Scenariusz na Orawę

Wydawnictwo: AWR Tercja
8392073703
historyczna

Powieść mocno osadzona w realiach historycznych. Saga orawsko podhalańskiej rodziny, która rozpoczyna się przed I wojną światową, choć retrospekcjami sięga jeszcze XIX wieku, a kończy w 1947 roku. Losy bohaterów są losami orawskich rodzin, podzielonych przez polsko słowacki konflikt o Orawę. Ten malowniczy skrawek Podtatrza do 1918 roku był częścią Królestwa Węgierskiego, w 1920 roku został podzielony między Polskę i Czechosłowację. Po agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku Republika Słowacji przyłączyła do siebie kilkanaście polskich wiosek na 6 lat. Druga część powieści toczy się na tle tragicznych wydarzeń związanych z antykomunistyczną partyzantką Józefa Kurasia Ognia na Podhalu. Fragment recenzji: Scenariusz na Orawę to nie tylko kawał historii Orawy i Podhala, dzięki książce dowiadujemy się czegoś więcej o życiu naszych przodków o biedzie, którą przeszli, ich religijności, obyczajowości, sposobie życia, a także ich patriotyzmie, który teraz stał się, niestety, niemodny. (...) Książka wciąga, każe przeżywać z bohaterami nie tylko historyczne wydarzenia, ale także zwykłe ludzkie problemy ich miłości, konflikty pokoleniowe itp. Beata zalot, Tygodnik Podhalański nr 20/2004 z 20 maja 2004.