W starym kraju

Czytelnik
1970-01-01
1970-01-01
Wiesława Schaitterowa

Okładka książki Theatre Royal - Private Rooms & The Man Who Could Work Miracles : Episode 17 J. B. Priestley, Herbert George Wells
Theatre Royal ... J. B. Priestley, He...
Okładka książki Beyond Time: Classic Tales of Time Unwound Mike Ashley, Miles J. Breuer, Alan Connell, David Daniels, Elisabeth Holding, Amelia Reynolds Long, J. T. McIntosh, Edward Page Mitchell, Peter Phillips, Robert Presslie, J. B. Priestley, Arthur Sellings, E. C. Tubb, Herbert George Wells
Beyond Time: C... Mike Ashley, Miles ...

Kiedyś, gdy zaczynałam swoje zawodowe życie, uczestniczyłam w Bardzo Ważnym Spotkaniu Niezwykle Ważnych Ludzi. Co chwilę wybuchały jakieś dyskusje, na poziomie oczywiście i na argumenty. Podczas jednej z takich "ożywionych konwersacji" otworzyły się drzwi i wszedł zdyszany kolejny Ważny Człowiek lecz zanim usiadł, powiedział: a ja się nie zgadzam i potem gadał przez kolejne 15 minut. Zgubiłam wtedy buty. Jego wywód trzymał się kupy aczkolwiek w luźny sposób nawiązywał do dyskusji (w której nie uczestniczył). Nikt mu nie przerwał, co więcej, rozmowa zeszła na zupełnie inne tory i toczyła się z pół godziny. Zapytałam potem mojego szefa, czemu narzekając wciąż na brak czasu, pozwolili człowiekowi na dygresje od czapy i na tą całą szopkę potem? A on mi na to: bo w życiu czasem potrzeba trochę folkloru.
To zdarzenie przypomniało mi się zaraz na początku lektury "W starym kraju", której bohater wyrusza z Australii do Anglii, by odszukać ojca (i siebie przy okazji). Już na początku Tom stwierdza, że musi postępować i żyć inaczej niż dotąd i podejmować decyzje, których wcześniej za nic by nie podjął i tylko wówczas będzie miał szansę na szczęśliwy finał. Okazało się to słusznym wyborem. (Trochę takie Kubusiowe: "Jeżeli szukasz Domu, a znajdujesz Piaszczysty Dołek, zacznij szukać Dołka. W ten sposób będziesz pewny, że Dołka więcej nie znajdziesz. Natomiast znajdziesz wtedy być może coś, czego wcale nie szukasz, i może to będzie właśnie to, czego szukasz naprawdę.)
Tom wpuścił do swojego życia całkiem dużo folkloru i dużo wygrał, choć pozornie ludzie, z którymi się spotykał odciągali go od jego celu, byli "Piaszczystym Dołkiem". Nie mylcie jednak postępowania Toma z biernością, z zawierzaniem się losowi (choć na ten temat możnaby długo dyskutować). Tom nie był trzciną, która przyzwyczaja się do każdych warunków i której wiotkość zapewnia przetrwanie.
Uwielbiam książki, które da się czytać na wielu płaszczyznach. "W starym kraju" można potraktować jako rzecz o poszukiwaniu ojca, jako drogę do samego siebie a także jako zbiór prostych, pozornie przypadkowych mądrości. Wspaniałe jest to, że są one napisane jakby na marginesie, jakby były miłym skutkiem ubocznym opowiadanej historii. Ta o zejściu z utartej ścieżki, o wydostaniu się z tego kokona, w którym się często zamykamy, jest na samym początku i można ją odczytać jako życiową wskazówkę lub jako smaczek do rozpoczynającej się właśnie historii. Oczywiście im dalej w las tym jest ciekawiej ale nie ma za grosz moralizowania, pouczania itd. Jak ktoś się skupi na szukaniu ojca i tych wszystkich przygodach, może w ogóle wielu z tych rzeczy nie dostrzec.
Osobiście jestem zachwycona. Może nie tak jak "Posłańcem" (choć jeszcze nie wiem) ale bezpretensjonalność i mądrość tego tekstu są urzekające. Kolejna lektura, utwierdzająca mnie w przekonaniu, że nie ma to jak stara sprawdzona klasyka. Polecam.

• Nike
  • Seria Nike
  • Drukowana
  • Lata 60-te
  • 1970
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA
  • KARTA PAMIĘCI SD

Dodaj cytat z książki W starym kraju