Snow Flower and the Secret Fan

Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing
Chiny
angielski
Fredka

Lily is the daughter of a humble farmer, and to her family she is just another expensive mouth to feed. Then the local matchmaker delivers startling news: if Lily’s feet are bound properly, they will be flawless. In nineteenth-century China, where a woman’s eligibility is judged by the shape and size of her feet, this is extraordinary good luck. Lily now has the power to make a good marriage and change the fortunes of her family. To prepare for her new life, she must undergo the agonies of footbinding, learn nu shu, the famed secret women’s writing, and make a very special friend, Snow Flower. But bitter reversal of fortune is about to change everything.

kajsa | 2012-07-09
Przeczytana: 01 lipca 2012

Kobieta...jej miejsce,rola i znaczenie w świecie,jakże mogą być różne,zależne od tak wielu czynników,okoliczności,czasów czy miejsca, w którym przyszło jej żyć.
80-letnia Lilia snuje opowieść będącą retrospekcją jej losów,w których tak ważną rolę odegrało laotong, rodzaj szczególnej więzi kobiecej,takiej na całe życie,pięknej i jednocześnie bardzo trudnej.
Lilia i Kwiat Śniegu, pod pewnymi względami identyczne,a jednak ...
Lilia to typowa Chinka okresu Cesarstwa,chłodna, nieokazująca emocji,podporządkowana panującym obyczajom i konwenansom. Jej przyjaciółka zaś jest niekonwencjonalna,niezależna niczym wznoszący się ponad chmury ptak,jednocześnie spętana i zniewolona przez okoliczności życiowe.
Powieść Lisy See to przede wszystkim znakomity portret obyczajowy Chin i czasów pełnych okrucieństwa dla kobiet.
Gdy czytałam o tradycyjnym zwyczaju krępowania stóp u kilkuletnich dziewczynek, nie mogłam otrząsnąć się ze zdumienia,że matka może zadać tyle cierpienia córce, coś takiego nie...

teri | 2012-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Ksiazka jest rzeczywiscie wspaniala,zauroczyla mnie od pierwszych stron.Swiat magicznych Chin sprzed lat,calkowicie mnie pochlonal.Pieknie napisana w najdrobniejszych detalach.Spodobala mi sie o wiele bardziej niz "Peonia".Moge sie tylko podpisac pod wszystkimi wspanialymi recenzjami innych blogowiczow (oczywiscie tymi,ktorych oceny sa pozytywne).Tym,ktorzy jeszcze jej nie przeczytali,goraco polecam.Bellissima,magica,la mia preferita....
Specjalne podziekowania dla Eli67!

Monika | 2010-08-16
Przeczytana: 2010 rok

Nigdy wcześniej nie interesowały mnie Chiny w żadnej postaci. Aż do momentu przeczytania tej książki. Wyzywałam, wzruszałam się, dziwiłam, wściekałam, rzucałam książkę w kąt, żeby po minucie do niej wrócić i... szybko sięgnęłam po kolejną książkę Lisy See.

Anka Markova | 2018-10-09
Przeczytana: 15 marca 2017

Przepiękna i niesamowicie wzruszająca historia życia głównej bohaterki i otaczajacych ją kobiet, które zmagają się z codziennością i jej przeciwnościami. Rzecz dzieje się w Chinach w IX wieku. Opowieść ukazuje głębokie przywiązanie do tradycji, miłość, ból, smutek i odwagę kobiet.

Anka Markova | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Panna_Wodna | 2018-08-02

Bandaże, które łamią stopy, serca oraz życie.

Chiny, rok 1823, trzeci rok panowania cesarza Dao-guanga.
Świat rygorystycznych konwenansów i rodzicielskiej surowej miłości, wyrażanej przez baty i razy. Porywająca powieść o łamaniu charakteru, nieludzkiej dyscyplinie oraz ślepym posłuszeństwie wobec rodziny i społeczności, gdzie kobiety są "bezużytecznymi gałązkami".

Kraj, w którym żona stoi niżej od służącej, jej wartość mierzona jest liczbą urodzonych synów i rozmiarem stóp. Kultura, gdzie pierworodny jest wszystkim, a kolejny brat już nikim.
Świat, gdzie liczą się trzy marzenia - dobrze się urodzić, bogato wyjść za mąż, zostać godnie pochowanym. O tym traktowały wszystkie baśnie, opowiadane w Domach Kobiet o zakratowanych okienkach, i o tym śpiewano pieśni.

„Musiałam postarać się o idealne stopy. Oczywiście najważniejsza jest długość. Ideał to siedem centymetrów - taką długość ma przeciętny kciuk (…) Cały ciężar ciała opiera się na dużym palcu, co oznacza, że kości pozostałych...

Książka ukazująca tradycje, zwyczaje i obyczaje panujące w XIX wiecznych Chinach.
Niezwykła, wstrząsająca i wzruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, wierze, wartościach życiowych oraz o mentalności ówczesnych ludzi.
Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem przez co czyta się przyjemnie.

bursztynowa | 2013-12-03
Przeczytana: 09 lipca 2008

Książka niezwykła. Piękna i poruszająca do głębi. Przepełniona emocjami, barwami, obrazami. Czytając ją, przeniosłam się do XIX - wiecznych Chin, do zupełnie odmiennej kultury i sposobu życia.

Lilia, mając 80 lat, opowiada historię swojego życia.

Dorastałam razem z Lilią i Kwiatem Śniegu, byłam obok, gdy matki w wieku 7 lat krępowały im stopy, aby powstały stópki o długości 7 cm, zwane złotymi liliami (to dlatego Chinki chodziły tak małymi kroczkami, kiwając się z gracją. Im mniejsza stopa, tym większa perspektywa bogatego zamążpójścia). Słyszałam łamanie kości, czułam ból i łzy płynące po policzkach dziewczynek. Zupełna egzotyka dla Europejki - zawarcie związku laotong (dozgonnej przyjaźni), związki zaprzysiężonych sióstr, sekretne pismo kobiet zwane nu shu, Dni Córki, Dni Upinania Włosów, Dni Ryżu i Soli, Spokojnego Siedzenia, święto Chwytania Chłodnych Podmuchów, święto Wyganiania Ptaków.
Lilia i Kwiat Śniegu przez lata przesyłają sobie tytułowy „sekretny wachlarz”, zapisując...

Anna | 2017-05-26
Przeczytana: 26 maja 2017

Jakoś długo nie mogłam się do tej książki, ale jak zagłębiłam się w treść, to po prostu nie mogłam się oderwać.
Książka fantastyczna, wzruszająca, momentami wywołująca oburzenie nad starymi chińskimi tradycjami. Książka o głębokiej przyjaźni, nieistniejącej miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. O oddaniu wobec drugiego człowieka i pomocy w najtrudniejszych życiowych momentach. O wybaczaniu największych błędów, kłamstw i złych uczynków. Czytałam i niemal płakałam. Książka warta zatrzymania się i zastanowienia się nad sobą względem ludzi, którzy nas otaczają. Polecam, polecam, polecam :)

Ewelina | 2018-03-03

Piękna, poruszająca opowieść, warto! Chińska kultura nigdy nie rozpieszczała kobiet, zwłaszcza w czasach, w których dzieje się akcja powieści... Polecam!