Misja prof. Nikolskiego

Okładka książki Misja prof. Nikolskiego Anatol Agranowski
Okładka książki Misja prof. Nikolskiego
Anatol Agranowski Wydawnictwo: Prasa Wojskowa Seria: Nauka, Fantazja, Przygoda kryminał, sensacja, thriller
49 str. 49 min.
Nauka, Fantazja, Przygoda
Prasa Wojskowa
1950-01-01
1950-01-01
49 min.
Adela Kordys
kok-sagiz kok-sagyz socrealizm związek radziecki szpiedzy naziści

Książkę wydano w serii "Nauka - Fantazja - Przygoda" więc spodziewałem się co najmniej fantastyki naukowej bliskiego zasięgu. Myliłem się. To taniutki kryminalik szpiegowski, dziejący się tuż po zakończeniu walk II wojny światowej. A bohaterem intrygi jest... kauczukodajna roślina kok-sagiz. Niemcy są naturalnie albo złymi esesmanami, sympatykami NSDAP albo śliskimi oportunistami. Amerykanie są zawsze żującymi gumę flejami, a tylko ludzie radzieccy są szerocy w piersiach, odważni i bohaterscy. Wizerunek gapy jest ponury a czerwonej gwiazdy budzi nadzieję. Jedno spojrzenie na wizerunek Stalina wlewa otuchę w serca a wszyscy rozumieją swój obowiązek walki i tajemnicy wojskowej. No czego się spodziewać po książce wydanej w głębokim stalinizmie. Pffff, ale para - pomyślałem sobie. Durna historyjka. Ale tutaj następuje zaskoczenie.

Otóż historia nie jest do końca wyssana z palca. Niemieckie władze okupacyjne przywiązywały ogromną wagę do badań prowadzonych w Rajsku i Puławach, a uruchomienie produkcji kauczuku z koksagizu zostało uznane za jeden z priorytetów czteroletniego planu gospodarczego. Sprawa ta podlegała bezpośrednio Heinrichowi Himmlerowi pełniącemu funkcję specjalnego pełnomocnika do spraw roślin gumodajnych. Himmler sam przy tym podkreślał, że na to stanowisko został powołany osobiście przez Adolfa Hitlera w 1941 roku.

Chociaż Niemcy prowadzili własne eksperymenty z koksagizem jeszcze w latach trzydziestych, to dopiero po przejęciu od Rosjan ich blisko dziesięcioletniego dorobku niemiecki program nabrał impetu. Zagarnęli też na Wschodzie znaczne ilości nasion, co pozwoliło myśleć o rozwinięciu uprawy tej rośliny na masową skalę.

Przymusowe uprawy miały miejsce m. in. w Polsce w okolicach Puław i Rajska.

Pomijając ewidentną propagandę i dramatyzm, to faktyczny epizod z czasów II wojny światowej.

Jeśli kogoś interesuje to zagadnienie: https://www.nck.pl/upload/archiwum_kw_files/artykuly/nieznany_obraz.pdf

Oraz: http://napogorzu.blogspot.com/2016/01/hitler-stalin-i-kok-sagiz.html

Czy książkę polecam? Eeeee, tylko dla zainteresowanych tematem upraw roślin kauczukowych oraz socrealistyczną literaturą :)

• 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 🚀 Fantastyka naukowa