Książka roku 2015
w kategorii:
Horror
3 630 głosów
Powiększ

Bazar złych snów

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
6,81 (3092 ocen i 430 opinii) Zobacz oceny
10
134
9
193
8
593
7
1 003
6
693
5
286
4
90
3
66
2
22
1
12
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Bazaar of Bad Dreams
data wydania
ISBN
9788380691742
liczba stron
672
słowa kluczowe
king, horror, bazar, opowiadanie, wiersz
kategoria
horror
język
polski
dodał
Northman

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Horror. Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W „Bazarze złych snów” zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę. Teksty...

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Horror.

Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W „Bazarze złych snów” zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.

Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce – jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.
Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły".

Stephen King jest autorem ponad pięćdziesięciu książek, z których wszystkie stały się światowymi bestsellerami. Najnowszymi pozycjami w jego dorobku są „Znalezione nie kradzione”, „Przebudzenie”, „Pan Mercedes” (nagrodzona w 2015 roku Edgar Award dla najlepszej powieści), „Doktor Sen” i „Pod kopułą”, na podstawie której powstał popularny serial. Jego powieść „Dallas ’63” trafiła na listę dziesięciu najlepszych książek roku 2011 opublikowaną przez „New York Times Book Review” i otrzymała nagrodę „Los Angeles Times” w kategorii Kryminał/Thriller. W 2003 roku Stephen King został odznaczony przyznawanym przez Narodową Fundację Książek medalem za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Mieszka w Bangor w stanie Maine ze swoją żoną, powieściopisarką Tabithą King.

LISTA UTWORÓW ZAWARTYCH W ZBIORZE:
1. "130. kilometr" ("Mile 81")
2. "Premium Harmony" ("Premium Harmony")
3. "Batman i Robin wpadają w scysję" ("Batman and Robin Have an Altercation")
4. "Wydma" ("The Dune")
5. "Wredny dzieciak" ("Bad Little Kid")
6. "Śmierć" ("A Death")
7. "Kościół z kości" ("The Bone Church")
8. "Moralność" ("Morality")
9. "Życie po życiu" ("Afterlife")
10. "UR" ("UR")
11. "Herman Wouk jeszcze żyje" ("Herman Wouk is still alive")
12. "Kiepskie samopoczucie" ("Under the Weather")
13. "Billy Blokada" ("Blocade Billy")
14. "Pan Ciacho" ("Mister Yummy")
15. "Tommy" ("Tommy")
16. "Zielony bożek cierpienia" ("The Little Green God of Agony")
17. "Ten autobus to inny świat" ("That Bus Is Another World")
18. "Nekrologi" ("Obits")
19. "Pijackie fajerwerki" ("Drunken fireworks")
20. "Letni grom" ("Summer thunder")

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Bazar_zlych_snow-p-33726-1-30-.html

źródło okładki: http://stephenking.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 605
Roland | 2015-12-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 grudnia 2015

„Bazar złych snów” zawiera opowiadania pisane przez Kinga na przestrzeni kilku ostatnich lat. W większości są to teksty, które ukazywały się na łamach różnych magazynów lub w innych, okolicznościowych formach. Ze zbiorami opowiadań problem jest zazwyczaj taki, że poziom poszczególnych składowych bywa, mówiąc oględnie, różny. Nawet, gdy autor jest jeden, dany pomysł nie równa się innemu, zawsze pozostaje też kwestia indywidualnych czytelniczych preferencji. Tym razem wydaje się, że jakość kolejnych opowiadań jest dosyć wyrównana, choć trzeba też zaznaczyć, że King stawia tu raczej na melancholię niż na horror, co trzeba przyjąć z całym dobrodziejstwem inwentarza – do takiego stylu zostaliśmy zresztą w ostatnich latach przyzwyczajeni.

