Homobiografie

Okładka książki Homobiografie
Krzysztof Tomasik Wydawnictwo: Krytyka Polityczna biografia, autobiografia, pamiętnik
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2014-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2008-04-24
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364682223
Tagi:
Homoseksualizm Polska pisarze LGBTQ+ LGBT
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Replika #104 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Replika #104 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #103 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Replika #103 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #102 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Replika #102 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #101 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Replika #101 Mariusz Kurc, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
296 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
289
47

Na półkach:

Książka mogłaby być świetna, gdyby nie to, jak fatalnie jest udokumentowana. Praktycznie połowa autorów, których nazwiska przywołane są w publikacji, pojawia się tam nie wiadomo dlaczego. Tomasik z góry zakłada, że dwie kobiety mieszkające razem w XIX wieku na pewno żyły w związku homoseksualnym. Za dowód na rzecz domniemanego homoseksualizmu świadczą u niego raz to brak małżeństwa, raz to zawieranie małżeństwa. Życie w przedwojennej Polsce raz polega na obnoszeniu ze swoim homoseksualizmem, innym razem - na jego ukrywaniu. Niektórzy pisarze traktowani są jako homoseksualni, ponieważ pisali o innych orientacjach seksualnych, natomiast pozostali są homoseksualni, ponieważ nic o tym nie wspominali. Dowody podawane przez Tomasika są na ogół bardzo słabe - są to na przykład plotki - albo wręcz nie ma ich wcale (tak jest w przypadku Antoniego Sobańskiego czy Anny Iwaszkiewicz). Całość podlana jest mocno ideologicznym sosem, który zazwyczaj polega na łopatologicznym wyłożeniu, jaka to Polska była i jest zacofana i opresyjna względem mniejszości seksualnych.

Trudno zatem nazwać książkę inaczej niż agitkę, miejscami wyjątkowo tanią. A szkoda jest ogromna, bo temat homoseksualizmu wśród beau monde'u nadal oczekuje na poważne, naukowe opracowanie. Strata to tym większa, że Tomasik co jakiś czas sili się na solidną naukową robotę: rozdziały o Marii Dąbrowskiej czy Jarosławie Iwaszkiewiczu napisane są z polotem i widać, że Autor nie musi naginać tu żadnych faktów. Niestety, pozostali pisarze zostali omówieni gorzej, wybiórczo i bez próby ich zrozumienia. Żal na przykład Jerzego Zawieyskiego, którego homoseksualizm raz interpretowany jest jako modelowy przykład monogamii, raz zaś jako przykrywka dla skrajnej erotomanii (np. przez J. Siedlecką). W przypadku mniej znanych autorów Tomasik idzie na skróty i zamiast powoływać się na fakty, a priori zakłada jedyną słuszną prawdę. Cała publikacja ogromnie na tym traci.

Książka mogłaby być świetna, gdyby nie to, jak fatalnie jest udokumentowana. Praktycznie połowa autorów, których nazwiska przywołane są w publikacji, pojawia się tam nie wiadomo dlaczego. Tomasik z góry zakłada, że dwie kobiety mieszkające razem w XIX wieku na pewno żyły w związku homoseksualnym. Za dowód na rzecz domniemanego homoseksualizmu świadczą u niego raz to brak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    573
  • Przeczytane
    387
  • Posiadam
    103
  • Teraz czytam
    15
  • LGBT
    14
  • Biografie
    12
  • 2018
    8
  • 2019
    8
  • LGBT+
    7
  • Ulubione
    7

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Homobiografie


Podobne książki

Przeczytaj także