Dżihad Narodziny wojującego islamu w Azji środkowej

6 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jihad: The Rise of Militant Islam in Central Asia
dżichad, islam
literatura faktu

Ahmed Rashid mieszka na stałe w Lahore i jest korespondentem Far Eastern Review , Daily Telegraph i Wall Street Journal z regionu Pakistanu, Afganistanu i Azji środkowej. Jego poprzednia książka to przetłumaczony na ponad 20 języków bestseller Talibowie: wojujący islam, ropa naftowa i fundamentalizm islamski w Azji środkowej. Przez ponad 2 tys. lat Azja środkowa była miejscem konfliktów. W zamierzchłych czasach wielkie imperia rywalizowały tu kontrolę nad biegnącym przez ten region Jedwabnym Szlakiem, następnie zaś o złoża ropy naftowej. Obecnie Azja środkowa jest jednym z ważniejszych strategicznie miejsc na świecie. Niniejsza książka dotyczy sytuacji w pięciu byłych republikach zSRR Kazachstanie, Uzbekistanie, Turkmenistanie, Kirgistanie i Tadżykistanie, będących od 1991 roku niepodległymi państwami. Podobnie jak władze radzieckie, postkomunistyczne reżimy Azji środkowej brutalnie prześladują islam w swoich krajach. Represje wobec religii, korupcja elit politycznych i skrajne ubóstwo ludności regionu doprowadziły do powstania w państwach środkowoazjatyckich podatnego gruntu dla zbrojnego fundamentalizmu islamskiego.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Novik | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Trochę już nieaktualna. Cytat z Reed'a też w świetle sowieckich dokonań ludobójczych w Azji Środkowej nieco bawi (lub drażni). Trochę też naiwna. Reszta jednak z pewnością dowodzi dość wnikliwej znajomości regionu. W sumie na plus/

Killerka137 | 2016-11-06
peruniec | 2015-11-23