Rytuał i polityka: Opowieść Galla Anonima o konflikcie Bolesława Krzywoustego ze Zbigniewem

Wydawnictwo: Instytut Historii Nauki PAN
esej,
historyczna

Dla właściwego zrozumienia rzeczywistości politycznej wcześniejszego średniowiecza w równej mierze konieczne jest dokładne przyjrzenie się środkom politycznego oddziałowywania stosowanym w praktyce politycznych przedsięwzięć, jak i sposobom ksztaltowania ich obrazu w opisujących je przekazach narracyjnych. Gall Anonim rozwijając swoja opowieść, sięgał po wielorakie przedstawienia, osadzone w różnych tradycjach narracyjnych, tworząc w rezultacie za ich pomocą wielowarstwowy obraz dziejów konfliktu Bolesława Krzywoustego ze Zbigniewem.

ada | 2010-11-29

książka pewnie ciekawa ale nie mozna jej przecztać przez dziwne zasdy rządzace tym portalem

czytelnik | 2015-04-29
Marcelus | 2013-01-04