9788379820405
rap, hip-hop, hip hop
muzyka
skun

"Antologia polskiego rapu" przedstawia dwudziestoletnią historię polskiego rapu. Zawiera opisy 200 wyjątkowych utworów oraz biogramy 50 czołowych polskich artystów. Jej autorami są Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomek "CNE" Kleyff, Andrzej Cała i Kamil Jaczyński. Dodatkowo w książce znajdują się wywiady o historii polskiego rapu (m.in. z Kazikiem Staszewskim i Aśką Tyszkiewicz) oraz posłowie Sebastiana "DJ 600V" Imbierowicza. Szatę graficzną zaprojektował Grzegorz "Forin" Piwnicki oraz studio Truest.pl. Do książki dołączony jest słowniczek wyjaśniający znaczenie pojęć odnoszących się do kultury hip-hop.
Wydanie kolekcjonerskie „Antologii polskiego rapu” oprócz książki i słowniczka zawiera płytę winylową z dwoma kompozycjami autorstwa DJ-a Eproma i DJ-a Falcona1 oraz plakat prezentujący relacje pomiędzy raperami, którzy stworzyli utwory opisane w „Antologii”. Całość zapakowana jest w atrakcyjne pudełko wyłożone w środku panelami akustycznymi.

źródło opisu: http://www.nck.pl

źródło okładki: http://www.nck.pl

Mateusz | 2015-02-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka podzielona została na rozdziały, z których najistotniejsze – nie tylko ze względu na obszerność – wydają się dwa: tytułowy (zawierający opisy dwustu utworów muzycznych istotnych dla krajowego rapu) i Sylwetki wybranych artystów. Dokonana w obu przypadkach selekcja jest wypadkową opinii pięciu autorów książki, osób, które z rapem i kulturą hip-hopową (nie tylko w wydaniu krajowym) mają do czynienia od bardzo dawna, co niemal z automatu czyni ich swego rodzaju autorytetami w tej dziedzinie. Ale oczywistym jest również fakt, że czytelnicy „Antologii” będą mieli tutaj sporo uwag. (...) Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że książka nie jest damską torebką, w której zmieści się praktycznie wszystko, a sama antologia to rodzaj dzieła prezentującego wybór najważniejszych, wedle autora, przykładów omawianego zagadnienia. Dlatego też nie podważam strony merytorycznej „Antologii”.

Dla potencjalnego czytelnika – którym w przypadku tej książki może zostać zarówno osoba sympatyzująca z...

Sylwia | 2015-02-19

Dla mnie to pozycja obowiązkowa. Wrzucam na półkę "Chcę w prezencie", bo to trochę jak Pismo Święte w domu Katolika - no, a ja tej książki fizycznie nie posiadam, a bardzo bym chciała. Dla kogoś, kto tkwi w kulturze hip-hopowej może nie odkryje nowych horyzontów, ale przypomni mnóstwo świetnych beatów, po które nie sięga z perspektywy czasu, a które kulturę tą wykreowały. Świetnie zebrane najważniejsze elementy (o ile mogę tak powiedzieć również o ludziach, no cóż) polskiego rapu, wszystko przedstawione w schludny i przystępny sposób. Wielki props dla autorów!

Dagmara | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Książka bardzo powierzchowna, biografie niczym zerżnięte z Wikipedii. Pomyliłam się sądząc, że to pozycja obowiązkowa do osoby interesującej się kulturą jaką jest hip-hop. Jedyną rzeczą, którą dało mi przeczytanie tej książki, jest uzupełnienie playlisty o kultowe, pominięte przeze mnie numery.

Paprycy | 2015-06-14
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Bardzo interesująca pozycja - do czasu gdy ją przeczytałem. Nie mogę się wypowiadać z pozycji człowieka który zjadł na tym zęby i siedzi w tym głęboko od zarania, warto jednak zaznaczyć że temat muzyki i kultury hip-hopowej w Polsce ma to do siebie, że ciężko jest znaleźć jakieś niuanse, ciekawostki czy fakty, które mogłyby zaskoczyć człowieka interesującego się tym, choćby z przerwami, raz bardziej, raz słabiej albo wcale. Wątpię czy ktoś z kompletnie innej bajki wyniesie jakąś konkretną wiedzę na temat czterech elementów czy przestanie mylić ze sobą Eldo i Tego Typa Mesa (słyszałem takie wypowiedzi). Stawiam 6, Antologia Polskiego Rapu to solidna pozycja, ale według mnie - od ludzi z tego klimatu właśnie dla ludzi z tego klimatu.

Norweg | 2015-11-18
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wstyd, że pieniądze z naszych podatków idą na coś takiego, co z założenia jest wtórne, bo w latach 2001-2015 mieliśmy przynajmniej kilkanaście lepszych książek o polskim hip-hopie, w dodatku uwzględniających, że hip-hop to kultura 4 elementów: rap, graffiti, b-boying i DJing. Sfinansowana przez nas, podatników Antologia pomija nie tylko graffiti, breakdance i DJing, ale także wszystkich hiphopowych producentów, za co zmieszali ja z błotem na swoich oficjalnych profilach producenci Whitehouse (Magiera & LA) czy Fu z Zip Składu, który wytknał jej masę błędów, m.in. pomylenie producenta Deny z DNA. Dlatego na przyszłość co do faktów polecam Historię kultury hip-hop w Polsce, bo jest o wiele bardziej kompletna.

Krzysztof Młodawski | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Cała historia polskiego rapu w jednym miejscu. Biografie najważniejszych artystów, teksty najważniejszych piosenek.
można sobie przypomnieć czasu młodości :)
Dla fanów pozycja obowiązkowa.

Cirmus | 2015-03-16
Przeczytana: 01 marca 2015

Krótkie, powierzchowne. Okraszone nikomu nie potrzebnym słowniczkiem. Dobrze, że chociaż za darmo.

mellon_collie | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Bardzo subiektywna ta antologia i przez to też kontrowersyjna. Nie ze wszystkimi wyborami bym się zgodził (z naciskiem na biogramy), ale dla kogoś, kto chce się po prostu dowiedzieć, o co chodzi w tym całym polskim rapie - godne polecenia.

gruber | 2017-06-18
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Nie siedzę w rapie na 100%. Jak dla mnie bardzo interesująca książka podsumowująca 20 lat polskiego rapu. Polecam

ArturBorowy | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018