii obecnej w większości jego opowiadań.

Bohaterami wielu z nich są również cudzoziemcy, którzy z powodu I wojny światowej pozostają na wyspie lub przejeżdżają przez miasto bez konkretnego celu. Obraz społeczeństwa wyspy Gran Canaria z początku XX wieku uzupełniają Anglicy z kolonii, przybywający tu, aby leczyć się w jej korzystnym klimacie. Ironia, z jaką pisarz traktuje swoich bohaterów, pozwala postrzegać pewne wady i postawy ludzkie w wymiarze uniwersalnym, ponadkulturowym, i nie odnosi się tylko do Kanaryjczyków czy Anglików, których kulturę, literaturę i sposób bycia pisarz wysoko cenił.

Wybrane przez nas opowiadania, dzięki charakterystycznej dla prozy Quesady oszczędności słowa oraz ironii, pewnej dozie absurdu i dwuznaczności, a także niezwykle oryginalnemu obrazowaniu, przełamują granice lokalności, są formą ekspresji, której walor poetycki funkcjonuje autonomicznie i kreuje wizję świata, pewien niepowtarzalny sposób bycia i odczuwania.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: Internet

Jale | 2014-12-13