Obsesja doskonałości Zostań legendą sportu

2014-11-19
2014-11-19

Tych którzy lubią prostę rady jak żyć - powinna ucieszyć

Tych którzy lubią prostę rady jak żyć - powinna ucieszyć

Książka opisuje wiele ciekawych historii i pomysłów jak przysłowiowo wstać z kanapy i ruszyć do przodu lecz mój gust nie do końca trafiła z tego powodu taka niska ocena

Niezla, nakierowana na sport, ale ma tez sporo odniesien do niesportowego zycia.

Książka Dawida Piątkowskiego została przesłuchana w formie audiobooka, za pośrednictwem Legimi.
Przyznam, że podchodziłem do niej bardzo sceptycznie, troszkę na zasadzie, kolejna książka typu "sky is the limit"
Nie chcę tu broń boże oświadczać, że książka jest przełomowa, czy coś w tym stylu, bo jednak oczywistość goni oczywistość. Niemniej jednak, cieszę się, że poświęciłem jej czas, bo dała wymierny skutek. Poprawiłem znacznie swoje wyniki sportowe. Amatorsko jeżdżę rowerem i gdy potrzebowałem motywacji i objaśnienia pewnych schematów, ta książka pojawiła się w idealnym momencie. Jestem pewny, że wrócę do niej , gdy tej motywacji mi zabraknie. Co więcej, zasady z książki udało mi się przełożyć na inny obszar życia, co pokazuje, że książkę warto oceniać dopiero wtedy , gdy ją przeczytamy, zastosujemy podpowiedzi i zweryfikujemy czy dany schemat jest powtarzalny. W tym przypadku jest. Ukłon w stronę autora, bo chociaż wielkim tenisistą nigdy nie został, to kwestie mentalne sportu są mu znane całkiem dobrze. Jedni powiedzą , "co za banały , truizmy - każdy to wie" . Ja do tego podchodzę inaczej, bo książka dała jakiś pozytywny wkład w moje życie, a nie każdej się to udaje. Na pewno do niej wrócę mając jakiś kryzys kolarski. Na pewno sięgnę po inny tytuł autora.
Dlaczego 7/10 ?
Odjąłem aż trzy punkty za rozdziały o znaczeniu dzieciństwa, na dorosłe życie. Bez dwóch zdań, nasze wczesne lata mają ogromny wpływ na to jakimi ludźmi będziemy. Jednak autor opisał to w taki sposób jakby, brak odpowiedniego urodzenia, przekreślał nas po wsze czasy. Z tym się nie zgodzę, bo sam jestem na to najlepszym przykładem, że można przełamywać bzdurne przekonania.

Nie zgadzam się również w kwestii, że każdy musi zostać najlepszym w danej dyscyplinie, albo mieć parcie na ciągły rozwój. Dlaczego? Bo nie każdy ma takie aspiracje. Niektórzy zawodnicy grają w niższych ligach i także są szczęśliwi. Nie zawsze musi być stosowana zasada "wszystko albo nic"

Na koniec napiszę tylko tyle, że książkę polecam. Potrafi dać kopa, by się ubrać i pójść na trening. W moim przypadku się sprawdziła i sprawdzać będzie.

Gdyby odgarnąć merytoryczne ziarno profesjonalnej psychologii sportu od bełkotu NLP i taniej automotywacji w stylu ("Jestem najlepszy..."),to w tej pozycji tli się pewien sens. Niestety niezwykle chaotyczna narracja autora wyjątkowo utrudnia zadanie. Czytając tę pozycję ma się wrażenie obłędnego, egzaltowanego chaosu intelektualnego, który miast sensownej wiedzy oferuje "odgrzewane kotlety" tzw. rozwoju osobistego opartego na absurdalnych tezach w stylu "możesz by kim zechcesz" tudzież post-NLPowskich bajkach o tym, iz nasz mózg "nie odróżnia wyobrażenia od rzeczywistości". Gdyby tę narrację poprowadzić spokojnie, bardziej merytorycznie (podeprzeć to współczesną wiedzą psychologii sportu),pozycja miałaby znacznie większy sens. Od siebie dodam, iż nie jest absolutnie prawdą ze nie odróżniamy wizualizacji od swiata realnego (a co na to samoświadomość ?),choć wizualizacje mają sens jako element TRENINGU mentalnego (choćby oswajającego stres, czy wzmacniającego motywującą wartość celu). Zamiast daleko nieprawdziwej tezy o sensownosci sformułowania "MOGĘ BYĆ KIM ZECHCĘ", sensowniej jest budować narrację w stylu "MOGĘ BYĆ LEPSZĄ WERSJĄ SAMEGO SIEBIE.." Autor w aurze własnych egzaltacji zupełnie pomija aspekt fizycznych predyspozycji zawodników (takze ograniczeń) i feruje nierealne obietnice iż każdy moze zostać Michaelem Jordanem albo Rafą Nadalem, wystarczy tylko chcieć. Pech w tym ze ani autor tego nie osiągnął, ani zaden z jego podopiecznych .....

Gdybym to przeczytał jakieś 20 lat temu, dzisiaj byłbym na zupełnie innym poziomie sportowym

Kolejna książka, kolejnego kogoś, kto miał coś do powiedzenia. Spoko. Niewiele z niej zapamiętam bo uważam, że jeśli ktoś chce ćwiczyć, musi sam siebie poznać i znaleźć swój sposób.

"Obsesja doskonałości" to książka z kategorii rozwoju osobistego, można powiedzieć, że delikatnie podchodząc pod psychologię sportu. Początkowo pozycja wydała mi się ciekawa i sensowna, w sumie zgadzam się z jej założeniami, ale im dłużej się ją czyta, trochę zawodzi, gdyż wydaje się, że autor w kółko mówi o jednym i tym samym. Myślałam, że dowiem się z niej znacznie więcej ciekawostek odnośnie treningu mentalnego, znalazłam natomiast kilka wartościowych wskazówek jeśli chodzi o sposób postrzegania. Dla kogo ta książka? Myślę, że jest dobrą pozycją dla młodych sportowców i ich rodziców którzy niezbyt wiele wiedzą o sporcie.

Mambodzambo. Wg autora to powinno się trenować co dzień do posr@nia. Rzucić szkołe i pracę. Jeśli dziecko nie ma najlepszego trenera, to wina rodziców bo za mało zarabiają. Każdy rodział to cytat znanego sportować, który pasuje akurat do treści. Żadnych danych popartych badaniami. Żadnej bilbiografii. Korzystając z rad autora jedynie co może się osiągnie, to kontuzje i choroby psychicznie.

Książka bardzo fajna, motywująca do działania zarówno pod kątem sportowym jak i ogólnego rozwoju osobistego. Czasem jednak Dawid nieco za bardzo odlatywał i zmusza swoich czytelników do nadludzkich wręcz wysiłków, co bywa męczące. Aczkolwiek, może tak to odbieram z tego z względu, że sportowcem jestem jedynie amatorskim i traktuje to jako swoje hobby - być może zawodowcy już by się z moją opinią nie zgodzili.

Za dużo tu mimo wszystko truizmów i ogólników a za mało konkretów. To książka z tych, które zmotywują Cię do pracy nad sobą ale nie do końca pokażą jak to zrobić.

Mimo wszystko jednak ocena 7/10 za porządną dawkę motywacji, świetnie dobrane cytaty i poruszenie kilku ciekawych kwestii mentalnych (choć szkoda, że tak po macoszemu).

• Rozwój osobisty
  • Sport