Od razu trzeba też jednak zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz: ten zbiór to niemal w stu procentach „obyczajowy” King . Nawet jeżeli w opowiadaniach pojawia się element niesamowity, fani grozy nie mają tu raczej czego szukać. Warto o tym wspomnieć z dwóch powodów. Pierwszym, oczywistym, jest fakt, że pomimo iż od lat u Kinga proporcje grozy do wątków obyczajowych coraz częściej przechylają się na korzyść tych drugich, to wielu czytelników i recenzentów nadal ma go tylko i wyłącznie za Króla Horroru. Drugi to okładka, która jednak sugeruje zbiór zdominowany przez horror. Nic bardziej mylnego.

Każdy tekst poprzedzony jest krótką notką. King znany jest jednak z tego, że nie przejmuje się spoilerami i jego wstęp zawsze trzeba traktować jako posłowie. W tym przypadku udało mu się jednak napisać wprowadzenia fantastycznie. Nie zdradza w nich żadnych istotnych informacji z tekstów. Mimo wszystko radziłbym czytać je po lekturze opowiadań/wierszy, których dotyczą. Teksty z tego zbioru oparte są często na bardzo prostych pomysłach i jeśli we wstępie czytamy jaka sytuacja sprawiła, że autor napisał daną historię czy w jakich okolicznościach wpadł na jej pomysł to siłą rzeczy, podczas lektury oczekujemy danego zdarzenia. W kilku przypadkach (np. „Batman i Robin wdają się w scysję” czy „Wydma”) z góry ustawia nam to dany tekst i brak jest elementu zaskoczenia, nie podchodzimy już do historii z czystą kartą.

Teksty zawarte w zbiorze „Bazar złych snów” można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza zarazem największa grupa to opowiadania pozbawione elementu paranormalnego (tzw. „obyczajówki”). Oczywiście poziom jest zróżnicowany są teksty nie co gorsze oraz bardzo dobre. Chociażby opowiadanie „Moralność”, tekst mówiący o tym do czego możemy być zdolni i o konsekwencjach własnych czynów. Solidna, ciekawa pozycja. „Pijackie fajerwerki” to też obyczajówka ale pozbawiona głębokich przemyśleń na ważne tematy. To lekki, momentami zabawny i bardzo dobry tekst. „Ten autobus to inny świat” oparte zostało na pomyśle na jedną scenę, przedstawia nam ją i pozostawia w zawieszeniu, bez konkretnego zamknięcia… ale jakież to jest dobre zakończenie. Otwarte i pozostawiające czytelnika z milionem myśli, sprawia że czytelnik zadaje sobie pytanie „co ja zrobiłbym w takiej sytuacji?”. Kolejną dłuższą i wyróżniającą się historią jest „Billy Blokada”, który może odstraszać poruszaną tematyką. Jest to opowiadanie o baseballiście i większość tekstu to relacja z kilku pierwszych miesięcy ligowych rozgrywek, która jednak stopniowo obudowuje tę postać prowadząc nas do zupełnie niesportowego i bardzo dobrego finału. Tak czy inaczej, choć „Billy’ego Blokadę” czyta się szybko i sprawnie to czasami King przesadził w szczegółach dotyczących relacji z meczów. Całość jednak ma tak szalenie dobry klimat, że to się po prostu czyta doskonale.

Druga grupa opowiadań w omawianym zbiorze to szeroko pojęte „historie paranormalne”. Tutaj podobnie jak w grupie pierwszej też bywa różnie. Książka zaczyna się wspomnianym już na początku tekstem, do którego King wrócił po czterdziestu latach i napisał na nowo – „130. kilometr”. Opowiadanie na myśl przywodzi słynną „Christine”. Tutaj także mamy do czynienia z samochodem, który nie jest przedmiotem martwym, a czymś innym, niepokojącym, konkretnie potworem pożerającym ludzi. Opowiadanie na pewno nie jest reprezentatywne dla całości. Właśnie takie pomysły miał King gdy był nastolatkiem, jego ówczesna twórczość często była dość absurdalna i tak właśnie jest w tym przypadku. Warto też wspomnieć, że King znalazł miejsce także na historię nawiązująca do „Mrocznej Wieży”. Fani tego cyklu powinni być usatysfakcjonowani, tym bardziej, że „Ur”, bo o tym opowiadaniu mowa, jest naprawdę solidnym kawałkiem literatury. Znajdziemy tu trochę rozważań o nowych technologiach, ale sedno fabuły to problem konsekwencji zmiany przyszłości. Są rzeczy, których nie można robić bezkarnie, nawet, jeśli wydają się być dobre i słuszne. Nie sposób nie napisać także kilku słów o „Zielonym Bożku Cierpienia” – w intrygujący sposób przedstawiono w nim kwestię wielkiego bólu, jakiego doświadczają chorzy. Po raz kolejny dobre wrażenie sprawia też zakończenie, jest nieoczywiste i wyjątkowo sugestywne. King zostawia czytelnika pod naprawdę dużym wrażeniem, „Letni grom” to banalnie prosta i niezaskakująca postapokaliptyczna historia a jednocześnie tak pełna posępnego nastroju, tak smutna, że naprawdę odciska swoje istnienie w środku człowieka bardzo mocno. Jedno z lepszych opowiadań (może najlepsze ?).

