100 najbiedniejszych Polaków

literatura faktu
Jaga

Wiele reportaży Wojtka Markiewicza weszło już do historii polskiego dziennikarstwa. Fenomen Wojtkowego pisarstwa polega na niebywałym słuchu językowym i wyczuciu formy. Jego teksty, nie przestając być reportażami, są często literackimi perełkami. Markiewicz jako polonista był specjalistą od Gombrowicza - można się bawić znajdując w jego dziennikarskich materiałach nawiązania do Gombrowiczowskiego stylu - groteski, ironii i złośliwych dialogów z polskością. Jeśli - młodzi Czytelnicy - chcecie wiedzieć na czym polega legenda i siła polskiej szkoły reportażu czytajcie Markiewicza. To już jeden z niewielu , co tak piórem wodzi. Jerzy Baczyński Redaktor naczelny Polityki.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: strona wydawcy

Adam | 2019-05-09
Na półkach: Przeczytane, E-Booki, 2019
Przeczytana: 09 maja 2019

Najbardziej przerażające jest to, że większość tematów społeczno-ekonomiczno-politycznych z książki napisanej 20 lat temu jest nadal aktualna.

Janusz Watut | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Pulp reportaże dla ciekawskich. Na poprawę samopoczucia.

Hacobo | 2018-04-24

Mialem wieksze oczekwiania wobec tej pozycji. Niektore reportaze sa ciekawe i sa powiazane z tytulem. Inne z kolei zostaly dodane aby książka ''nabrała'' gabarytów.

Kasia b | 2016-12-17

W większości reportaże poruszające, ale bez patosu, nie łzawe. Napisane prostym językiem, bez osądzania, a przez to boleśnie prawdziwe. Historie zwykłe, lecz... niezwykłych ludzi. Bo potrafią przetrwać "pomimo". A czasem odchodzą. Po cichu.
Jedynie w reportaże polityczne napisane są stronniczo (co nie oznacza, że bez słuszności :p), z dużą dozą populizmu. No ale w końcu autor pisuje dla "Polityki", a nazwa poniekąd zobowiązuje ;)

| 2016-09-29
Przeczytana: 16 lutego 2016

Jest to zbiór reportaży, które autor wcześniej napisał, a teraz wrzucił pod chwytliwym tytułem. Na zapowiadany na okładce temat jest niewiele konkretnej treści, resztę dodrukowano chyba tylko po to, żeby książka wyglądała okazalej. Nie chodzi o to, że reportaże są nieciekawe, ale tytuł ma się nijak to treści.

Papusza | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Książka „100 najbiedniejszych Polaków” Wojciecha Markiewicza to zbiór 25 reportaży ukazujących życie tych najbiedniejszych. I nie chodzi tu o to aby pokazać tylko tych finansowo najbiedniejszych, ale też tych, którym przysłowie „czemuś biedny, boś głupi” sprawdza się w 100%. Wojciech Markiewicz pokazuje nam ludzi „biednych” w różnym tego słowa znaczeniu.
Bieda w postaci braku środków do życia, to coś co najlepiej nam się kojarzy z tytułem książki. A czy biednymi ludźmi nie są osoby wykorzystywane przez innych, czy brak wzorców i zachowań moralnych nie prowadzi do biedy w środowisku w którym te osoby żyją? A jak żyją ludzie którym brak wyobraźni niczego dobrego nie przysporzy, tylko przysłowiową biedę. W. Markiewicz nie oszczędza też polityków czy ludzi posiadających władzę których decyzje, właśnie nam wszystkim przysparzać mogą najwięcej biedy. Ukazywanie marzeń biednych ludzi, biedy wynikłej z patologii, zwykłej głupoty czy cwaniactwa, okraszona też humorem autora, to wspaniały...

Maruda | 2016-02-05

Wojciech Markiewicz uznał, że listy najbogatszych, najpiękniejszych i najbardziej wpływowych to nuda. I stworzył własną. Listę 100 najbiedniejszych Polaków. Do tego dodał inne teksty poruszające problemy zwykłych ludzi, które w większości można było przeczytać na początku XXI wieku w Polityce. Jak to w Antologii: jedne teksty są lepsze, inne gorsze. Ciekawostką jest to, że pod każdym z nich autor dopisał post scriptum, w którym krótko (zazwyczaj jednym zdaniem) przedstawia dalsze losy bohaterów.

KMaria | 2016-01-05
Przeczytana: styczeń 2016

Powiązanie treści z tytulem to reportaż otwierający książkę - "lista" ludzi ubogich.I pytanie zachęcające do własnej analizy "poziomu biedoty" i czym jest ubóstwo według nas samych.
Cala książka to zbiór reportaży napisanych w różnych latach,blisko 2000r. Z dopiskami o dalszych losach bohaterów czy sytuacji opisanych w każdej historii.
Mnie całość czytało się lekko chociaż nie wszystkie tematy interesowały mnie na równi.Największe uczucia jak smutek,zdumienie, wspólczucie, i zastanowienie wzbudził we mnie reportaż drugi " W klatce" i smutny komentarz po latach.Moja (egoistyczna) refleksja to coś w stylu; Dobrze,ze mam jak mam i jest jak jest.
Wprawiła mnie też w zdumienie opowieść ( humoreska) o człowieku który uważa się za potomka Bolesława Chrobrego i trudni się juz lat wiele leczeniem homoseksualizmu i biseksualizmu.