Jest jeszcze trzecia grupa historii zamieszczonych w „Bazarze złych snów” – wiersze. Mało kto wie, ale Stephen King bardzo lubi poezję i bardzo dużo wierszy pisze, jednocześnie jednak niemal w ogóle ich nie publikuje. Tym razem zamieścił dwa – „Kościół z kości” i „Tommy”. Oba bardziej mają formę narracyjną niż liryczną. Przy czym pierwszy wiersz bardziej oddaje atmosferę niepokoju, czy też grozy oraz pewnej tajemnicy. Jednakże osobiście traktować oba wiersze można jako swoistego rodzaju ciekawostkę.

Ten zbiór kładzie naprawdę duży nacisk na śmiertelność człowieka i przedstawia ten motyw zarówno jako coś zwykłego, nieoczekiwanego, niesprawiedliwego i nagłego, pokazuje nam co czeka nas po śmierci, ale też na wiele sposobów przetrawia wszelkie jej zwiastuny. Oczywiście można również odnaleźć motywy moralności, winy i kary, zmian w przeszłości lub przyszłości jeśli mielibyśmy taką możliwość. W ostatnich latach twórczości Kinga wyraźnie widać, że co raz bardziej bliższa jest mu tematyka śmierci i życia po życiu. Chociażby powieść „Przebudzenie” na swój sposób roztrząsa te kwestie. Stephen King, nie łudźmy się nie jest już młodzieniaszkiem, więc nie powinno nas dziwić, że w swych tekstach (założę się, że w przyszłych też) interesuje się odwieczną tajemnicą ludzkości, czyli życiu po życiu.

„Bazar złych snów” to dobry zbiór opowiadań. To zbiór bardzo równy i bez większych odchyleń. To książka, która pokazuje jak krótka forma dojrzewa wraz z jej autorem. King porusza tu dużo poważniejsze tematy niż czynił to dawniej. Ogranicza się do dużo węższej rozpiętości tematycznej. Prawie nie eksperymentuje, mniej bawi się a dużo więcej zadaje pytań. Jest to zestaw tekstów napisanych przez doświadczonego autora. Zarówno pisarsko jak i życiowo i to ten drugi bagaż doświadczeń przebija się przez te opowieści. I wreszcie jest to zbiór opowiadań, z którym zwyczajnie warto się zapoznać. Cóż drodzy współczytelnicy, tym razem King bawi się z nami w ulicznego sprzedawcę, lecz jego „bazar” nie oferuje zwyczajnych rzeczy. Ofertą są niezwykłe opowieści. Zakończę zapraszając was do odwiedzenia mrocznego ulicznego bazaru Stephena Kinga, gdzie każdy z Was powinien znaleźć jakąś dobrą i niepokojącą historię idealną dla siebie, lecz ostrzegam, „niektóre z nich mają kły”.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Tupcio Chrupcio. Żegnaj, pieluszko!

Cała seria książeczek o Tupciu Chrupciu jest adresowana do kilkulatków i to tych młodszych. Tupcio to mała myszka. Mieszka w norce z mamą, tatą i mło...

zgłoś błąd zgłoś błąd